Nahoru ]


Portrét...
 

Vítám vás v dalším týdnu. Svět si kráčí vpřed přesně v duchu astrologických trendů až to děsí. Hezký komentář k stavu americké ekonomiky najdete v článku Vítáme Tě mezi zeměmi Třetího světa, Ameriko. Další "velká událost" - spuštění LHC - Velkého hadronového urychlovače, vypadá v současné chvíli jako studium velkého třesku peněženek daňových poplatníků. Zkrátka již od jeho startu provází zařízení poněkud nešťastné události (no přiznejme si - skoro by člověk řekl lajdáctví??).
 

„Celý život není nic jiného než otázky, které dostaly tvar a které v sobě nesou zárodek odpovědí - a není nic než odpovědi, které jsou obtěžkány otázkami. Kdo v něm vidí něco jiného, je blázen."

Gustav Meyrink,GOLEM
Náhodná ukázka od mojí maličkosti.


Studie prozkoumá zážitky lidí, kteří se ocitli na hranici klinické smrti
Britští a američí lékaři se chystají ke spuštění velké studie, která prozkoumá zážitky pacientů, u nichž došlo k zástavě srdce, a kteří se tak ocitli na prahu smrti.


Geneticky upravené maso zamíří do amerických obchodů, první bude losos
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) navrhl tento týden pravidla pro genovou manipulaci se zvířaty, která jsou určena pro jídlo či k výrobě medikamentů. Zdá se, že je to rozhodující krok k tomu, aby se geneticky upravené maso dostalo do obchodů.


Ozonová díra nad Antarktidou je rekordně velkáOzonová díra pokrývá 27 miliónů čtverečních kilometrů, v porovnání s 25 miliony kilometry v roce 2007 - je větší než  Severní Amerika. Při poklesu hodnoty ozonu se zdraví škodlivé UV záření dostává na zemský povrch a může způsobit rakovinu kůže, poškození očí a poškození imunitního systému. Novozélanďané a obyvatelé špičky Jižní Ameriky se  budou muset více chránit proti slunečnímu záření.
Grafika - NASA.


NASA ohlásila hodnoty Slunečního větru na padesátiletém minimu.

Přestože měl už v současnosti probíhat nový sluneční cyklus již měsíc se na Slunci neobjevila žádná sluneční skvrna a hodnoty solárního větru jsou nejnižší za posledních padesát let. NASA komentuje v tiskové zprávě situaci takto: "Současný stav Slunce by mohl mít za následek změněné podmínky v Sluneční soustavě".
V úterý 23.9. proběhne telekonference mezi vědci NASA a ESA, kteří budou diskutovat o datech ze sondy Odysseus.


Převzato:  http://klatovsky.denik.cz

V Chudenicích objeveny staré chodby a sklepy

CHUDENICE - Starý černínský zámek v Chudenicích má opět další rozluštěnou záhadu

Autor: DENÍK/Ludvík Pouza

Pod zámkem se totiž ukrývá celá řada chodeb a sklepení, o kterých odborná ani laická veřejnost neměla zatím žádné bližší a nebo jen mlhavé informace.


Tajemné podzemí a různá strašidelná zákoutí patří zajisté ke každému historickému objektu. U většiny zámků a nebo hradů šlo většinou o bájné pověsti a vyprávění. V Chudenicích jde ale o skutečnou realitu, a tím tamní zámek má další unikát.


„Podle starých pramenů a pověstí se vědělo, že pod zámkem mělo být hned několik chodeb. Původně totiž v místech hlavní zámecké budovy stávala gotická opevněná tvrz s vodním příkopem a baštami. Podzemní prostory, kam vedou chodby ze zámeckého sklepení, mají tři směry. Sloužily prý jako únikové chodby, sklepy, zásobárny potravin a podobně. Některé sklepy byly ale v minulosti zasypány, u jiných byly zazděny vchody. Přesto nám něco říkalo, že zde přece musí být něco víc, a tak jsme na zámek pozvali lidi z plzeňského psychotronického klubu UFO, senzibila, geologa a samozřejmě odborníky, kteří používají detektory na hledání podzemních chodeb, jeskyní a tajemných míst. Podzemní prostory, kterých se prokázalo pod zemí hned více, budou pocházet z období gotiky, kdy sloužily pro posádku a osazenstvo tvrze. Druhé chodby využívala šlechta nejspíše jako spojení do nedalekého sakrálního prostoru kostela,“ říká kastelánka zámku Marie Rynešová.


„Každý, když do Chudenic přijede a povídá se o tajných chodbách, tak se nám směje a myslí si, že jde o další báchorky. Chudeničtí ale o chodbách vědí. Vždyť se v nich jako děti a nebo už jako dospělí snad každý z nich někdy procházel. Jedna z chodeb vedla až k tzv. Vápenné peci u Americké zahrady, kde do ní vlezli kluci ještě ve čtyřicátých letech dvacátého století,“ vzpomíná bývalá správkyně zámku Anna Horáková, která se o objekt starala více než dvacet let. I ona v zámeckém podzemí a chodbách byla.


Před pár týdny zámek v Chudenicích navštívil speleolog Jaroslav Hrouda, který se o sklepeních na chudenickém zámku dozvěděl a rozhodl se je osobně, důkladně prozkoumat.


„Mám za sebou nespočet objektů, které jsme s badatelskou skupinou ze spolku Agharta zmapovali. Šlo o hrady, zámky, tvrze, ale i sklepení a ostatní prostory, které zahaluje tajemství. To, co jsem viděl v Chudenicích, je ale naprosto unikátní. Ještě jsem neviděl, aby pod zámkem bylo tolik chodeb a prostorů,“ popisuje Jaroslav Hrouda.


Pod zámkem kromě chodeb, o kterých se všeobecně vědělo, existují i další s obrovskými sklepními prostorami hned ve dvou patrech nad sebou. Některé části jsou zavaleny, ale jinak jde o zachovalé sklepní prostory a chodby se skalní jeskyní pocházející ze 14. století. To nás také vede k myšlence, že hlavní budova bývalé tvrze nestála v místech hlavní zámecké budovy, jak se dosud uvádí, ale v místech zámeckého nádvoří, kde stojí malé hospodářské objekty,“ myslí si Hrouda.


Chodby jsou dva metry vysoké i široké. Pokud by se vyčistily od nánosů a závalů, což by nemuselo být finančně náročné, mohly by být pro zámek dalším lákadlem turistů,“ říká Hrouda.


Snem kastelánky Marie Rynešové je, zámecké sklepení a podzemí jednou návštěvníkům zpřístupnit. Všechno ale záleží na penězích a správě zámku, který patří městysu Chudenice.
 


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 24.9.2008
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Venuše síla ostatních planet je vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 21.9.2008