Nahoru ]

Vražedkyně, docela divná fotka z noční Prahy...

Vítám vás v novém týdnu. Omlouvám se za absenci horoskopu, ale není mi dobře, jsem přepracovaný a prostě nestíhám. Doufám že zvládnete týden i bez mojí věštby :) Mějte se hezky...

"Připadal si jako princ, který po dlouhém bloudění v rozlehlých a opuštěných končinách konečně objeví jeskyni, kde spí jeho vyvolená, střežená drakem. A který ke všemu zjistí, že ten hrozný drak nečíhá vedle ní, jak si to představujeme v mýtech dětského věku ale - což bylo to nejděsivější - přímo uvnitř jejího těla..."

Ernesto Sabato - Kniha o hrdinech a hrobech

Náhodná ukázka abyss do nového týdne.

 


 Tajemství gotických katedrál


Gotické katedrály jsou krásné a monumentální stavby. Mistrovské umění středověkých stavitelů vyvolává dodnes obdiv, úžas i prostou zvědavost. Přestože se to může zdát nepochopitelné, rozluštit tajemství tehdejších stavebních postupů se nepodařilo ani pomocí nejmodernější výpočetní techniky. Znovu postavit gotickou katedrálu z kamenů by tak v současné době pravděpodobně nikdo nedokázal. Zvláště pokud by měl k dispozici pouze dobové stavební prostředky.


Genom neandrtálců a lidí se liší o půl procenta.

Genom je souhrn všech dědičných vlastností jedince nebo přírodního druhu. Jak vědci odhadují, neandertálci jej měli stejně velký jako dnešní lidé, tedy asi tři miliardy párů bází (jednotek deoxyribonukleové kyseliny DNA, která genom kóduje).

Vědci získali neandertálskou DNA z kosterních zbytků starých 38 000 let, nalezených v jeskyni Vindija v Chorvatsku. Podařilo se jim z ní analyzovat 65 250 párů bází. A ty pak porovnali s obdobnou částí DNA dnešního člověka. Dospěli k závěru, že v této části jsou lidský a neandertálský genom shodné na 99,5 procenta. U zbývajících 0,5 procenta DNA badatelé propočítávali, kolik času mohlo trvat, než se takové rozdíly stačily rozvinout.

Vyšlo jim, že se předkové lidí dnešního typu a předkové neandertálců vývojově rozešli teprve před 370 000 lety. Tedy později, než si zatím vědci mysleli. Podle dosavadních představ se tyto vývojové linie vydaly vlastními cestami už před 500 000 lety.


Hade, 26.11.2006