Nahoru ]

Šumava...
 

Vítám vás v dalším týdnu. Musím se s vámi rozdělit o následující moudro... Přiznám se velmi pobavilo :) Test přátelství:
"Zavři svého psa a svou ženu na hodinu do kufru auta. Když otevřeš kufr, uvidíš, kdo je šťastný, že tě vidí."
Díky Sunmoon za poslání:)
A ještě se s vámi podělím o nedělní výlet. Za 18 km pěší poutě jsme potkali: jednoho psa s pánem, 3 důchodce, 2 rybáře. Paráda...


Beba na hradě Mydlovar

Mydlovar


"Je nutno důrazně varovat před tím, aby byla pořekadla chápána doslovně. Doslova vzato, je vám vrabec v hrsti stejně málo platný jako hlub na střeše. S vrabcem v hrsti nelze nic rozumného podniknout. Také si nesmíte představovat, že každá liška chválí svůj ocas. Ptal jsem se na to fořta v Tulešicích a on to rozhodně popřel. Ten ocas chválí kožešník, který vám tu lišku prodává."

Zdeněk Jirotka: SATURNIN

Náhodná ukázka od mojí maličkosti do nového týdne.


Převzato: www.scienceworld.cz

Nejstarší žijící strom: 9 550 let, smrk, ŠvédskoTitulek článku shrnuje základní fakta. Nejstarší známý žijící strom je v horách Fulu ve švédské provincii Dalarna ve střední části země. Dokázal přežít údajně hlavně proto, že se adekvátně přizpůsoboval klimatickým změnám – v průběhu svého života přecházel od stromovitého kmene ke keřovité formě (podobné naší horské kleči – to je ovšem borovice, ne smrk).
Kmen vždy vyrostl z keřovitého podloží, po nějaké době zase zanikl, ať už stářím nebo kvůli přechodně chladnému klimatu, mezitím se ovšem kleč rozrůstala nepohlavně, vyrůstala ze stejných kořenů a dala pak základ novénu kmeni. Vzorky dřeva staré 375, 5 660, 9 000 a 9 550 (datováno radiokarbonem) měly všechny stejnou genetickou informaci, a můžeme je proto pokládat na jediný organismus nebo alespoň klon.
Až dosud se za nejstarší stromy pokládaly severoamerické borovice staré asi 5 000 let. Ve Švédsku je přitom věkovitých smrků údajně mnohem víc, vědci napočítali až 20 stromů starých 8 000 let. O moc starších už být nemohou, mohly zde začít růst až po skončení posledního glaciálu.

Zdroj: ScienceDaily


Stonehenge znovu pod lupou vědců

Kdy vůbec vzniklo? A proč? Ani na tak jednoduché otázky neexistuje u britského Stonehenge jednoznačná odpověď. Nyní však britští archeologové věří, že po vykopávkách, jež byly zahájeny v minulém týdnu počínaje 7. dubnem, se k odpovědi aspoň přiblíží.

Velice poučný článek pro všechny kterým vydržela víra, že farmaceutické firmy jsou něco jak ztělesnění dobra :)
Podivný duch farmakologie

Studie firmy Merck & Co. údajně podepisovali falešní autoři a firma „kouzlila“ se statistikami. Úspěšný lék proti bolesti Vioxx (s účinnou látkou rofekobix) je od roku 2004 velkou bolestí farmaceutické firmy Merck & Co. Firma lék stáhla z trhu, protože podle některých studií zvyšoval u pacientů pravděpodobnost srdečních obtíží. >>>>>>>


 O TOM CO JE "ELEKTRICKÝ NÁBOJ"

..jak mnoha slovy obejít prosté "Nevím, nikdo to neví."

Definice „náboje“ je klasické kruhové vysvětlení: Co je náboj? To je to, co vyvolává elektrické jevy. Co jsou elektrické jevy? To jsou jevy způsobené nábojem! Prosté, že?

Co je elektrický náboj? No, na to je jedna snadná a jedna složitá odpověď.

Tady je ta lehká

Náboj je...

... to, co teče v elektrickém proudu.
... to, co se objeví na balónku, když si ho budete třít o vlasy.
... to, co se projevuje jako pozitivní a negativní elektrické póly plus a minus (jako ekvivalenty severních a jižních pólů magnetu).
... to, co je příčinou elektrických sil.
... „klih“ spojující indukční siločáry elektrostatických polí s protony a elektrony.
... pozitivní a negativní entita, která formuje atomy.
... to, co je přenášeno elektrony, protony, pozitrony a dalšími částicemi.
... médium, jímž teče energie (jako je zvuk přenášený vzduchem.)
... to, co vytváří světlo, když to rychle vibruje.
... to, co vytváří rádiové vlny, když to vibruje pomaleji.
... to, co když vibruje velice pomalu vytváří energii v elektrických obvodech.
... to, co vytváří magnetizmus, když to proudí nebo rotuje.
... to, co odráží světlo a dělá objekty viditelnými.
... to, co způsobuje, že kolejnice vypadají „kovově“.
... to, co způsobuje elektrickou atrakci, která drží pohromadě všechny objekty.
... to, co se pohybuje v drátech podobně jako tekutina.
... to, co je v nevodičích nehybně „zmrazené“.
... to, co se měří v jednotkách nazvaných coulomby.
... to, čemu vědci kdysi říkali „elektrické množství“ a „elektrické částice“.

Stačí? Už víte, co je náboj? Že ne? Takže zbývá jen
SLOŽITÁ ODPOVĚĎ >>>>>>>


Armáda na žádost občana hledala UFO

KANADA

MONTREAL O hledání údajných neidentifikovatelných létajících objektů (UFO) armádou požádal před lety kanadský ministr obrany. Vyplynulo to z nyní odtajněného dokumentu. Rozhodl se tak podle místního tisku na základě žádosti jistého občana, který tvrdil, že viděl přílet několika UFO na kanadské území. Muž si byl v dopise pro ministerstvo obrany „stoprocentně jistý“, že 4. září 2002 byl svědkem vniknutí více neidentifikovatelných létajících objektů na území Kanady. Tehdejší šéf úřadu liberál John Mc Callum požádal velitele vzdušné obrany, aby informaci prověřil. Poté ministr muži napsal, že se nenašly stopy po UFO, uvedl ve středu deník La Presse.
čtk


Právo na pošuky (článek prof. J. Zrzavého)

Hospodářské noviny ze dne 2. 4. 2008 otiskly článek prof. RNDr. Jana Zrzavého, CSc., který reaguje na pořad České televize Detektor.

 


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 23.4.2008
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Venuše, Saturn a Mars, tedy planety s momentálně negativním vlivem.

Mějte se hezky...

Hade, 20.4.2008