Nahoru ]

Kapradí z dovolené na Šumavě...
Vítám vás v dalším týdnu. Je po prázdninách a tak zahajuji opět regulérní chod těchto stánek. Doufám, že jste na mne při prázdninové pause nezapoměli :)

"Konec světa, událost očekávaná mnohými lidmi s náramnou radostí, nakonec přijde. Přijde velmi brzy, ale ne v roce 2000, který přišel a zase odešel. Z toho vyvozuji, že Bůh všemohoucí není moc velký fanda do Numerologie."

Kurt Vonnegut jr.
Hokuspokus
Náhodná ukázka od Polly do nového týdne...

 


Převzato: www.idnes.cz

V Arktidě za týden odtál led o ploše dvou Británií

Ledovcové plochy Arktidy mizí v hlubinách oceánu.

5. září 2007 15:48
Globální oteplování zanechává na Zemi čím dál tím výraznější stopy. Jen za uplynulý týden zmizelo z Arktidy množství ledu skoro dvakrát větší než území Velké Británie. "Omráčilo nás to," svěřili se deníku The Guardian vědci z amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu.

Podle nich došlo i k rekordnímu zvýšení mořské hladiny v oblasti. Pokud by ledy v Arktidě tály takovouto rychlostí i nadále, ledová oblast kolem severního pólu by zmizela navždy už do 23 let. "Je to ohromující. Prostě neustále odpadávají útesy a s nimi mizí i led," popsal člen vědeckého týmu Mark Serreze.

"Kdybyste se mě zeptali před několika lety, kdy Arktida přijde o všechen svůj led, řekl bych, že do šedesáti či devadesáti let," dodal Serreze. Od sedmdesátých let 20. století, kdy začala bílou "čepici" zeměkoule sledovat družice, ztratila Arktida už třetinu své ledové plochy.

Ledy se možná kupí u Kanady
Měření ukazují, že ledová masa v této oblasti ustupuje a led pokrývá jen 4,4 milionu kilometrů čtverečních. Před dvěma lety to bylo 5,3 milionu, a v období let 1976 až 2000 dokonce 7,7 milionu.

Odpůrci fenoménu globálního oteplování to odbývají argumentem, že je běžné, když led roztává v období arktického léta, aby pak zase v zimě znovu zmrzl. Vědci Národního střediska však mají zásadní argument. "Letošní horké léto rozehřálo oceán na vysokou úroveň. Proto bude proces znovuzalednění mnohem složitější," vysvětlili.

Agentura ČTK cituje britskou badatelku Liz Morrisovou, podle které se odlomené kry nemusí zcela roztéct v oceánu. "Existují nějaké důkazy o tom, že se pod vlivem změn větru a možná proudění oceánů kupí podél severního kanadského pobřeží."

"Přírodní zákony se mění a důvod této změny je působení skleníkových plynů," má jasno Mark Serreze.



 

Převzato: www.blisty.cz

Fraška v podání klubu Sisyfos
Aleš Uhlíř

V souvislosti s příspěvkem „Sisyfovské úsilí odborníka na elektromagnetický smog“ vzpomněl jsem si na přehnaně teatrální předávání ceny bludný balvan Sisyfa za rok 2006. Byl o tom před časem záznam v televizním zpravodajství. Šlo o velkou trapnost, která by se možná uplatnila na maškarním plese. Něco podobného je však stěží důstojné příslušníků vědecké obce.

Také témata, kterými se Sisyfos ve své snaze o potírání nevědeckých názorů zaobírá, jsou udivující jak šíří záběru, tak banálností. Proč by se měli seriózní vědci vyjadřovat k různým nesmyslům a v podstatě na nich parazitovat?


A proč do jednoho pytle s různými pitomostmi házet například homeopatii (stříbrný bludný balvan), léčebnou metodu, používanou lékaři v řadě vyspělých evropských zemí? Z některých „zdůvodnění“ udělení ceny bludný balvan čiší notná dávka nesnášenlivosti. Nejvyšší ocenění – zlatý bludný balvan v kategorii družstev za rok 2006 získala redakce časopisu Vesmír, Praha za „mimořádně zdařilou propagaci nevědeckého myšlení na stránkách tohoto prestižního přírodovědeckého časopisu“.

Podle svých stanov sdružení Sisyfos zejména šíří a obhajuje poznatky současné vědy, podporuje racionální, kritické myšlení, vystupuje proti šíření paranormálních názorů a neověřených postupů a „ve shodě s posláním a cíli klub odmítá zasahovat do oblasti náboženské, morální a politické“.

Se samotnou vědou má Sisyfos ale velmi málo do činění. Je snad důstojné vědců z výzkumných ústavů, Akademie věd a vědeckých rad vysokých škol inscenovat již na pohled poněkud slabomyslné divadlo a rozdávat posměšné ceny tu tvůrcům perpetua mobile, tu astrologům a spiritistům?

Jde nanejvýš o popularizátorskou činnost, hlásání obecných znalostí na úrovni středoškolské encyklopedie fyziky apod. Jestliže toto sdružení představuje výkvět vědecké obce v oblasti přírodních věd, pak pořekadlo, že ten, kdo chce dělat u nás vědu, mizí za Rozvadovem, má cosi do sebe.

V jednom díle seriálu Major Zeman jsou objektem rozvědek výzkumné programy pracovníků pražské akademie věd, jmenován je dokonce „akademik Hamza“, pracující v Praze se svým vědeckým týmem na principu plynového mraku, rušícího radioaktivitu. Samozřejmě šlo o fikci. Něco takového je snad v rozporu s fyzikou.

Tehdy jsme se tomuto velikášství české vědy v podání prorežimního televizního seriálu ze sedmdesátých let smáli. Skutečné ambice české vědy v podání strážce té správné vědeckosti – spolku Sisyfos jsou skromnější. Nandává to především jasnovidcům a dalším přívržencům okultních nauk. Jde ale ještě vůbec o vědu?


Převzato: www.idnes.cz

Známe asteroid, který zabil dinosaury
7.9.2007 - Čeští a američtí vědci vypátrali, odkud na Zemi přiletěl projektil, který způsobil před 65 miliony let vymření dinosaurů.

V posledním čísle prestižního časopisu Nature zveřejnili David Vokrouhlický z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy,William Bottke a David Nesvorný ze Southwest Research Institute v Coloradu studii, která dokazuje, že smutný konec veleještěrů se začal psát již o sto milionů let dříve, než vyhynuli.

Tehdy se totiž srazily dva obří objekty někde v oblasti mezi Jupiterem a Marsem a jeden z obřích úlomků se vydal pomalu k Zemi. Cesta mu trvala podle výpočtu vědců právě sto milionů let. Pak dopadl – a vytvořil kráter Chicxulub. S katastrofálními následky. Nebyla to tudíž kometa, jak si vědci doposud mysleli.

Spolupráce amerických a českých astronomů trvá už léta. "Kolega Nesvorný, náš bývalý student, už zamířil do světa před deseti lety, já jsem v Coloradu strávil poslední dva roky," vysvětluje David Vokrouhlický okolnosti vzniku práce, jejíž výsledky zveřejnili v Nature. Původně se astronomové zabývali krátery na asteroidu Gaspra. Ani ne před rokem začali s astronomem Williamem Bottkem zkoumat chemické složení i dráhu asteroidů rodiny Baptistina. Ty vznikly právě při střetu dvou obřích objektů před 165 miliony let – a vědce zaujalo, že se odtud oddělil malý zlomek o průměru deseti kilometrů a pomalu cestoval do oblasti, kde se dráhy asteroidů mohou zkřížit s drahami Marsu, Země a Venuše.

"Pravděpodobnost dopadu na Zemi vycházela v našich výpočtech zajímavě vysoká," vzpomíná Vokrouhlický. "Začali jsme uvažovat o souvislosti s dinosaury. Vyčíslili jsme i pravděpodobnost, že by takto přicestovala kometa. Ale na devadesát procent to byl asteroid, co dopadlo na Zem."

Vědci navíc zjistili, že taková situace se mohla v minulosti odehrát mnohokrát. "Asteoridy tak mohly opakovaně ovlivnit a ohrozit biosféru Země. Rodiny asteroidů, možné srážky těles a jejich souvislosti s životem na Zemi budeme určitě studovat dál," dodává David Vokrouhlický.
nahoru
Eva Babůrková


Převzato: www.aktualne.centrum.cz 

Smrtonosný komár dorazil z tropů do Evropy

Řím - Jen málo Evropanů věnovalo předloni a loni pozornost exotickému viru Chikungunya, kterým se v Africe nakazil více než milion lidí a více než stovka jich zemřela.

Letos tento virus, roznášený komárem nesoucím latinský název Aedes albopictus, dorazil do Evropy.

Rozšířil se na dvou místech. V okolí města Ravenna v italské provincii Emilia Romagna a také v Belgii poblíž Antverp.

Zatímco Belgie zatím hlásí jen několik málo případů nákazy, v Itálii je situace horší. Postiženo už bylo přes 150 lidí, jeden zemřel.
Varování pro děti a těhotné ženy

Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo varování, aby všichni návštěvníci provincie Emilia Romagna používali repelenty a spali pod moskytiérou.
Varování se týká zejména dětí a těhotných žen.
Problémy u nakažené osoby obvykle zmizí po týdnu, ale zhruba každý desátý infikovaný člověk má dlouhodobé potíže. Včetně velkých bolestí.
Postižená osoba má horečky, prudké bolesti ve svalech a krvácí z nosu a uší.
Onemocnění oslabuje imunitní systém, proto je nebezpečné pro méně odolné jedince - staré lidi, děti nebo lidi trpící srdeční chorobou.

"Rodištěm" viru je východ Afriky
Proti viru Chikungunya zatím neexistuje vakcína. Komár Aedes albopictus podle vědců útočí hlavně brzy ráno a večer, když se stmívá.

Více informací najdete na stránce www.chikungunya.net
Chikungunya byla poprvé pozorována a popsána ve východní Africe v roce 1952. Jméno nemoci pochází ze svahilštiny a označuje nahrbenou chůzi, protože při onemocnění je člověk zkroucený kvůli bolestem.

V posledních dvou letech komár Aedes albopictus nejvíce "řádil" na ostrovech východně od Afriky. Konkrétně na Réunionu, Mauriciu a Seychelách.

Nákaza se rozšířila i do Indie.

 

A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 12.9.2007
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná. Planety nám ale příliš nepřejí a tak si dávejte pozor.

Mějte se hezky...

Hade, 9.9.2007