Nahoru ]

Prostě hudební nástroj:)
Vítám vás v novém týdnu.  Ten minulý skončil moc pěkně, ne? Závidím sám sobě jak mám statečné a inteligentní politiky. A nejstatečnější je samozřejmě náš ministr vnitra. Bez bázně vyšel do pražských ulic mezi teroristy a kontroloval policejní ozbrojence před zraky televizních kamer. Oóó jak mu stínový ministr záviděl! Ale buďme šťastni že nás hlídají samopalníci. Zdroje blízké zpravodajským službám tvrdí že se Prahou prohání Usama Bin Ladin na velbloudu a maskován za sv. Václava na koni mezi lidmi rozšiřuje že jsa svatým Václavem jede na Blaník budit své spící vojsko neb tahle zem je už úplně v hajzlu protože její politici už ztratili poslední zbytky soudnosti a stali se z nich zasrani které zajímá jen vlastní půtky a pozlacené koryto.  A jsou schopni udělat cokoliv aby to své stádo udělali ještě poslušnější. A vyděšené stádo poslouchá nejlíp ne?..
 

"Jeden blázen, to je legrace, ale většina bláznů přijde draho."

Pirandello
Citátek od mojí maličkosti do nového týdne.
 


Převzato: www.ecomonitor.cz

Reuters: Led v Arktidě mizí, objevují se nové ostrovy


PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Lední medvědi se topí a ustupující led odkrývá dříve neznámé ostrovy. V celé arktické oblasti jsou patrné změny, které s sebou přináší oteplování, napsala agentura Reuters. "Letos jsme objevili tři nové ostrovy, které byly dříve skryté pod ledem," řekl podle Reuters Rune Bergstrom, poradce guvernéra Špicberk pro životní prostředí. Největší z těchto ostrovů podle něj měří zhruba 300 metrů na délku a 100 metrů na šířku.

Julian Dowdeswell, ředitel britského Scottova ústavu polárních výzkumných studií, zase uvedl: "Letos v létě jsme v moři východně od Špicberk viděli dva lední medvědy - jeden byl asi mrtvý a druhý vypadal vyčerpaně." Podle něj tito dva medvědi očividně uvízli kvůli tajícímu ledu na otevřeném moři. Polární medvědi se běžně pohybují při okrajích ledových ker, protože je zde nejsnazší ulovit tuleně.

Podle údajů NASA tály letos ledové kry v arktickém moři skoro tak rychlým tempem jako v roce 2005. Tání bylo trochu zmírněno jen díky rozbouřenému srpnovému počasí. "Letos jsou v oblasti mezi Špicberkami a Aljaškou dost neobvyklé klimatické podmínky," řekla Samantha Smithová, ředitelka arktického programu organizace WWF. Podle jedné mezinárodní studie publikované v roce 2004 by měl led v Arktidě úplně roztát do roku 2100, kvůli tomu pak přijdou o živobytí domorodí obyvatelé i zvířata. Samantha Smithová je podle Reuters přesvědčena, že tající led by měl být signálem pro všechny státy, aby omezily emise skleníkových plynů.

"Arktida se pravděpodobně otepluje rychleji než ostatní části světa," řekl pro Reuters Julian Dowdeswell. Tmavší voda a půda odhalená poté, co roztají ledové kry, totiž přitahují více slunečního světla, než když ho přirozeně odráží led a sníh. Tání ledu by však mohlo otevřít arktické oblasti rybářům a také těžařům pátrajícím po ropě, zemním plynu a nerostných surovinách, zároveň by se usnadnilo i lodní spojení mezi Atlantským a Tichým oceánem.

Ian Stirling, výzkumník z Canadian Wildlife Service, ale upozorňuje, že lední medvědi nacházejí potravu stále nesnadněji, což zhoršuje jejich rozmnožovací schopnosti. "V roce 1980 byla průměrná hmotnost dospělých samic na západě Hudsonova zálivu 300 kilogramů. V roce 2004 to ale bylo jen 230 kilogramů," varuje. Počet ledních medvědů v Hudsonově zálivu klesl z 1 200 kusů v roce 1989 na 950 jedinců v roce 2004, napsala agentura Reuters.

Podle článku Alistera Doyla z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 18. 9. 2006

Hanka Hermová

Letní díra v Severním ledovém oceánu
Satelitní snímky z 23. až 25. srpna 2006 poprvé odhalily dramatické uvolnění ledové masy na sever od Špicberků. Nečekaná a náhlá změna v mořském zalednění postihla plochu o rozloze Britských ostrovů a sahala až do oblasti severního zeměpisného pólu.

Vědci zaznamenali nápadný úbytek věčného ledu v Arktidě

autor: ČTK.

Washington - Výrazné změny v ledové pokrývce Arktidy v rozmezí let 2004 až 2005 zaznamenali vědci, kteří zkoumali snímky ze satelitu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Podle nich se množství takzvaného věčného ledu v arktické oblasti snížilo za toto období o plných 14 procent.

"V minulosti jsme zaznamenávali úbytek ledu mezi 6,4 až 7,8 procenta za desetiletí... Nyní zde máme 14 procent za rok - tedy osmnáctkrát více," upozornil vedoucí projektu Son Nghiem z kalifornské laboratoře NASA s poukazem na srovnání hodnot z 21. prosince roku 2004 a stejného data roku 2005.

Věčný led Arktidy dosahuje tloušťky až tří metrů a nerozmrzá ani v místním letním období. Od sezonního ledu, který obsahuje více solí, je tenčí a v létě pod vlivem slunečních paprsků roztaje, ho lze rozlišit prostřednictvím radarového zařízení.

Ztracená plocha věčného ledu dosáhla v letech 2004 až 2005 údajně zhruba 730.000 kilometrů čtverečních, což odpovídá rozloze Pákistánu či Turecka. Největší úbytek byl přitom registrován ve východní Arktidě, tedy v oblasti severního Ruska a Evropy. Naopak západní Arktida, tedy sever amerického kontinentu a Atlantiku, zaznamenala malé rozšíření plochy věčného ledu.

Podle Nghiema je nyní klíčovou otázkou zjistit, zda se jedná o anomálii způsobenou kupříkladu nezvyklými povětrnostními podmínkami v roce 2005, či o první známky zásadních změn v důsledku oteplování.

Úbytek arktického ledu ohrožuje mimo jiné rostlinné a živočišné druhy Arktidy, především ledního medvěda. Populace ledních medvědů v kanadském Hudsonově zálivu se snížila z 1200 kusů v roce 1989 na 950 jedinců v roce 2004, připomněla bioložka Claire Parkinsonová.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 27.9.2006 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná. Rozhodně berte v úvahu veškeré problémy který přináší Mars, Jupiter a  Saturn.

Mějte se hezky...

Hade, 24.9.2006