Nahoru ]

Duna

Vítám vás v dalším týdnu. Minulý týden nám nabízelo únorové jaro svou vlídnější tvář. Beba se takhle krásně radovala na písečné duně ve svém rodišti v Pístech. V lese mravenci pilně po zimě rozšiřovali mraveniště. V únoru dost zvláštní...
Nicméně víkendový orkán Ema byl dosti studenou sprchou. Doufám že jste řádění živlů přečkali bez úhony. Nás postihl pouze výpadek internetu a ještě když píši tuto aktualizaci není rychlost nic moc a tak jsou odkazy na zajímavosti poněkud redukované.

"Odmítám dávat náhodám, útrapám a nepříjemnostem název dobrodružství. Jste-li vyrušováni ze spánku mňoukáním koček, potulujících se celé noci po malostranských střechách, není v tom nic dobrodružného, a nechápu, oč je dobrodružnější být buzen řevem lvů. Mohlo by to tkvět v tom, že lvů se vyskytuje mnohem méně než koček, ale to by vedlo k nesmyslným závěrům, jako že je vrcholem dobrodružství být vyburcován ostravským arcibiskupem, protože ten se nevyskytuje vůbec."

Zdeněk Jirotka, SATURNIN

Náhodná ukázka od mojí maličkosti


Účinky antidepresiv? Jde jen o placebo efekt

Autor: ČTK

Britští vědci dospěli ve své nové studii, v níž zkoumali účinnost léků proti depresi, k velmi překvapivému závěru, který může významně ovlivnit farmaceutický průmysl.

Podle výzkumného týmu z univerzity v Hullu totiž antidepresiva prokazatelně pomáhají pouze lidem s těžkou depresí a v mnoha případech účinkují spíše díky placebo efektu. Týká se to prý například jednoho z nejlukrativnějších léků na depresi - Prozacu.

Výzkumný tým vedený Irvingem Kirschem zveřejnil své závěry v odborném internetovém časopise Public Library of Science. Vědci znovu přezkoumali data uvedená v celkem 47 zveřejněných i nezveřejněných studiích o účincích antidepresiv. Zaměřili se přitom hlavně na léky takzvané skupiny SSRI, tedy selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Ty fungují na bázi regulace hladiny serotoninu v mozku - právě serotonin má přitom významný vliv na změny nálad.

Podle britských výzkumníků antidepresiva prodávaná například pod značkami Prozac, Effexor, Paxil či Seroxat při léčbě mírnějších obtíží příliš nepomáhají. "Ačkoli se pacientům daří lépe, když antidepresiva berou, daří se jim lépe i tehdy, když dostávají placebo a rozdíl v míře zlepšení není příliš velký. To znamená, že depresivní lidé mohou svůj stav zlepšit i bez léků," uvedl ve svém prohlášení Kirsch.

"Vzhledem k výsledkům se zdá, že existuje jen málo důvodů předepisovat antidepresiva pacientům, kteří netrpí těžkou depresí, ledaže selhala alternativní léčba," dodává Kirsch.

Někteří odborníci už závěry studie komentovali jako "velice znepokojivé" a překvapující. Společnosti, které antidepresiva vyrábějí, se ale vesměs brání. Například výrobce léku Paxil, společnost GSK, uvedla, že výzkumníci pominuli některá důležitá data. Tento argument zopakovala i firma GlaxoSmithKline, výrobce Seroxatu, která varovala, že studie může způsobit neodůvodněnou paniku mezi pacienty.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 5.3.2008
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná. Pozor na nepříznivé působení Marsu.

Mějte se hezky...

Hade, 2.3.2008