Nahoru ]

 


 
Vítám vás v novém týdnu.  Omlouvám se že dnes v týdnu nenajdete horoskop, ale nemůžu uchladit ani  počítač ani sebe.

"Není mrtvé to, co může věčně dumat,
a po zvláštních érách i smrt může skonat."

Abdul Alhazred

Náhodná ukázka do nového týdne od mojí maličkosti.


Opět velmi velmi blízko. Podle NASA nás 3. července mine asteroid 2004 XP14 ve vzdálenosti Země Měsíc.

July 2006 NEAR MISS Asteroid

ASTEROID

 DATE

MISS DISTANCE

MAG.

 SIZE

2004 XP14

Jul 3

1.1 LD

12

600 m


 

Nejstarší jeskynní kresba v ČR je v Býčí skále

Překvapivé výsledky zjistili odborníci rozborem vzorků.

Nejstarší jeskynní kresbou v Česku se může pyšnit jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Geometrický tvar vytvořený uhlem vědci podrobili dvěma analýzám a zjistili, že jde o výtvor z mladší doby kamenné. Tedy z období okolo 3200 let před naším letopočtem.
Kresba připomíná mřížku. "Zda jde o nějaký rituální obrazec nebo část větší kresby, to se již nepodaří zjistit," řekl Ivan Balák ze správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Kresbu i s dalšími výtvory našli před časem jeskyňáři v takzvané Jižní odbočce Býčí skály, a to 150 metrů od vchodu do podzemí.

Je to místo, v němž kdysi bádal i Jindřich Wankel, který v jeskyni objevil slavnou sošku bronzového býčka a doklady o rituálním pohřbu velmože ze starší doby železné.

Vědci kresby z Jižní odbočky zdokumentovali a odebrali z nich vzorky. Pomocí radiokarbonové metody pak zjistili, kdy byly kresby vytvořeny. Zkoumali nejprve malbu připomínající jelena. Ukázalo se, že je asi 700 let stará.

Překvapivé výsledky zjistili odborníci rozborem vzorků z mřížky. Zjištěné informace o tom, že jde o výtvor 5200 let starý, potvrdilo opakování testů.

Mřížka na stěně jeskyně připomíná výzdobu některých keramických nádob té doby. "Nález tohoto nejstaršího skalního umění v Česku je velmi významný. Obrazec není příliš velký - měří 40 centimetrů na výšku a 30 na šířku," uvedl Balák.

Jedny z nejstarších pravěkých kreseb v Česku lze najít i v Mladečských jeskyních v Olomouckém kraji. Jsou ale vytvořeny červeným barvivem, jehož stáří zatím současná věda datovat neumí.

miz, iDNES, ČTK
 


Převzato: www.aktualne.cz

Záhadný mechanismus vydává tajemství


Přístroj, který tvoří tři bronzové fragmenty o rozměrech malé krabice vysoké 20 centimetrů, je "zřejmě velmi vzácný, možná i jedinečný, je to jakýsi nástupce menhirů a kamenných kruhů", říká astrofyzik Xenofon Musas

st, ČTK, AFP

Atény - Záhadný mechanismus z Antikythéry, nejstarší přístroj pro astronomické výpočty, jaký byl kdy nalezen, začíná vydávat nová tajemství

Aby promluvila tato jedinečná památka, kterou vědci datují do doby kolem roku 80 před naším letopočtem a kterou v roce 1900 vylovili z vraku římské lodi potopené u řeckého ostrova Antikythéra, musel se postavit zvláštní osmitunový skaner, vysvětluje pro agenturu AFP Jannis Bitsakis, jeden z vědců, kteří se na výzkumu podílejí.

Ale práce, kterou financují především mecenáši z podnikatelských kruhů, přinesla ovoce: mechanismus, který experti virtuálně rozložili a vyfotografovali ve třech dimenzích, aniž by opustil Atény, kde je vystaven v Archeologickém muzeu, vydal neznámé nápisy ve staré řečtině, fragmenty skryté více než 2000 let, které jsou zároveň technickým "návodem k použití" i astronomickými texty, uvádí Bitsakis.

"Část textů, které jsou na přístroji, již byla dešifrována, ale nám se podařilo zkopírovat známý text a dešifrovat jeho obsah z 95 procent," zdůrazňuje.
Starověký počítač

Řecký a britský tým z Waleské univerzity v Cardiffu odhalil celé vnitřní fungování mechanismu, který tvoří pět ciferníků, pohyblivé ručičky a třicítka ozubených kol, která zřejmě byla poháněna pákou.

Na základě první velké studie přístroje, kterou v 60. letech vedl anglický historik věd Derek Price, je mechanismus považován za "přístroj pro astronomická měření, který umožňuje vypočítat pozici některých hvězd, přinejmenším Slunce a Měsíce, a možná i předvídat astronomické jevy," vysvětluje astrofyzik Xenofon Musas.

Přístroj, který tvoří tři bronzové fragmenty o rozměrech malé krabice vysoké 20 centimetrů, je "zřejmě velmi vzácný, možná i jedinečný, je to jakýsi nástupce menhirů a kamenných kruhů", dodává vědec.
Přepíše stroj dějiny?

Tento předpoklad ale vyvolává řadu otázek, na které chce řecko-britský výzkum dát odpověď. Nová zjištění budou mimo jiné zevrubně zhodnocena na mezinárodním kongresu, který se má konat v listopadu v Aténách.

"Hlavolam, který máme složit, se týká také astronomických a matematických poznatků z dob starověku. Mechanismus by možná mohl přepsat některé kapitoly jejich dějin," soudí Musas.

"Jedním z našich úkolů je zasadit do vědeckého kontextu tento mechanismus, který pochází jakoby odnikud, a odporuje převládajícímu přesvědčení o tom, že staří Řekové měli skrovné technické dovednosti," zdůrazňuje Bistakis.

Badatelé také začali studovat další předměty, které byly ve vraku římské lodi nalezeny, aby ověřili hypotézy založené na Ciceronově výpovědi, podle níž byl tento přístroj dílem řeckého stoického filozofa Poseidoniose, zakladatele prestižní školy na ostrově Rhodos v jihovýchodní části Egejského moře.

"Rhodos stejně jako Alexandrie byly v té době velkými astronomickými centry. Loď, v níž byl přístroj nalezen, vezla možná do Říma k jednomu z Césarových triumfů poklady z tohoto ostrova," předpokládá Musas.


Hade, 18.6.2006