Nahoru ]

Prostě holčička u kadeřnice..

Vítám vás v novém týdnu. Doufám že si užili poněkud nezvyklého předvánočního počasí i magnetických bouří v minulém týdnu. Jinými slovy, ta příroda si nás ale připravuje :)

...Postál jsi někdy v dubnovým lese
A zval dál novej rok
Zatímco přízraky tří tisíc let plachtily kolem
a vířily suchý listí?
Teď za tebou v trávě něco prasklo
Něco ti ťuklo do ramene
A ovanulo krk
To jenom starý bohové stárnou ještě víc
A poštolka padá k zemi jako střela
Rudej mrak pluje vysoko
Ať přijde Beltejn…

Ian Anderson

Nenáhodná ukázka od Agrimonrixe do nového týdne :)

A k ní jedno super oznámení :)
dovoluji si dát čtenářům Hadových stránek tip na vánoční dárek- v úterý 12/12 vychází u Volvoxu Globator kniha kompletních textů zpěváka a flétnisty Iana Andersona ze skupiny Jethro Tull. Jeho hudba a texty jsou místy značně ovlivněny keltskými náměty. Keltomani hudbu Jethro Tull jistě dobře znají, teď mají i šanci zjistit, o čem to vlastně skotský pištec Anderson zpívá! Autorem překladu textů je Agrimonrix, někdejší dopisovatel do zdejších Megalitů a Keltů. Úvodní slovo napsal Vladimír Mišík. Slavnostní křest knihy se bude konat 13/1/2007 v Divadle Dobeška v Praze. Více na http://www.volvox.cz/knihy/evokace/evokace.php#jethro_tull 

A já gratuluju a mám z toho Vláďo opravdickou radost :)
 


Co dodat k následujícímu článku. Copak se ještě o Marsu dozvíme? O prokázané vodě na Marsu cvrlikali vrabci na "konspiračních" serverech už zhruba před třemi lety. A najednou toto "nečekané" zjištění... Samozřejmě že je čekané a NASA bude mlžit pořád dál a sem tam ukápne, nějaké další "nečekané" zjištění.

Převzato: www.idnes.cz

Na Marsu teče voda, zjistila NASA
7.12.2006 - Odborníci z NASA tvrdí, že na Marsu objevili tekoucí vodu. K závěru došli při analýze družicových snímků povrchu planety.

Zkoumání fotografií, které pořídila družice Mars Global Surveyor na stejných místech povrchu Marsu v různých časových obdobích, přináší nečekané zjištění.

Odborníci NASA jsou přesvědčeni, že na povrchu Marsu se v uplynulých letech objevila voda nejen v tekutém skupenství, ale navíc v takovém množství, že dokázala přenášet velký objem sedimentů. Právě tato vlastnost na výskyt tekoucí vody upozornila.

Mezi snímky stejných míst z let 1999 - 2005 povrch vykazuje terénní rozdíly, které odpovídají přenosu sedimentu tekoucí vodou. Přesné detaily o tocích zatím nejsou známy, povrch je totiž fotografován v rozlišení 1,5m na pixel.

"Tato pozorování dávají do dnešní doby nejpřesvědčivější důkaz, že se na povrchu Marsu příležitostně objevuje tok vody," uvedl pro agenturu Reuters Michael Meyer z NASA.

Přítomnost vody na Marsu je již dlouho předmětem zkoumání, protože se vědci dohadují, zda podmínky na Marsu umožňují existenci života. Zároveň je voda na Rudé planetě podmínkou pro její možné obydlení či budování vesmírných výzkumných stanic.

Předchozí zkoumání objevily vodu pouze v pevném a plynném skupenství - tedy jako led či páru. Kvůli tenké atmosféře Marsu totiž voda zpravidla ihned zmrzne, či se vypaří. Přítomnost tekoucí vody na povrchu planety by mohla znamenat, že velké zásoby vody by mohly být těsně pod povrchem Marsu.

Důkaz o tekoucí vodě je tedy silným impulsem k dalšímu výzkumu v této oblasti. Vědci se už dlouho snaží zjistit, zda na Marsu někdy existoval život. Na Zemi všechny formy života ke svému přežití potřebují vodu. Někteří vědci se domnívají, že na Marsu kdysi mohly žít primitivní formy bakterií.


Vodu na Marsu zatím nikdo neviděl

Najít kapalnou vodu na Marsu byl vždy jeden z hlavních cílů organizace NASA. "Fakt, že voda na této planetě v minulosti byla, je znám již delší dobu," říká vedoucí odborný pracovník Hvězdárny a planetária v Hradci Králové Jan Veselý.

"Severní polokoule Marsu je zcela hladká a bez kráterů, což nasvědčuje přítomnosti vody ať už v kapalném nebo zmrzlém stavu. Na Marsu jsou také patrná vyschlá koryta řek. Je tedy zřejmé, že vody bylo na Marsu opravdu mnoho a díky gravitaci se nemohla nikam ztratit. Na povrchu však nemůže v kapalném stavu existovat v důsledku příliš nízkého tlaku," zdůvodňuje komplikované a zdlouhavé hledání vody Veselý.

"Stále platí, že vodu zatím přímo nikdo nenašel. Současný objev ukázal „pouze“ čerstvé stopy po činnosti vody," dodává astronom.

Sonda Mars Global Surveyor, která okolo Marsu krouží již roku 1997, objevila něco, co vypadá jako stopy po výronech vody a bezpečně potvrdila, že se to děje i dnes. Že se skutečně jedná o činnost vody, však stále není stoprocentně jisté. V odborných kruzích existují i menšinové názory, které "stopy po vodě" považují pouze za suché sesuvy.
nahoru
Technet.cz: Václav Nývlt, Jan Kužník


Převzato: www.blisty.cz

Záhada počítače z roku 65 př. Kr. vyřešena

2000 let starý mechanický počítač, nalezený na potopené římské lodi ve Středozemí překvapil vědce, kteří nyní konečně zjistili, jak se s ním pracuje.

Loď se potopila s dalším nákladem v roce 65 př. Kr. v hloubce asi 42 metrů nedaleko řeckého ostrova Antikythera. V roce 1900 vrak náhodou objevil potápěč Elias Stadiatos a v roce 1901 vynesl z moře sochy a další předměty.

Vědci si posléze povšimli, že na jednom kameni, vyneseném z lodi, je ozubené kolečko. Podrobnější zkoumání lodi vedlo k získání 80 různých ozubených koleček, číselníků, ručiček jak od hodinek a dřevěné a bronzové krabice se starořeckými nápisy.


Bylo zjištěno, že zařízení bylo astronomickým kalendářem, který dokázal velmi přesně sledovat postavení slunce, hvězd a fází měsíce. Experti jsou přesvědčeni, že to je první zařízení, které kdy v historii používalo ozubených koleček. Je to nejsložitější zařízení, jaké bylo nalezeno z období starého Řecka a Říma.

Odborníci z Cardiff University ve Walesu dokázali moderní technikou přečíst i zcela vybledlé nápisy na krabici zařízení. Ukázalo se, že pochází z let 150-100 př. Kr a že mělo 37 ozubených koleček, jejichž prostřednictvím dokázalo sledovat pohyb Měsíce a Slunce, předpovídat zatmění a dokonce modelovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce.

Zařízení používalo diferenčních rychlostních stupňů, systému, o němž se vědci domnívali, že byl poprvé vynalezen až v 16. století. Míra miniaturizace a složitosti se rovná hodinám z 18. století.

Záhadou je, proč tato řecká technologie posléze zřejmě zmizela. Žádná jiná civilizace nevytvořila nic tak složitého po dalších 1000 let. Informace o tomto unikátním nálezu a jeho analýze vyšly ve čtvrtek v časopise Nature.

Podrobnosti v angličtině ZDE
Chris Malcolm z School of Informatics univerzity v Edinburku publikoval funkce počítače už v březnu 1999.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 13.12.2006 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Jupiter, Slunce a Mars síla ostatních planet bude vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 10.12.2006