Nahoru ]

Taková fotečka podle jednoho snu - 125 minut po 12 :) "Klidně si pane snězte pizzu druhá strana se ještě nedostavila."

Vítám vás v novém týdnu.

Do nového týdne něco od Táni :):

Posílám foto ze sobotní akce Wypieky v Zebrzidowicach, :o)

Můj kroj je středověký, přechod od gotiky k renesanci. Spodní surcotte má základní střih gotický, ale rukávy jsou už renesančně nabrané. Horní modrý cotte má zase gotiský střih, tedy šito z jednoho kuru se vsadkami v části sukně, lem v rukávovém prostřihu je renesančně zvednutý, aby korespondoval s rukávy surcotte. Zajímavé je prodloužení zadní části cotte, s takovým prodloužením není radno couvat, neb když jsem si přišlápla zadní cíp, nabila jsem si málem kokos.
Obruč na hlavě je jasně gotická, na rozdíl od klasické gotiky ale není doplněna plachetkou, ale spíše renesanční perličkovou síťkou na vlasy. Protože nikterak nemám dlouhé vlasy, zašila jsem do síťky koudel, :o)
Vedle mně ten mladý muž je Vojta v kostýmu lučišníka. Ten je naprosto gotický, ačkoli surcotte jsme vynechali, aby mu nebylo horko. Takže má na prdélce bruchy, to jsou takové trencle, k tomu přivázané hace, tedy nohavice, každá je zvlášť a každá je provázkama přivázaná právě na bruchy. Přes to má cotte a na cotte kápi. Na kápi si sám vymaloval plamennou svatováclavskou orlici, protože z nabízených možností tato mu přišla "nejbrutálnější", :o) Bohužel si doma zapoměl špice, tedy gotické botky.
Všechno prosím vlastní výroba.
 
Víc fotek si můžeš skoukout tady: http://www.maryska.cz/fotoarchiv.htm
 
Byli jsme vlastně za královskou družinu  krále Přemysla Otakara II, protože loni v srpnu jsme slavili první zmínku o Bohumínu, vyfabulovali jsme si setkání Přemysla a Vladislava Opolského ve Starém Bohumíně, protože první zmínka byla v souvislosti se stanovením hranice mezi markrabstvím Moravským a knížectvím Opolským, takže v naší frašce oni dva podepsali tu smlouvu ve Starém Bohumíně, kde pro ně místní obyvatelé připravili slavnou hostinu přímo na náměstí. Bylo to moc pěkné, :o) Vlastně si to lidi sami zorganizovali, každá rodina ze Staráku si na náměstí přivezla stůl, na stůl napekli dobroty, prasečí hlavy, velké dorty, spoustu buchet a tak, oblékli se dobově, a v čele byla královská tabule. A přijela družina Přemyslova a pak družina Vladislavova a bratřili se velice, dokonce přišli novomanželé, co zrovna měli svatbu, aby jim Přemysl Otakar požehnal, :o) A král taky soudil místní poběhlici, takže i kat byl, a místní konšelé vypočítávali přírůstky volů a slepic a taky byla velká přetahovaná a děti pištěly nadšením, když rozhazujíce seno po celým rynku hledali ukrytá jablíčka, prostě moc pěkná akce.
 
Je ti to podbarvený řevnivostí mezi Starým a Novým Bohumínem, protože hlavní oslavy uspořádal starosta v parku v Novém Bohumíně s obrovským ohňostrojem a koncertem Michala Davida, kdežto Starobohumíňáci to považovali za drzost, protože osada Bogun, o které byla zmínka, je jasně Starý Bohumín, takže chtěli vlastní oslavu, ale starosta utratil děsnejch peněz na oslavu v parku, takže starobohumíňákům už nedal ani kačku, ale nakonec ta hostina měla daleko lepší ohlasy, než celý ohňostroj ...
www.starobohuminaci.ic.cz
A celá řevnivost je z toho, že před stopadesáti lety konšelé Starého Bohumína odmítli stavbu železnice na jejich území, takže jedna zchudlá kněžna prodala drahám svou bažinu u Skřečoně, kde vzniklo nádraží Skřečoň - Bohumín, a život se začal rozvíjet kolem dráhy a nádraží, takže postupně vznikl Nový Bohumín, zatímco Starý Bohumín celý ten čas umírá. A teď bude Starý Bohumín odříznut totálně, protože mezi Starákem a novou částí povede dálnice.
Ale ...
 
A tady bych mohla pokračovat zmínkou o Národním domě Pod Zeleným a o meandrech řeky Odry a o příhraniční spolupráci a Slavonicích a vrbových altánech aryška, ale snad až příště, :o)

Taňa


"Lidské bytosti se někdy neobyčejně podobají včelám. Včely až přehnaně brání svůj úl, dokud jste venku. Jakmile jednou proniknete dovnitř, předpokládají dělnice, že k tomu máte povolení od příslušných orgánů a vedení, a už si vás nevšímají. Na tomhle principu si založil život větší počet hmyzích druhů. Lidé se chovají podobně."

DOBRÁ ZNAMENÍ, Terry Pratchett a Neil Gaiman
Náhodná ukázka od mojí maličkosti do nového týdne.


Mírná zima zmenšila arktické ledovce

Berlín - Letošní mírná zima zanechala stopy také v ledovcích kolem severního pólu. Nezvykle vysoké teploty v jinak mrazivé Arktidě zabránily vytvoření většího množství mořského ledu, který má důležitou roli při tlumení klimatických změn. Letošní úbytek plovoucích ledovců je mimořádně zřetelný, uvedli vědci ústavu pro polární a mořský výzkum v německém Bremerhavenu.

Odborníci ústavu letos v březnu jako každoročně sledovali po dva týdny stav zalednění v severských oblastech. "Letos jsme museli letadla využívat až na krajní meze jejich doletu, abychom nasbírali dost dat o ledových podmínkách," řekl podle agentury DPA Jörg Hartmann z bremerhavenského ústavu.

V minulých letech zamrzlé fjordy byly letos bez ledu. Normálně byly ve sledovaných oblastech v březnu naměřeny teploty od minus deseti do minus 12 stupňů Celsia, letos to nezřídka byly teploty až plus pět stupňů s deštěm. "Studuji Arktidu už 15 let, ale něco takového jsem zatím nezažil," podotkl Hartmann.

Arktické plovoucí ledovce mají důležitou roli pro klima Evropy. Ústupem ledovců více na sever a zmenšováním jejich plochy se v posledních letech stále méně sluneční energie odráží zpátky do vesmíru. Důsledkem je rostoucí teplota. V nejnovější studii OSN o klimatu je oteplování Arktidy označováno za jeden z nejvýznamnějších důkazů probíhajících globálních klimatických změn.
Autor: ČTK

Převzato: www.novinky.cz

Anglii trápí podivná mutace - pětinohé žáby


Ekologové bijí na poplach. V Anglii se začínají objevovat pětinohé žáby. Agentura pro ochranu životního prostředí Natural England rozjela výzkum, který pomůže odhalit, co zvláštní deformace u žab způsobuje. Zatím byli pětinozí obojživelníci popsáni pouze ve Spojených státech.
5.4. 2007 11:18

LONDÝN - Pětinohé žáby nejprve vyděsily obyvatele Peterborough v hrabství Cambridgeshire. Ti o zvláštních mutacích informovali ekology.

"Bylo by zajímavé, kdyby se nám ozval každý, kdo se s nimi setká. Nejsme si jistí tím, co je příčinou té zvláštní mutace. Zda jde o parazitární onemocnění, znečištění, možností je více," uvedla mluvčí Natural England.

Ve Spojených státech je příčinou pětinohosti u žab parazit, který působí na pulce a jejich vyvíjející se končetiny. Malformaci by však mohlo způsobovat také znečištění. V Británii je kvalita povrchových vod v katastrofálním stavu.

"Ty žáby jsou rok či dva staré. Takže cokoli se jim stalo, nestalo se letos," dodala mluvčí z Natural England.


Vydá město mrtvých svá tajemství?

Výklenková pyramida v El Tajín – monument, který nemá na světě obdoby

Totonacké město smrti skrývá řadu nezodpovězených tajemství. Je světový unikát Pyramidy výklenků obřím kalendářem? Kdo to byli Totonakové, kteří tu měli sídlit? Jak padlo město, které na pěti km2 uživilo 30 000 lidí?


ÚVAHA: Nové dimenze astrofyziky a důsledky v pohledu na vesmír a Zemi


Do našeho e-mailu dorazil otevřený dopis Jiřímu Grygarovi, který se nám do krámu příliš nehodil, o to více jsme zbystřili, když jsme si pročítali přiložený dokument, který nabízí neotřelý pohled na podstatu fungování všehomíra. Snad se vám teorie zalíbí stejně jako Poslední pomoc při pádu do černé díry a stane se nejenom zdrojem inspirace pro SF autory.

Pochopení podstaty fungování Vesmíru je nemožné bez pochopení dvou základních principů:>>>

 

A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 11.4.2007
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 8.4.2007