Nahoru ]


U Labe.. letošní podivná zima je pozoruhodně barevná :)

Vítám vás v novém týdnu. Dovolím si pár poznámek do nového týdne v souvislosti s prvním zařazeným článkem "Velký švindl globálního oteplování?" Je zajímavé jak moc se změnil pohled politiků a průmyslových loby na tzv. "globální oteplování". Začal jsem kdysi dávno (možná již před pěti lety) sledovat veškeré zprávy o změnách klimatu z pohledu možné katastrofy přicházející z vesmíru. Postupně jsem mohl sledovat hysterické odmítaní již pouhé myšlenky ze strany politiků že za změnami klimatu stojí lidé. Tato situace trvala zhruba do loňského roku. Všichni kdo tvrdili že zdroj změn klimatu stojí mim tuto planetu (či v jejích hlubinách) byli v kurzu, zastánci názoru že za oteplování mohou lidé byli ukřičeni a bylo jim spíláno do ekologických teroristů. A najednou jako kouzlem se všechno obrátilo. Divné ne? No ani trochu... Klimatické změny jsou evidentně tu. Navíc, jak se zdá, jsou totálně a bez dalších diskusí nezvratné. Tak proč to nevyužít k novému nastartování skomírající ekonomiky? Proč na největší katastrofě která lidstvo potká nenabagrovat co nejvíce prachů? Zapomeňte na všechny souvislosti klimatických změn. Zapomeňte na Dmitrijevovu zprávu, zapomeňte že například na Marsu se odehrávají stejné klimatické změny jako na Zemi. Cudně mlčme o rostoucí sluneční aktivitě. O co se vsadíte že nastal čas ekologických daní, ekologických příspěvků na cokoliv. Budeme stát po kotníky ve vodě a stále ještě budeme klopit drahým politikům zkorumpovaným průmyslovými loby za to jak nás chrání před emisemi skleníkových plynů.
Tak schválně zda zítřky ukážou jestli jsem měl pravdu :)

"Mnohým trampotám by se zabránilo, kdyby ti, co táhnou, měli pořád na paměti, že táhnou někoho, a často se ohlíželi, aby viděli, jak se tomu, co se veze, daří."

Jerome Klapka Jerome, Tři muži ve člunu


Převzato: www.blisty.cz

Velký švindl globálního oteplování?

Vědcům, kteří zpochybňují, že globální oteplování způsobuje člověk, bylo vyhrožováno smrtí a jsou ostrakizováni vědeckou komunitou, napsal britský konzervativní týdeník Sunday Telegraph.

Argumentují, že debaty o globálním oteplování se zmocnila mocná aliance politiků, vědců a ekologů, kteří potlačili veškeré zpochybňování skutečného dopadu emisí uhlíku na životní prostředí.


Timothy Ball, bývalý profesor klimatologie na univerzitě ve Winnipegu v Kanadě už obdržel pět výhrůžek, že bude zavražděn, protože vyjádřil názor, že člověk neovlivňuje podnebné změny.

Západní instituce napumpovaly miliardy dolarů do kariér a ústavů a cítí se nyní ohroženy," stěžoval si profesor.

"Mohu snést, když mě nazývají skeptikem, protože všichni vědci by měli být skeptiky, ale oni nám začali říkat popírači, se všemi konotacemi popíračů holocaustu. To je obscénní. Je to opravdu hnusné a osobní."

Minulý týden vystoupil profesor Ball v pořadu Velký švindl globálního oteplování v britské televizi Channel Four, v němž několik vědců tvrdilo, že se teorie globálního oteplování, způsobovaného člověkem, stala "náboženstvím" a že jsou alternativní vysvětlení ignorována.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2007/03/11/ngreen211.xml


Velekněz oteplovacího náboženství je nahý

Ivan Brezina

Mladá fronta Dnes, 3.3.2007

Minulý týden získal Oscara "ekologický dokument" Nepříjemná pravda. Bývalý americký viceprezident Al Gore v něm burcuje svět do boje proti globálním klimatickým změnám. Zaklíná nás, abychom se v zájmu "přežití naší malé modré planety" uskrovnili a začali šetřit elektřinou.

O pár dnů později se ukázalo, že měl spíš dostat cenu Zlatého pokrytce. "Nepříjemný Al zhltne víc elektřiny než dvacet průměrných pravičáckých popíračů klimatických změn!" konstatovala občanská organizace Tennessee Center for Policy Research. Její aktivisté zveřejnili účty za elektřinu v Gorově rodinné rezidenci v Nashvillu (dvacet obytných místností, osm koupelen plus vyhřívaný bazén). Zatímco průměrná americká domácnost ročně spotřebuje 10 656 kWh elektřiny, Gore loni odebral 221 000 kWh. "Jen v loňském srpnu propálil 22 619 kWh..." - za jediný měsíc tedy zhltal více než dvojnásobek toho, co vystačí průměrné americké rodině na celý rok. A list USA Today už letos v létě odhalil, že rodina "zeleného Ala" je významným akcionářem naftařské společnosti Occidental Petroleum. Velekněz oteplovacího náboženství je tedy nahý. Klimatologové navíc upozornili, že jeho film obsahuje spoustu věcných chyb. Ministr životního prostředí Martin Bursík se navzdory tomu chystá Nepříjemnou pravdu protlačit do českých škol coby "kvalitní podklad pro přednášky o aplikované ekologii". Šéf Strany zelených tím vlastně dětem říká: "Osm koupelen je O. K. - pokud na to máte, klidně plýtvejte. Stačí jen chytře přesvědčit ostatní, aby šetřili za vás." Od roku 2010 chce Bursík českým domácnostem zakázat topení uhlím. Dotkne se to především nejchudších vrstev. Čím bude topit on sám?

Chystá se snad do svého barokního paláce na Malé Straně nosit v nůši klestí? Protože dopravovat biomasu autem by bylo velmi neekologické... Kolikrát víc energie než průměrná česká domácnost spotřebuje Bursík ve své procovské rezidenci? V jednom z jeho domů v centru Prahy sídlí kasino, čítankový symbol rozmařilosti. Jestlipak jsou tam žárovky nahrazeny ekologickými zářivkami, které Bursík před časem doporučoval Klausovi na Hradě?
Bursíkův stranický kolega Petr Pávek proslul jako propagátor obnovitelných zdrojů energie. Každý občan České republiky na ně ročně doplácí částkou 800 Kč. Své větrníky jezdí Pávek kontrolovat buď na silné silniční motorce, nebo v Jeepu Cherokee (tabulková spotřeba 15 l/100 km). Neměl by přesedlat na kolo?

Literární noviny řízené neúspěšným zeleným kandidátem na europoslance Jakubem Patočkou před časem psaly o německém sociálním ekologoviWolfgangu Sachsovi, podle něhož je třeba zamezit "zbytečnému plýtvání" a "nadbytečnému luxusu". "Teplá voda ohřátá na třicet stupňů k dispozici jednou denně na patnáct minut namísto čtyřicetistupňové vody k dispozici nepřetržitě," psal Sachs. V kolikastupňové vodě se koupe sám Patočka?
Václav Havel na Fóru 2000 naléhavě varoval před ekologickou krizí: "Lidstvo stále rychleji vyčerpává neobnovitelné zdroje, přispívá svou činností k oteplování Země... Nedělá nic pro to, aby tyto hrozby, o nichž už toho tolik ví, odvrátilo, a nechá se unášet jakýmsi samopohybem..." Sám Havel se nechává unášet osmiválcovým Mercedesem R 500 (tabulková spotřeba 12,5 l/100km).

Američtí i čeští Al Gorové by chtěli radikálně změnit naše životy podle svých vznešených ideálů. Pokud to myslí vážně, měli by jít příkladem a vzdát se vlastního pohodlí. Ale především by měli zveřejnit své účty za spotřebovanou energii.

Ivan Brezina
ekolog, redaktor časopisu Maxim


Tání ledu Arktidě už zřejmě překročilo kritickou hranici


Rozloha mořského ledu v Arktidě kolísá podle ročního období. Největší bývá v březnu, nejmenší v září. Od roku 1979, kdy celou oblast začaly monitorovat družice, se plocha pokrytá ledem soustavně zmenšovala. Skutečný zlom však přišel až v roce 2002, kdy se rozsah zalednění skokově snížil. Další rekord následoval v roce 2005, kdy ledový pokryv ustoupil o 725 tisíc kilometrů čtverečních. "V minulosti jsme zaznamenávali úbytek ledu mezi 6,4 až 7,8 procenta za desetiletí. Nyní zde máme 14 procent v jediném roce - tedy osmnáctkrát více," řekl v září 2006 Dr. Son Nghiem z kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (Jet Propulsion Laboratory, JPL). Američtí vědci se domnívají, že tání už přesáhlo kritickou hranici a odlednění severního pólu je nevyhnutelné. Po zmizení sezónního ledu bude následovat celá série podnebných změn regionálního i globálního významu. Opominout nelze ani hrozbu narušení nebo úplného zastavení termohalinního výměníku.


 Oteplování uvolňuje metan z mořského dna

Dopady na životní prostředí, o nichž sotva uslyšíte.

Mimo oxidu uhličitého (CO2) může teplotu atmosféry významně ovlivnit ještě i jiný a mnohem nebezpečnější „skleníkový“ plyn – metan (CH4). Jeho sublimáty, takzvané hydráty metanu, jsou uloženy v kontinentálních šelfech. Mnohdy až několik metrů silné vrstvy těchto hydrátů se vyskytují pod mořským dnem v místech, kde teplota vody nepřesáhne 5°C. Plynný metan je zde uložen ve formě sublimátu ne nepodobného pevnému oxidu uhličitému, známému jako „suchý led“. Krychlový metr hydrátu metanu obsahuje něco přes 160 m3 plynu.

Už jistou dobu jsou při různých příležitostech pozorovány kusy metanového substrátu, které vyplouvají na hladinu oceánu kde bouřlivě sublimují na plyn. Dnes se však zdá, že se nás stále teplejší mořské dno, přes všechny optimistické „nálezy“, sdělující, že metanu v atmosféře v posledních pěti letech ubývalo[1], které se nás snaží přesvědčit o opaku.
Vypadá to, že věci jsou opravdu na hraně.


Na Madrid spadl kus ledu velký jako fotbalový míč

Kus ledu o rozměrech fotbalového míče spadl ve čtvrtek na střechu jedné průmyslové budovy v Madridu. Led o váze 20 kilogramů poškodil střechu, ale nikomu se nic nestalo.

MADRID - "Nemáme ponětí, odkud ten led pochází," řekla mluvčí policie. Dodala, že z ledu byly odebrány vzorky, které se analyzují.

Na Španělsko už dopadly podobné kusy ledu v roce 2000. Zatím není zcela jasné, jaký je jejich původ.

Vědci přišli s hypotézou náhlého ochlazení v horních vrstvách atmosféry, kde se pak tvoří bloky ledu dopadající na zemi v určitém omezeném perimetru.

ČTK


Obrovské množství vodního ledu na Marsu potvrzeno

Vědci nalezli v jižních oblastech Marsu neuvěřitelně velké množství vodního ledu.

Jižní polární region Marsu obsahuje natolik velké množství zmrzlé vody, že kdyby roztála, vznikl by celoplanetární oceán hluboký 11 metrů! Nová data se podařilo získat italsko-americkým přístrojem na evropské sondě Mars Express.


Spadnou nám zbytky raket na hlavy?

Vážné obavy a znepokojení u české veřejnosti vyvolávají možné následky zasažení balistických raket v blízkosti českých hranic nebo dokonce nad územím České republiky. Některá česká média ve snaze „pozitivně informovat“ o systému protiraketové obrany vytrvale přesvědčují českou veřejnost, že po zásahu z jakékoliv bojové hlavice nezbude prakticky nic, protože se vše údajně „vypaří“ − s cílem přesvědčit nás všechny, že vlastně o nic nejde a není se čeho bát. Toto tvrzení lze považovat ze jeden z největších nesmyslů, které naši novináři z nejrůznějších důvodů vyplodili v domnění, že český lid to „zbaští i s navijákem“.

Pravdou je, že tento fakt se v jisté době objevoval rovněž v informačních materiálech americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) a Ameriku upřímně řešeno moc netrápil, protože bojové hlavice nepřátelských raket by byly ničeny téměř vždy nad oceánem. Potom, co někteří koumáci v malé české zemi začali toto tvrzení zpochybňovat, reagoval člověk v oblasti protiraketové obrany nejpovolanější – sám velký šéf MDA. Jeho slova byla pro některé šokující.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 21.3.2007
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 18.3.2007