Nahoru ]

Hvězdná brána...
Vítám vás v novém týdnu.  Jak vidíte Eldar běží - z nějakých neznámých důvodů si Klokánek nenašel opět čas a tak Eldar a s ním i tyto stránky stále na starém hardwaru :)
Máte po ránu chmury a deprese? Doporučuji si přečítat následující článeček:

Výroky amerického prezidenta, které stojí za zaznamenání

Holocaust byl nemravnou epochou naší národní historie. Tedy myslím v historii tohoto století. Ale všichni jsme žili v tomto století. Já jsem nežil v tomto století.

Vím v co věřím. A budeme pokračovat ve vyslovování toho v co věřím a v co věřím - věřím v to, že v co věřím je správné.
Další >>

"Všechny zájmy lidského rozumu se spojují do tří otázek: 1. Co můžeme vědět? 2. Co máme dělat? 3. V co smíme doufat?"
Kant
Náhodný citátek od mé maličkosti do nového týdne.
 


Převzato: http://www.veda.cz

Ještě větší výbuch než jsme si mysleli

Dávný výbuch sopky u ostrova Santorin byl mohutnější než se původně předpokládalo.

Dokazují to poslední geologické výzkumy. K výbuchu sopky došlo před 3.600 lety na místě nynějšího ostrova Santorin, který leží 200 km severně od Kréty. Zkoumání mořského dna ukázalo, že 80 m silná vrstva sopečné pemzy pokrývá dno kolem ostrova do vzdálenosti 20 až 30 km. Podle odhadů při této explozi vyteklo z kráteru asi 60 kubických kilometrů magmatu, což řadí tento sopečný výbuch na druhé místo v historii, dokonce i před notoricky známý výbuch sopky Krakatoa v Indonésii v roce 1883, při kterém se uvolnil „jenom“ 25 kubických metrů magmatu. Největší zaznamenanou sopečnou explozí byl výbuch sopky Tambora rovněž v Indonésii, ke kterému došlo v roce 1851 a kráter opustil 100 kubických km roztavených hornin.

Je velmi pravděpodobné, že výbuch Santorinu ukončil rozvoj takzvané minojské civilizace, protože obrovská tsunami jistě zdevastovala přístavy na pobřeží celého Egejského moře. Usazeniny po této obrovské vlně se podařilo nalézt v Turecku a na Krétě. Vulkanologové odhadují, že vzhledem k množství sopečného popela se oblast o rozloze 300.000 km čtverečních octila v naprosté temnotě.
 


Převzato: www.tiscali.cz

Vědci našli na Rokycansku otisk 310 milionů let staré vážky

Radnice (Rokycansko) 13. září (ČTK) - Zhruba 310 milionů let starý otisk prvohorní vážky objevili paleontologové u obce Přívětice poblíž Radnic na Rokycansku. Jde o zkamenělinu světového významu. Řekla to mluvčí Západočeského muzea v Plzni (ZČM) Romana Němečková. Muzeum předvede vůbec poprvé nález tento pátek na tiskové konferenci.

"Jde o vážku, která byla po katastrofické explozi prvohorního vulkánu pohřbena společně s rostlinami v sopečném popelu," uvedla mluvčí. Zatím je odkryta zhruba polovina těla vážky, konkrétně dvě křídla, která dosahují délky kolem 15 centimetrů. Předpokládaná délka křídel je 20 až 25 cm, přičemž jejich rozpětí může dosáhnout až dvojnásobku.

Vážku budou dále preparovat odborníci muzea v laboratořích. "Nález učinil člen paleontologického týmu Radek Labuťa," uvedla Němečková. Na tiskové konferenci vážku představí vedoucí paleontologického oddělení ZČM Josef Pšenička, který zároveň předvede metodu preparace.

Kromě vážky našli paleontologové ve stejné lokalitě také až čtyřmetrové zbytky kmenů stromovitých rostlin, vzácné byliny a popínavé rostliny.

Naleziště nazvané Ovčín je podle odborníků velmi cenné. Na rozdíl od všech na světě objevených rostlinných zkamenělin nebyly tyto rokycanské odvezeny mimo lokalitu. Vulkanický popel je vždy zakonzervoval. Lokalitu Ovčín i zkamenělinu si minulý týden prohlédli účastníci mezinárodní paleontologiké konference, která se konala v Praze a v Plzni.
 


Převzato: http://aktualne.centrum.cz

Roman Staněk

Luhansk - Archeologové na Ukrajině tvrdí, že u města Luhansk na východě země objevili dávné pyramidy. Ty prý vystavěli přímí předkové slovanských kmenů.

Jen několik měsíců poté, co Bosna a Hercegovina oznámila, že na jejím území archeologové objevili pyramidy, přišli s podobným tvrzením také jejich ukrajinští kolegové.
Starší než v Egyptě? Pochybnosti zůstávají

Zatímco v Bosně stále není jisté, zdali nejde jen o podvrh, na východě Ukrajiny vědci odhalili staré stavby podobné pyramidám, které se podle nich datují do doby starší než pyramidy v Egyptě - a to až o 300 let.

"Je to první podobná stavba objevená ve východní Evropě," řekl vedoucí vykopávek Viktor Kločko britskému deníku Guardian.

"Nález úplně změní pohled na celkovou úroveň a společenské postavení těchto farmářů, kteří jsou přímými předky mnoha evropských národů."

Stejně jako v Bosně i ukrajinská Akademie věd se k objevu staví rezervovaně a vyslala do oblasti své experty, kteří by měli odhadnout stáří i význam staveb.

Archeologové ovšem podle BBC nepochybují o tom, že jde o nejvýznamnější objev na ukrajinském území v posledních několika letech.

Pyramidy totiž nalezneme téměř všude na světě. V Egyptě i povodí Nilu, Iráku, Íránu nebo Mexiku, ale v Evropě jsou skutečnou raritou.

Známé jsou například pyramidy z římských dob nedaleko francouzského Nice. Ty mohly být postaveny legionáři ovlivněnými nějakým egyptským kultem.
Dvoutunové desky

Pyramidy jsou pohřbeny pod zemí nedaleko města Luhansk, kde podle vědců stál obrovský náboženský komplex, jehož vznik se datuje do doby tři tisíce let před Kristem. V té době, tedy v rané době bronzové, tam žili animisté uctívající slunečního boha.

Obří hliněné desky, z nichž každá váží nejméně dvě tuny a byly vystavěny do kruhu nad sebe, tvořily ve své původní podobě strukturu podobnou pyramidám. Tyto chrámy a obětní místa se podle archeologů podobaly stavbám Aztéků nebo Inků v Jižní Americe.

Bude však trvat léta, než archeologové rozluští záhadu tohoto komplexu, kterému říkají ukrajinské Stonehenge.


Ze sibiřských jezer uniká překvapivě mnoho metanu

Ze sibiřského permafrostu začíná překvapivě rychle unikat metan, plyn s velmi silným skleníkovým účinkem. Podle měření mezinárodního výzkumného týmu pod vedením Dr. Katey Walterové z Institutu arktické biologie (Institute of Arctic Biology, IAB) při Aljašské univerzitě ve Fairbanksu (University of Alaska, Fairbanks, UAF) se z jezer na Sibiři uvolňuje pětkrát více metanu, než vědci předpokládali. To znamená, že oteplování bude mít rychlejší průběh, protože dosavadní klimatické modely s touto okolností nepočítaly. Studie byla 6. září 2006 zveřejněna v časopise Nature.
 


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 20.9.2006 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná. Rozhodně berte v úvahu veškeré problémy který přináší Mars a Saturn.

Mějte se hezky...

Hade, 17.9.2006