Objevena zhroucená hvězda v relativní blízkosti Slunce
  Červený trpaslík

ZDROJ: 

http://space.com/scienceastronomy/astronomy/red_dwarf_030520.html
 
 


 Američtí astronomové objevili dosud neznámou zhroucenou hvězdu, takzvaného červeného trpaslíka, nepříliš vzdáleného naší sluneční soustavě. Jde pravděpodobně o třetí nejbližší hvězdu k Slunci, oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

   Červený trpaslík v souhvězdí Berana je od nás vzdálen asi osm světelných let. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo uletí za 12 pozemských měsíců, což představuje asi 9,5 bilionu kilometrů. Nejbližší ke Slunci je hvězda Alfa Centauri, vzdálená čtyři světelné roky, a po ní Barnardova hvězda vzdálená šest světelných let.

   Objevený trpaslík, který zatím obdržel vědecké označení SO25300.5+165258, dosud unikal astronomům pro svou velmi malou svítivost. Ta je asi 300.000krát nižší než sluneční a zhroucená hvězda má také asi jen sedm procent hmotnosti našeho Slunce. Červený trpaslík byl nalezen při automatickém vyhledávání jiných trpasličích hvězd a stal se astronomům nápadný tím, že některé jeho charakteristiky ukazovaly na poměrně blízkou polohu.

   Nový hvězdný soused je pro nás příjemným překvapením, protože jsme jej nehledali, řekl astrofyzik NASA Bonnard Teegarden.

   Červený trpaslík je označení pro přesně vymezený typ hvězd, které jsou menší a chladnější než Slunce a září slaběji (vydávají jen chabé červené světlo). Červených trpaslíků je v naší galaxii 80 procent, čili čtyři z pěti hvězd v galaxii jsou červení trpaslíci. Ty ale není prostýma očima vidět, vidíme jen svítivé hvězdy slunečního typu.

Poznámka: Udávané souřadnice jsou RA 2h53', Dec +16°53'  - to znamená velice blízko souřadnic které udávala ZT pro PX. A ještě malé upozornění - vzdálenost nemusí  být  správně měřena paralaxou pokud se objekt pohybuje rychle.