Nahoru ]


Předjaří na jezeru v Sadské


 

Vítám vás v novém týdnu. Samozřejmě největší událostí minulého týdne je čtvrté nejsilnější zemětřesení v novodobé historii, které postihlo Japonsko. Nebudu se rýpat v otázkách, jak je naše civilizace zranitelná. Chtěl bych upozornit jen na jednu věc. Před několika týdny jsem upozorňoval na článek v ruské Pravdě, dávající do souvislosti změny magnetického pole naší planety a poněkud nešťastného vývoje klimatu v posledních letech. Protože se mi zdá teorie docela nosná, rád bych upozornil na skutečnost, že poslední (myšleno v tomto roce), velká  zemětřesení (2 x Japonsko, 1 x Chile a Nový Zéland) následovala vždy po silné sluneční erupci. Tento fakt mi nepřipadá jako náhodný. Zdá se mi že oficiální věda se tomuto faktu poněkud vyhýbá.
Na druhou stranu se ani tomuto obcházení reality příliš nedivím. Pokud si člověk uvědomí že sluneční maximum má kulminovat až v roce 2013, tak okamžitě následuje povstání vlasů hrůzou. Doufám tedy, že se pletu a vývoj nepůjde tímto směrem dále.

Byl jsem městský, technologiemi odchovaný člověk, zvyklý na to, že může věcmi pohnout. Nesčetněkrát mě učili, že člověk se má snažit uvést věci do pohybu, že nedělat to je ostudná pasivita. Celý svůj život jsem prožil ve městech a snažil jsem se bok po boku vedle ostatních snažících se lidí. Všichni jsme se snažili něčeho docílit: manželství, zaměstnání, zvýšení platu, uznání, dítěte, nového auta, nového života, nového postavení, čehokoli.
Žil jsem tím horečně aktivním způsobem víc než třicet let, a když jsem se konečně začal hroutit, když jsem se pokoušel ovládat celý svůj život a práci a lidi kolem sebe, ocitl jsem se nakonec v malajské džungli a zažil jsem tam týden plný věcí, nad nimiž jsem vůbec žádnou kontrolu neměl. A nikdy mít nebudu. Událostí, které mi připomněly, že mám svoje hranice - a v širší perspektivě dost tvrdé hranice — a že mi nepřísluší, abych se všechno snažil ovládat tolik, nakolik jsem to dělal, i kdybych nakrásně mohl.
Když jsem se vrátil domů, uvědomil jsem si, že se cítím mnohem lépe. Ne odpočinutě, jak člověk po některých dovolených bývá, ale vysloveně lépe.

CESTY, MICHAEL CRICHTON
Náhodná ukázka od mojí maličkosti do nového týdne...


Kam zmizela atmosféra Marsu? Vědci možná našli její zbytky hluboko pod povrchem planety.

Pozorování Marsu pomocí robotických sond na jeho oběžné dráze i na povrchu přináší stále nové poznatky o historii rudé planety. Některé z těchto poznatků naznačují existenci vody na povrchu planety někdy v dávné minulosti. Existuje také stále více důkazů pro existenci husté atmosféry, která v minulosti vytvářela atmosférický tlak na povrchu planety a která stabilizovala teplotu. Dnes je Mars pokrytý velmi řídkou atmosférou a vědci zkoumají, jakým způsobem mohla planeta o svou atmosféru přijít.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 16.3.2011
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Mars, síla ostatních planet bude vyrovnaná. Pozor na úplněk v sobotu 19.3. Za zmínku stojí určitě fakt že minulý pátek, kdy došlo k tragickým událostem v Japonsku působil notně nešťastný souběh působení aspektů Jupitera a přestupu Uranu do znamení Skopce.

Mějte se hezky...

Hade, 13.3.2011