Nahoru ]

Jarní kytička pro vás do nového do nového týdne:)

Vítám vás v novém týdnu. Minulý týden jsem vydělával peníze počítačovým školením v Jihlavě.  Musím konstatovat že hned první den mě osud připravil několik zajímavých a poučných zážitků. Již na cestě jsem zjistil že informace kolegyně o stavu automobilu byli poněkud zavádějící: "Budeš muset trochu nafouknout pravé kolo - trochu utíká". No nafukoval jsem a nafukoval a kolo utíkalo a utíkalo. Ne málo a pořád. Nu co, řekl jsem si všechno má své mouchy. Hned po příjezdu do firmy kde se školení mělo odehrávat jsem začal bujaře po vykládat mobilní počítačovou učebnu. Po cca 10 minutách jsem se vrátil k autu a s děsem jsem zjistil ze v levém předním blatníku je proláklina cca 20 x 15. Pravda byl jsem varován že parkovišťátko slouží jako výjezd ze stavby. Měl jsem po náladě... Nicméně bylo hezky a tak jsem se rozhodl navštívit centrum Jihlavy a prohlédnout si náměstí a hlavně se jaksi po celém dnu najíst. Po 30 minutách objíždění Masarykova náměstí s cílem najít parkovací místo se zadařilo. Vjel jsem na parkoviště automat Oplu nastavil na parkování a čekal až paní se svým vozem odcouvá se svého místa. Trošku potřebovala abych couvl. Tak jsem chtěl nastavil automat vozu za třičtvrtě milionu na couvání ale ozvalo cvrnk a z páky odletěl aretovací čudlík a zmizel kdesi pod sedadlem. A nic. Zoufale jsem čudlík hledal, čudlík nikde, auto stojící a nepohyblivé. Za mnou se hromadili další auta s nervózními řidiči. Ha... našel jsem čudlík ale nemohl jsem ho zpět do páky zasunout tak aby fungoval. Jakýsi chytrolín s otřískanou škodovkou mi poradil at ten krám odtlačím. Nazval jsem ho kreténem a vyzval ho ať to jde zkusit. Nešel... Nakonec jsem čudlík přeci jen zastrčil leč nic. Auto jsem nakonec po resetu rozpohyboval a zaparkoval. Byl jsem nepříčetný hlady a vzteky. Už mě rozčilovala i krychle Mc Donaldu prostřed historického náměstí i když mi do cizího náměstí nic nebylo. Našel jsem na pohled pěknou hospůdku (jméno mi bohužel vypadlo). Vešel a i uvnitř bylo útulno. Posadil se přišel číšník a co že si budu přát. Jídlo pravil jsem. "Víte ale tady je to celé od 18 hodin rezervováno", pravil. "Přijdou hosti". Nepříčetně jsem na něj zíral... "Já nejsem host?" "No myslel jsem Němce" pravil on. Po chvilce dalšího zírání jsem zamířil k východu s poznámkou že patrně mluvím špatnou řečí. Bloudil jsem ulicemi pevně rozhodnutý zabít prvního člověka který se mi připlete do cesty. Nicméně konec dne nebyl špatný. Zhruba 25 metrů od parkoviště byla historická hospoda "U Vévody Albrechta" kde vynikajícím způsobem vařil a vřele ji doporučuji. No to tak...

 


"Kdosi řekl, že civilizace je od barbarství vzdálena zhruba čtyřiadvacet hodin a dvě jídla."

DOBRÁ ZNAMENÍ,Terry Pratchett a Neil Gaiman
Náhodná ukázka od mojí maličkosti do nového týdne.


Moderní státy jsou historický omyl

Kdo říká, že parlamentní demokracie moderních států je nejlepší zřízení, jaké kdy lidstvo vymyslelo? Kdo může s otevřenýma očima tvrdit, že tyto státy jsou demokratické? Co přinesly lidem národní státy dobrého? Za dobu jejich existence lidstvo prožilo největší hrůzy, nejděsivější genocidu, nejstrašnější války v celých lidských dějinách. Po dobu jejich existence nevydržela politická mapa světa ve stálém rozdělení ani souvislých padesát let. Moderní demokratické státy porodily imperialismus, nacismus, fašismus, komunismus, feminismus, hitlerismus, stalinismus, dvě světové války a terorismus jako fenomén poslední doby.

Převzato: www.ekolist.cz

Více než miliarda lidí je ohrožena náhlým vzestupem hladiny moře

20. dubna 2007 02:07

SAN FRANCISCO (ČTK) - Více než miliarda lidí na světě žije v nízko položených místech, kde by náhlé vzedmutí moře mohlo mít stejně katastrofické následky jako cunami v jihovýchodní Asii koncem roku 2004. Vědci z Amerického ústavu pro geologický průzkum (U.S. Geological Survey), kteří ve své studii zveřejněné ve čtvrtek přinášejí tuto zprávu, zároveň vyvinuli nový systém mapování, který dokáže zjistit, jak velkou plochu by vzestup hladiny moří postihl a kolika lidí by se týkal, píše agentura Reuters.

Z výzkumu vyplývá, že v důsledku 30-metrového vzestupu hladiny moří by se na celém světě pod vodou ocitlo území o ploše 9,5 milionu kilometrů čtverečných, což odpovídá více než 120-násobku rozlohy České republiky. Moře by například kromě malé vyvýšené části zalilo celou Florida.

Zvýšení o pět metrů by postihlo 669 milionů lidí a ztraceny by byly 2 miliony kilometrů čtverečných.

Takové katastrofické scénáře jsou však nepravděpodobné, upozorňují autoři studie. Hladiny světových moří v současnosti stoupají ročně o jeden až dva milimetry. Nicméně před asi 10.000 lety se hladina moří během 500-letého období zvýšila o 20 metrů. Tehdy z povrchu Země zmizela část pevninského ledového příkrovu.

Důležitější je, že nová technika mapování poskytuje detaily, které dříve nebyly dosažitelné. Díky nim se státy budou moci lépe připravit na případné hrozby. Pouhým kliknutím myši jde nyní zjistit, kolik lidí a jak velká plocha by byla ohrožena vzestupem hladiny moří. Vědecký tým vytvořil vlastní software pro mapování, který pracuje s daty Amerického ústavu pro geologický průzkum týkajícími se zalidnění, převýšení zemského terénu a typů povrchu.

Impulzem pro tento projekt se stala vlna cunami, která si koncem roku 2004 v jihovýchodní Asii vyžádala na 230.000 lidských životů i hurikán Katrina, který na podzim 2005 pustošil oblasti v Mexickém zálivu. Tyto zkázy upozornily na katastrofální důsledky náhlého vzestupu mořské hladiny.
 


A jak tento týden ?

 

Diagram ukazuje situaci ve středu 25.4.2007
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 22.4.2007