Nahoru ]

Tání v Nymburce....

Vítám vás v novém týdnu. Zdá se mi, že rok 2011 nezačal právě nejšťastněji. Tragické záplavy v Austrálii, Brazílii, do toho všeho poněkud znepokojivé zvěsti o podivných úhynech zvířat na celém světě. Valí se na nás stále větší množství negativních zpráv. Na tomto místě vždy hodnotím co mne minulý týden zaujalo nebo potěšilo. Je to občas poněkud těžké...
Tentokrát je to ovšem docela lehké. Potěšila mne dcera Monika, když si vybrala jako téma slohové práce "Člověk kterého se vážím" mojí maličkost... Děkuju :-)

"Průměrnost nikoho nenadchne. Lidé chtějí zažít něco výjimečného a jdou si za tím, i když se třeba v devíti případech z deseti zklamou. A to je to, co hýbe světem. Přesně to je podle mě umění."

Na jih od hranic, na západ od slunce, Haruki Murakami

Náhodná ukázka od mojí maličkosti do nového týdne...


Anomálie jižního Atlantiku

Magnetické pole Země je generované hluboko uvnitř naší planety a tvoří kolem Země ochranný štít, čímž zabraňuje vniknutí nebezpečného kosmického záření.
V jižním Atlantiku je toto magnetické pole mnohem slabší než jinde ve světě, a proto zde záření vniká mnohem hlouběji do planety.
A vědci tvrdí, že v této oblasti magnetické pole rychle slábne a údajně to může dokazovat blížící se změny magnetického pole Země.


Strašáci a nenápadná nebezpečí

Před pár dny mi ráno zazvonil telefon. Paní na druhém konci se znepokojeně rozpovídala o tom, jak prý na obloze nad jejím domem celé dny visí husté bílé čáry z letadel a její děti z toho mají rýmu a bolesti uší. Po chvíli jsem pochopil, že podle dotyčné vůbec nejde o běžné kondenzační páry z letadel, ale o takzvané chemtrails. Vystrašená maminka očekávala, že se záležitostí bude Greenpeace zabývat.


Renesanční záhada: Na italské fresce je koule, která silně připomíná družici
Tajemný předmět na malbě ze 16. století vypadá jako sovětský Sputnik nebo americká družice Vanguard.
Chrámová malba zobrazující zázrak není nic mimořádného - ale kosmický satelit na renesanční fresce přece jen překvapí. Přesto nejde o výmysl. Stěnu kostela v italském Montalcinu zdobí obraz Svaté Trojice obklopující něco, co ze všeho nejvíc vypadá jako první ruský Sputnik vypuštěný roku 1957 nebo americký Vanguard z téže doby.


2011: báječná, nová dystopie

Orwellův román „1984“ a Huxleyův „Konec Civilizace“ (Brave New World) reprezentují dvě nejvýznamnější vize budoucí dystopie v literatuře. Diskuze mezi těmi, kteří sledují náš propad ke korporačnímu totalismu, se točí kolem otázky, kdo z nich měl pravdu. Budeme ovládnuti represivním dohledem v policejním státě používajícím surové a násilné formy kontroly, jak je popsal Orwell? Nebo podle Huxleyovy vize podlehneme útlaku zábavy, technologie a nadspotřeby? Obojí, zdá se, bude pravda. Huxley předpovídal prvý stupeň našeho zotročení, Orwell ten druhý.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 19.1.2011
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Saturn a Jupiter. Pozor na úplněk ve středu 19.1..

Mějte se hezky...

Hade, 16.1.2011