O tom, že v Číně jsou pyramidy se díky současnému režimu ví velmi málo. Stejně tak je komunistický režim zodpovědný za to, že tyto pyramidy dodnes nejsou pořádně vědecky prozkoumány. Nyní se možná situace změní.
 
cinske_pyramidy
Dosavadní vědecké bezvládí dost nahrávalo různým UFOlogům a hledačům senzací, kteří spoustu pyramid označili za základny nebo startovací rampy mimozemšťanů. Snad nejzáhadnější je tzv. Bílá pyramida v horách Qin Ling Shan, zhruba 100 kilometrů od města Xi'an.

Pyramida má být 300 metrů vysoká a jméno jí dal Hartwig Hausdorf, který o ní vydal knihu Die Weisse Pyramide (vydavatel Knaur, Mnichov, 1994). (Některé jiné jeho knihy vyšly ve slovenštině.) Podle něj se podařilo během druhé světové války americkému pilotovi C-54 pyramidu vyfotit při přeletu z Assamu v severní Indii na základnu v Číně. Cestou se mu porouchalo letadlo a při nízké výšce uviděl právě tuto pyramidu. Hausdorf i pilot se posléze do Číny vrátili a Bílou pyramidu navštívili a vyfotografovali.
 
cinske_pyramidy
Satelitní obrázek střední Číny s pyramidami
Vedle toho v centrální Číně existuje ale ještě dvanáct dalších velkých pyramid, např. v údolí Qin Lin, v horách Moa Ling poblíž města Xianyang, u řeky Wei Ho, ve Stensi, Shandongu či u hory Taibai Shan. Všechny prozkoumali a nafotili spíše fanoušci a zastánci mimozemského vlivu na vznik lidské civilizace.

Až nyní na západ země vyrazila devítičlenná vědecká expedice čínských odborníků, aby prozkoumala pyramidu v provincii Qinghai (Čching-chaj) na hoře Baigong. Pyramida je 50 – 60 metrů vysoká a má tři jeskyně s vchody ve tvaru trojúhelníku. Pověsti tvrdí, že jde o startovací rampu mimozemšťanů.

Uvnitř pyramidy se podle čínské agentury Xinhua nachází červeně zbarvené potrubí, jež vede do nitra pyramidy a blízkého solného jezera. V neobydlené krajině v okolí pyramidy jsou rozptýleny kameny zvláštních tvarů, trubky a kusy rezavého železa.

Podle výzkumníků blízké observatoře Čínské akademie sociálních věd je teorie o mimozemském původu pyramidy nejjednodušším a nejnormálnějším vysvětlením. Žádné další detaily, např. o stáří pyramidy, již zdroje nezmiňují. Podle Hausdorfa jsou však pyramidy staré zhruba 4500 – 5000 let.
Jan Lipšanský, Tiscali / Reuters - 20. 6. 2002