Nahoru ]

Po dešti... :)

Vítám vás v novém týdnu. Do nového týdne pro vás mám radu :)
Pokud je Váš spolucestující ve vlaku nebo v letadle velice otravný, řiďte se tímto návodem:
1) Vytáhněte svůj laptop
2) Otevřete laptop
3) Zapněte laptop
4) Přesvědčte se, že Vám ten hajzl vidí na obrazovku
5) Pak klikněte na tento odkaz - www.thecleverest.com
6) A pak pozorně sledujte jak ztichne! :)

"A politické strany - ty se mu zdály jedna vedle druhé stejně nečestné. Účasti na ekologickém hnutí se vzdal potom, co ekologický časopis, který si předplatil, přinesl plán ekologické zahrady s uzavřeným výměnným systémem a v něm mimo jiné umístil výběh ekologického kozla do vzdálenosti necelého metru od ekologických úlů. Newt strávil poměrně mnoho času u své babičky na venkově a byl přesvědčený, že toho ví poměrně dost jak o zvycích kozlů, tak o chování včel. Na základě oněch zkušeností došel k názoru, že časopis vydává spolek maniaků v montérkách s laclem. Kromě toho se v časopise příliš často užívalo slovo “společnost”. Newton měl už dlouho podezření, že lidé, kteří pravidelně užívají slovo “společnost”, ho používají v tom konkrétním smyslu, který zahrnuje jejich osobu, rodinu a několik lepších kamarádů."


DOBRÁ ZNAMENÍ, Terry Pratchett a Neil Gaiman
Náhodná ukázka od mojí maličkosti do nového týdne.
 


Převzato: www.ekolist.cz

Indonésie může kvůli globálnímu oteplování ztratit 2000 ostrovů

JAKARTA (ČTK) - Zhruba o 2000 ostrovů by mohla přijít do roku 2030 Indonésie v důsledku globálního oteplování, které způsobuje zvyšování hladin oceánů. Uvedl to dnes indonéský ministr životního prostředí Rachmat Witoelar.

Indonésie sestává celkem z asi 18.000 ostrovů, z nichž většina je neobydlených. Witoelar neupřesnil, zda ostrovy, jejichž zaplavení experti v souvislosti se stoupající hladinou moří očekávají, patří mezi osídlené, či neosídlené. Jde však každopádně o zatím nejpesimističtější odhady důsledků globálního oteplování v této východoasijské zemi, uvedla agentura AP.

Ministr dnes dále varoval před předpokládaným nedostatkem rýže v příštím roce. Také za něj mohou podle Witoelara klimatické změny, které pozdržely letošní deště a přinesly nezvyklá vedra.

"Existují obavy, že příští rok bude málo rýže kvůli změnám počasí, na něž nejsou rolníci zvyklí," řekl Witoelar na tiskové konferenci s vyslancem OSN Yvem de Boerem, který byl v zemi připravovat významnou schůzku OSN o klimatických změnách, jíž se mají letos na Bali zúčastnit ministři životního prostředí 80 zemí světa.

Převzato: http://www.rozhlas.cz

Netypické sluneční erupce
Martina Otčenášková

Slunce je v současné době blízko minima jedenáctiletého cyklu aktivity. Přesto je schopné série nápadných erupcí, které podle zprávy Evropské kosmické agentury (ESA) zjistila sonda Ulysses.

Solární bouře, které se omezují na rovníkovou oblast Slunce, produkují intenzivní výbuchy částicového záření. Ty jsou dobře pozorovatelné satelity umístěnými v blízkosti Země. Podobný vzestup radiace však nyní zaznamenala i zařízení na palubě sondy Ulysses, která je od Slunce mnohem vzdálenější, a navíc se nachází v pozici nad jeho jižním pólem. Podobný efekt už astronomové zaznamenali v letech 2000 a 2001, ale tehdy sluneční aktivita dosahovala svého maxima.

Důvody tohoto jevu zatím nejsou příliš jasné. Jedním z nich by mohl být rozdíl průměrné teploty mezi severním a jižním pólem. Taková asymetrie může podmiňovat změnu magnetické polarity Slunce, která pak usnadňuje vznik erupcí.


Člověku se líhnou v mozku nové buňky

Nejsme výjimka. Stejně jako myším nebo potkanům i nám vzniká dnes a denně v mozku zástup nových nervových buněk. Tímto překvapivým výsledkem skončil výzkum týmu švédských a novozélandských neurobiologů.

Dlouho se i mezi vědci tradoval omyl, podle kterého živočichové přicházejí na svět s „hotovým“ mozkem, z kterého už jim po celý život buňky jen a jen ubývají. Výjimkou měly být ryby a obojživelníci, kterým se díky tomu zhojí i závažná poranění mozku. První pochyby o „zlatém dogma“ neurologie vzklíčily při výzkumu mozku zpěvných ptáků.

Moře vydalo predátora. Půltunovou oliheň

Autor: Reuters
AP, man
Wellington - Novozélandští rybáři se vrátili z běžné výpravy s možná největším úlovkem historie. Chytili půltunovou oliheň měřící přes 10 metrů.

Živočicha nevídaných rozměrů, připomínajícího hrůzostrašné bytosti ničící lodě na starých obrazech a kresbách, objevili poblíž Antarktidy.
Rybáři lovili ledovku patagonskou. Hlavonožec se věnoval stejné činnosti na stejném místě a naneštěstí pro sebe chtěl sežrat ledovku, která se krátce předtím chytila na háček rybářů.
Smrt na palubě
Novozélanďanům trvalo dvě hodiny, než oliheň dostali složitými manévry na palubu. Byla už téměř mrtvá, uhynula později na lodi. Její ostatky zmrazili a převezli na pevninu, kde je prozkoumá a uchová muzeum v metropoli Wellingtonu.
Vědci jsou nadšeni, protože takový úlovek se ještě nikdy nikde nikomu nepodařil.
"Je to fenomenální, fantastický objev. Kdybyste chtěli v restauraci podávat kroužky z tohoto hlavonožce, byly by velké jako traktorové pneumatiky," řekl novinářům oceánolog Steve O´Shea univerzity v Aucklandu.
Nalezný obr váží kolem 450 kilogramů, odborně se nazývá Mesonychoteuthis hamiltoni. Rybáři jej ulovili na přelomu roku, ale na Nový Zéland se z antarktických vod vrátili až nyní.
Objev oficiálně oznámil ministr rybolovu Jim Anderton.
"Hlavonožce se podařilo zachovat v původním stavu díky perfektní práci posádky. Umožní to jeho podrobné prozkoumání," sdělil ministr.
Málo známý tvor
Mesonychoteuthis hamiltoni zůstává jedním z největších tajemství světových oceánů. Není o ní mnoho známo, protože lidé na ni v oceánu málokdy narazí.
Stále se s jistotou neví, jaké délky dospělí jedinci dorůstají (údajně možná až 14 metrů) a jakého věku se dožívají.
Tato oliheň žije v hlubokých vodách a je považována za nemilosrdného predátora. Odchycený gigant má podle novozélandských médií oči veliké jako talíře a mimořádně ostré háky na chapadlech.

 

A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 28.2.2007
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 25.2.2007