Nahoru ]

 


Vítám vás v novém týdnu.

Mezi Zemí a satelity proletí asteroid

Vesmírné těleso o hmotnosti 130 tisíc tun proletí 15. února ve 20.25 SEČ v rekordně blízké vzdálenosti od naší planety. Odborníci z NASA ji vypočítali na 17 tisíc kilometrů. K takovému přiblížení v moderní historii zatím nedošlo.


Nezastavitelné globální oteplování… každých 1500 let

S klimatickými aktivisty lze souhlasit v jednom: Změna klimatu je skutečností a skutečně už začala. Už zase. A zdaleka ne poprvé. V 70. letech se zjistilo (Denton a Karlén), že v tání a přibývání ledovců ve Skandinávii a na Aljašce existuje cyklus cca 1500 let (±500). Počátkem 90. let ledovcové vrty přinesly zjištění, že takovýto kvazi-cyklus existoval také v Grónsku v době ledové, ale tehdy byly výkyvy prudší (tzv. Dansgaard-Oeschgerovy oscilace). Doklady o DO nacházíme i ve Středozemním moři (Sierro 2005).


Kult Nikola Tesly

Málokterá osobnost v dějinách vědy se stala tak významnou figurou v oblasti mytologie, než srbsko-americký elektrotechnik Nikola Tesla (10.7.1856, Smiljan, Rakouské císařství, dnes Chorvatsko – 7.1.1943, New York, USA).

Byl bezpochyby opravdovým gigantem v historii vývoje elektrotechniky. Podal přibližně 300 patentů, ale mnoho z toho, co zůstalo v jeho laboratoři nebylo nikdy patentováno.

Stejně pozoruhodná byla jeho osobnost: Tesla byl jedinečnou kombinací geniality a výstřednosti. Měl mimořádnou paměť a řadu bizarních zvyků. V závěru života sestupoval strmě do duševní choroby.


Gama záblesk z 8. století a hlavy na kůlech ze švédského rašeliniště

Další opeřený dinosaurus z Číny, restaurované nálezy z hrobky germánského velmože v Popradu a nebezpečné úlomky na oběžné dráze.


A jak tento týden ?

 

Diagram ukazuje situaci ve středu 6.2.2013
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet je vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 3.2.2013