Nahoru ]

Roklanský potok nedaleko Modravy

Vítám vás v novém týdnu. Minulý týden jsme čundrovali po Šumavě. V příští aktualizaci se můžete těšit na hezké fotografie a trochu obrazového vyprávění. Jinými slovy Hadův týden se již pomalu bude vracet do normální - neprázdninové verze :-)
Pokud vás fotografie Šumavy zajímají koukněte na http://eldar.cz/polly/fotky/galerie_11/sumava2010.htm  - Polly je rychlejší :-)

Záhadné stély v Aksúmu

Když už na svém blogu informuji o nejrůznějších záhadách, řekl jsem si, že bych občas mohl něco napsat i o nějakých méně známých, ale přesto záhadných historických místech, které se dají srovnat s jinými známějšími lokalitami.

Dovoluji si Vás pozvat do Etiopie. Zde se v severní části, zhruba 30 kilometrů od hranic s Eritreou nalézá podivuhodné město Aksúm.

Patomský kráter – jeden z nejzáhadnějších přírodních úkazů na světě (1)

Patomský kráter, objevený v roce 1951 geologem Vladimírem Kolpakovem, dodnes patří mezi nejzáhadnější přírodní útvary na světě.

Jednak není jasné, jakým způsobem vznikl a vystoupil nad okolní povrch, a za druhé, nikdo se tím v průběhu padesáti let nezabýval. Teprve v roce 1971 byl kráter vyfotografován z vrtulníku. Z výšky vše vypadá jako měsíční kráter.

Pro vědce to je sice Patomský kráter, pro místní Jakuty je to „Hnízdo ohnivého orla“. Proč ho tak nazývají, není známo…


Buddha s háknkrajcem na hrudi
Symbol rudé hvězdy nebo zkříženého srpu a kladiva veřejnost levici toleruje, přestože jde o originální vynálezy krvavé komunistické ideologie. Naproti tomu hákový kříž v Evropě vzbuzuje emoce ještě více než půl století po válce, přestože jde o symbol, který provází lidskou civilizaci nejméně deset tisíc let.


Mějte se hezky...

Hade, 22.8.2010