Nahoru ]

Schodiště - bludiště...

Vítám vás v novém týdnu.

"Existence je nejen absurdní, ale je to prachsprostá dřina. Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte spodky."

Charles Bukowski, Škvár
Náhodný citátek od mojí maličkosti do nového týdne.


A opět ten prokletý rok 2012....

Velká skvrna na Slunci a konec jednoho cyklu

Na slunečním kotouči se v těchto dnech objevila poměrně velká sluneční skvrna. Vědci zároveň oznámili, že jedenáctiletý sluneční cyklus tímto definitivně končí a v březnu příštího roku začne nový.

Relativně velká sluneční skvrna se objevila na východním okraji Slunce ve středu 25. dubna 2007 a nyní se postupně přesouvá k západu. Skvrna dostala označení 953 a je jednou z největších za poslední dobu.

Zároveň v těchto dnech oznámili vědci, že končí současný jedenáctiletý sluneční cyklus. Nyní se tak nacházíme v době slunečního minima, které je typické malým počtem slunečních skvrn. Někdy se dokonce po delší dobu nevyskytuje na slunečním kotouči skvrna žádná. Nový cyklus sluneční aktivity má podle odborníků začít příští rok v březnu a jeho maximum má nastat na přelomu let 2011 a 2012. Období maxima je naopak charakteristické velkým množstvím erupcí a zvýšeným počtem slunečních skvrn.


Psi při napodobování přemýšlejí.
Pes, který se má naučit novému kousku, o svém úkolu přemýšlí. Dokazuje to zajímavý experiment vědců vedených Friederikou Rangeovou z university ve Vídni.


Pravěké jezero na Sahaře

Eman Ghoneim a Farouk El-Baz (Boston University Center for Remote Sensing) při zpracovávání topografických dat ze satelitů Landsat a Radarsat odhalili v Darfúru (severozápadní Súdán) pozůstatky pravěkého „mega-jezera".

Radarové vlny jsou schopny proniknout jemnozrnným pískem, který pokrývá horkou a suchou východní Saharu, a odhalit obrysy jezera i koryt řek, které jej napájely.

Segmenty břehu jezera byly identifikovány v nadmořská výška 573 ± 3 m n.m. Ghoneim začlenil všechna napozorovaná data včetně dat z radiolokační laboratoř SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) do zeměpisného informačního systému (Geographical Information Systém). Zrekonstruované pravěké jezero v době své největší „slávy“ zaujímalo plochu asi 30 750 km2 a mohlo obsahovat až asi 2 530 km3 vody.

Vědci zatím neuvedli žádné závěry, týkající se stáří jezera; nicméně, jeho obrovský rozsah předpokládá, že existovalo dlouhé časové období, kdy ve východní Sahaře bylo velké množství srážek.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 9.5.2007
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 6.5.2007