Nahoru ]

Fotečky jsou z výletu na Děčínský Sněžník

 

Vítám vás v novém týdnu. 

1. Již staří Římané (abychom začali docela po profesorsku) v 7. století před n. l. – což je asi tak doba vlády Numy Pompilia – znali meteority.
2. Věděli, že alespoň některé z nich jsou železné.
3. Bylo jim známo, že nalezeni meteoritu je obvykle mimořádně obtížné – jinak by se svět docela určitě přímo hemžil zájemci o vládu, opatřenými příslušným štítem z meteorického tělesa.
4. Tušili nebo věděli, že meteority „padají z nebe“, z vesmíru, což je chvályhodné a podstatně předbíhá o celá tisíciletí nedůvěřivou vedu.
V Evropě se padání kamenu „z nebe“ vysmívali ještě kolem roku 1800. Když roku 1790, tedy už po pokusech všetečných studentů Brandese a Benzenberga, poslal starosta francouzské obce Juillay obsáhlý spis, ověřený třemi sty svědky, o pádu meteoritu v blízkém okolí vesnice Francouzské akademii věd, dozvěděl se, chudák, že „…je třeba mít mnoho útrpnosti s obcí, které vládne tak pověrčivý starosta…“ A bylo to.

LUDVÍK SOUČEK, NEBESKÉ DETEKTIVKY, SENZACE A ZÁHADY
Náhodný citátek od mojí maličkosti do nového týdne...


Módní nálezy v bažinách Dánska

Analýza vzorků oblečení starého více, než 2.000 let, které bylo nalezeno v rašeliništích v Dánsku, ukázala, že obyvatelé Jutského poloostrova uměli tkaninu barvit do různých odstínů a také nanést obrázek minimálně o 500 let dříve, než se dříve předpokládalo, oznamuje informační portál ScienceNordic.


Možná žijeme uvnitř černé díry

Americký teoretický fyzik Nikodem Poplawski (1) z Indiana University tvrdí, že náš vesmír se nachází uvnitř černé díry, který se nachází někde v mateřském pravesmíru.


NASA musela znovu vysvětlovat původ monolitu na Marsu

V roce 2009 poslala sonda Mars Reconnaissance Orbiter na Zemi unikátní snímek Marsu, na kterém byl patrný jakýsi pravoúhlý „monolit“. Snímek pořídila kamera s vysokým rozlišením HiRISE z výšky 300 km. Spolu s řadou dalších fotografií byl volně přístupný na stránkách University of Arizona, jejíž odborníci mají misi na starosti.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 6.6.2012
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla  planet vyrovnaná. Pozor na pondělní úplněk...

Mějte se hezky...

Hade, 3.6.2012