Nahoru ]

Židovský hřbitov v Kolíně...

Vítám vás v novém týdnu.

"Lidé mu naháněli hrůzu; připadali mu nevyzpytatelní, ale hlavně zkažení a špinaví. Sochy mu naopak dodávaly pocit klidného štěstí, patřily do uspořádaného, krásného a čistého světa."

Ernesto Sabato - Kniha o hrdinech a hrobech

Náhodná ukázka abyss :)do nového týdne.
 


Převzato: www.idnes.cz

Bakterie v dolech svědčí o mimozemském životě

13.11.2006 - Živé bakterie nalezli vědci tři kilometry pod zemí. Existence života v takto extrémních podmínkách opět zvyšuje naději, že podobné formy života se dají nalézt i v nehostinném vesmíru.

Svět podivných bakterií nalezli američtí vědci 2800 metrů pod povrchem země v jihoafrických zlatých dolech. Nález života opět rozvířil úvahy nad tím, zda by podobné bakterie nemohly existovat i v jiných místech sluneční soustavy. Třeba pod povrchem Marsu.

Nově nalezené bakterie přežívají v prostředí, které by pro ostatní živé organismy znamenalo jistou záhubu. Na tom, co se děje na povrchu Země, jsou zcela nezávislé. Kdyby se stal neobyvatelným, tyto bakterie by si toho vůbec nevšimly. A něco podobného se mohlo stát i na Marsu. Pokud na něm v minulosti život byl a dnes ho tam nenacházíme, mohl se dochovat izolován pod povrchem.

Výzkumníci z Princetonské univerzity zjistili, že bakterie nezískávají energii ze slunce, ale ze záření radioaktivních skal. Komunita bakterií je naprosto soběstačná a přežívá díky živinám obsaženým v podzemní vodě. Odborníkům se tak podařilo nalézt první skupinu mikroorganismů, která je závislá výhradně na vodě vyráběné geologickými procesy.

Stejně tak uhlovodík v jejich prostředí nepochází z jiných živých organismů, jak bývá obvyklé. Vznikl z podzemní vody díky rozpadu radioaktivních prvků uranu, thoria a draslíku.

Kdo by se chtěl do jihoafrických dolů do světa bakterií podívat, určitě by to vzdal. Směs horké slané vody páchnoucí po síře a dalších smradlavých plynů je pro člověka naprosto nedýchatelná. Naopak pro podzemní bakterie je zase smrtící pobyt v našem světě na povrchu planety. Když je vědci v laboratořích vystavili působení obyčejného vzduchu, všechny zahynuly.

Jako kdysi na planetě Zemi

Podmínky, v jakých dnes tyto bakterie žijí, se podobají prostředí na planetě Zemi v raných fázích jejího vývoje. Organismy z dávné historie Země pro svůj život kyslík nejen nepotřebovaly, ale byl by pro ně doslova smrtící. Atmosféra naší planety se však nezaplnila kyslíkem najednou. Tento proces trval miliony let a všechno živé se mu mohlo běžnými evolučními mechanismy přizpůsobit. Vědci odebrali vzorky podzemní vody z různých míst v dolech, proto není možné přesně určit, jak dlouho bakterie v podzemí přežily. Odhadují to na rozmezí od tří do 25 milionů let.

Odborníci jsou stále překvapováni nálezy živých extremofilních bakterií například na dně oceánů, v zamrzlé půdě Antarktidy, v kráterech sopek nebo v horkých minerálních pramenech.

Nález vědců v jihoafrických dolech je nicméně dalším důkazem, že víme stále velmi málo o původu, vývoji a limitních podmínkách života na Zemi. Vědci oznámili objev bakterií teprve koncem října, ale už plánují jejich další výzkum. V prvé řadě je budou porovnávat s ostatními bakteriemi žijícími v extrémních podmínkách. Plánují výstavbu laboratoře přímo v podzemí v jihoafrickém regionu Witwatersrand. Tam bude tým odborníků z devíti různých vědeckých institucí studovat bakterie přímo v jejich prostředí. Prvním úkolem bude zjistit, jestli v podzemním ekosystému žije jen jeden druh bakterií, nebo více druhů, které si třeba vzájemně vypomáhají. Výsledky výzkumu budou důležité pro kosmické sondy, které se snaží ve vesmíru najít život. Nově objevené bakterie zase o kousek zvýšily naději, že toto hledání nemusí být marné - a že jej možná najdeme i v místech, kde by jej ještě před pár lety nikdo nehledal.


Petr Sobotka, MF DNES

Podivný hurikán na Saturnu 2006-11-13
Kosmická sonda Cassini pozorovala na Saturnu podivnou bouři o velikosti dvě třetiny průměru Země. Něco, co dosud na žádné planetě nebylo pozorováno.

Boj proti terorismu: Novodobý hon na čarodějnice

„Válka proti terorismu“ je značně mlhavý pojem, který v posledních letech umožňuje libovolné zemi či zájmové skupině dělat, cokoli považuje za prospěšné. V rámci boje proti terorismu byli zabíjeni a mučeni vesničané v Afghánistánu; zabíjeni, znásilňováni a unášeni civilisté v Čečensku; potlačovány stávky vykořisťovaných dělníků v Číně; likvidováni názoroví odpůrci v Pákistánu; apod.

ZTRÁTA PAMĚTI LIDSTVA II

Lidstvo bylo v minulosti stiženo množstvím přírodních katastrof. Některé se opakují v nápadném intervalu 700 let. Důkazů je mnoho - od písemných záznamů či alegorických pověstí až po artefakty typu slunečních hodin, které nefungují v důsledku toho, že při střetu Země s cizím tělesem došlo ke změně parametrů oběhu naší planety okolo Slunce, délky dne i roku. Přemýšleli jste někdy o tom, jak se tyto katastrofy mohly podepsat či nějakým způsobem utkvět v podvědomí potomků přímých účastníků těchto událostí? Nebo nemohly? Tímto tématem, tedy kolektivními traumaty, se v průběhu celého života zabýval Immanuel Velikovsky. V minulém článku jsme se zabývali důkazy jeho teorie tak, jak je uvádí ve své knize Ztráta paměti lidstva, dnes se zaměříme na zobrazení katastrof, jež jsou zachycena v literárních dílech po celém světě.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 22.11.2006 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Mars Jupiter a Slunce, síla ostatních planet bude vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 19.11.2006