Nahoru ]

Fotografie z vánoční vycházky kolem Labe.


Vítám vás v novém týdnu. Omlouvám se za absenci horoskopu, ale doléčuji se po nějaké viróze, kterou na mne někdo minulý týden naprskal a nemám na tvorbu horoskopu náladu :-).

Jaká tajemství skrývá jezero Vostok?

Ruští badatelé odebrali první vzorek ledu z vody reliktního jezera Vostok, které se nachází v Antarktidě, v hloubce 4 kilometry (3 700-4200 metrů) pod ledovcem.


V kusu uhlí byl nalezen kovový díl starý 300 milionů let

V ruském Vladivostoku si lámou hlavu nad kouskem uhlí, ve kterém byla objevena jakási kovová součástka. Objekt nepravidelného tvaru byl zřejmě částí ozubeného kola. Zajímavé je, že artefakt je starý 300 milionů let. Analýza dále zjistila, že je zhotoven z velmi čistého hliníku s dvouprocentní příměsí hořčíku. Odborníci jsou na rozpacích, protože čistý hliník lidstvo příliš často nevyužívá, a pokud se k němu přidává hořčík, dosahuje jeho podíl obvykle 10 procent.


Astronomové objevili dosud největší útvar ve vesmíru. Je dlouhý 4 miliardy světelných let

Skupina kvazarů vytváří největší objekt, jaký kdy lidé ve vesmíru objevili. Co odhalíme příště?
Mezinárodní tým astronomů objevil dosud největší útvar ve vesmíru. Jde o seskupení 73 kvazarů – extrémně zářivých vzdálených objektů, které se vyskytují v sousedství černých děr. Skupina měří na délku zhruba čtyři miliardy světelných let, informuje space.com...


Mějte se hezky...

Hade, 13.1.2012