Nahoru ]

Na řece...

Vítám vás v dalším týdnu.


Titulní strana aktuálního vydání britského satirického čtrnáctideníku "Private Eye".
Condoleezza: "Jak si dovoluje Rusko napadnout suverénní zemi?"
Bush: "To děláme my."
 

JSTE PŘIPRAVENI NA VĚČNOST?
ON ŽIJE! ŽIJETE I VY?
SLEDUJTE TELEVIZI!

„Sledujte televizi?“ Chevette se probudila.
„No,“ řekl Rydell, „fallonité věří, že Bůh je právě tam. Chci říct, v televizi.“
„Bůh v televizi?“
„Jo. Je to něco jako pozadí nebo něco takovýho... “
„Takže oni se dívají na televizi a modlí se k ní? Nebo co?“
„No, já myslím, že je to spíš jako nějaký druh meditace, víš? Většinou se dívají na staré filmy a tvrdí, že když se budou dost dívat a dostatečně dlouho, vstoupí do nich něco jako duch.“

WILLIAM GIBSON, VIRTUÁLNÍ SVĚTLO
 


USA: Moře vyplavilo záhadnou příšeru!

Záplavu internetových spekulací vyvolala fotografie mrtvoly záhadné příšery, kterou vyplavilo moře u amerického Long Islandu.Další informace najdete ještě ZDE:
http://www.earthfiles.com/news.php?ID=1451&category=Environment


Amazonský prales ukrývá zaniklá města

V těžko přístupných hlubinách amazonského pralesa prosperovala ještě před několika staletími města, která si svým rozsahem a stupněm organizace nezadala s městy antického Řecka nebo středověké Evropy. Představy o nedotčenosti amazonské přírody tak vzaly za své.

V dnešním vydání časopisu Science o tom informuje tým amerických a brazilských antropologů, kteří na výzkumu zaniklých měst spolupracovali s příslušníky indiánského kmene Kuikuro. Na jeho území v brazilském státě Matto Grosso byly zbytky měst nalezeny. Objev vědci oznámili už v roce 2003, nyní přinášejí podrobnější informace.

Urbanismus v pralese

Města byla obehnána vysokými zdmi a měla jednotnou podobu. Jejich základem byla vždy hlavní ulice směřující z jihozápadu na severovýchod a protínající centrální náměstí. V okolí měst byly nalezeny pozůstatky hrází a umělých rybníků. Antropologové v tom vidí důkaz územního plánování a politické organizace, která je znakem urbánní společnosti.

Vrchol rozvoje města zažila v letech 1250 až 1650. Jejich zánik zřejmě souvisí s příchodem evropských kolonistů. Ti většinu obyvatel pozabíjeli buď přímo, nebo prostřednictvím nemocí, které na americký kontinent zavlekli.

Nálezy měst mění zažitý pohled na rozdíly mezi starými evropskými a americkými sídly. Mike Heckenberger z University of Florida, který výzkum vedl, stereotypní uvažování antropologů a archeologů charakterizuje takto: "Pokud jste velké a organizované sídlo objevili v Evropě, bylo to město. Pokud jste ho objevili někde jinde, muselo to být něco jiného."

Nepůvodní prales

Města po jejich zániku pohltil prales, o kterém se biologové dosud domnívali, že tu rostl odnepaměti. Nálezy přitom ukazují na to, že krajina kolem měst byla alespoň částečně odlesněna. Znovu se tedy ukazuje, že dělit přírodu na původní a druhotnou nemá velký smysl. Krajinní ekologové už dlouho zdůrazňují, že kdybychom například na území České republiky chtěli chránit jen skutečně původní přírodu, nebylo by vlastně co chránit.

Zdroj: http://www.sciencemag.org/cgi/content/short/321/5893/1148


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 3.9.2008
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet poměrně vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 31.8.2008