Nahoru ]


Nekonečno...
Vítám vás v novém týdnu. 
 

"Efficiunt Daemones, ut quae non sunt, sic tamen quasi sint, conspicienda hominibus exhibeant."

(Tak působí démoni, že věci neexistující jeví se lidem, jako by byly skutečné.)
LACTANTIUS.

Náhodná ukázka do nového týdne od mojí maličkosti.


Zdá se že odhady které naznačovaly, že kosmické smetí které po sobě zanechal S-fragment komety  Schwassmann-Wachmann není úplně neškodné, měly pravdu... A mimochodem zajímavé je že média informující o každém prdu zprávu totálně ignorují. Zdá se že je lepší zachovávat zdání bezpečného světa za každou cenu. Země prochází "oblakem" fragmentů komety až do 15.6.

Meteorit rekordní velikosti udeřil v Norsku.

Ve středu asi okolo 2:05 ráno, obyvatelé severní části Troms a západních oblastí Finska mohli zřetelně vidět ohnivou kouli letící  přes oblohu.
O několik minut později mohli dopad slyšet a geofyzikální a seismická výzkumná základna NORSAR registrovala silný výbuch a seizmické otřesy v 02:13.25h  ráno na stanici Karasjok.
Norský astronom  Røed Ødegaard odhaduje sílu výbuchu na sílu srovnatelnou s výbuchem atomové pumy v Hirošimě. Více >>ZDE>>


Převzato: http://stoplusjedna.cz

HVĚZDNÁ HÁDANKA

Jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů v Evropě. Bronzová destička z doby před 3600 lety je zřejmě zobrazením kosmu. Byla objevena v roce 1999 v Nebře v Německu a nyní vydává postupně svá tajemství.

Bronzová destička o průměru 32 centimetry má krásnou zelenou barvu a na jedné straně tajemná zobrazení ve zlatě. Ta postupně vědci dešifrují.

JAKO V AKČNÍM FILMU

V létě roku 1999 dva hledači pokladů pátrající v německém pohoří Mittelberg po bohatství knížecích hrobek vykopali kovovou desku zasunutou vertikálně v zemi. Spolu s ní našli dvě dýky, náramky a několik kovových nástrojů. Nálezci neměli představu o ceně nálezu. Vše prodali za 30 000 marek. Na jaře 2001 se nový majitel pokusil zjistit skutečnou cenu. Oslovil ředitele muzeí v Berlíně a v Mnichově. Odhad zněl na 500 000 eur.
Podezřelý původ a okolnosti transakci znemožnily. Majitel vzácného nálezu se rozhodl všeho zbavit. Dochází k dalšímu nelegálnímu prodeji, tentokrát za 117 000 eur. Ředitel Berlínského muzea Harald Meller se však nehodlal vzdát možnosti získat podivuhodný nález pro vědecké účely. Zorganizoval akci, za niž by se nemusel stydět ani James Bond. Léčka byla nastražena v restauraci hotelu Hilton ve švýcarské Basileji a bylo do ní zapojeno padesát tajných agentů. Původní nálezci nakonec dovedli archeology na místo objevu. Začala zdlouhavá a náročná vědecká práce.

HVĚZDNÁ DESTIČKA

Místo a stáří nálezu naznačovaly, že jde o pohřební předměty doby bronzové. Podobných se našlo během devatenáctého století v karpatském oblouku nemálo. Když byl ale kotouč v roce 2004 podrobně zkoumán, začínalo být jasné, že souvisí s astronomií. Podle profesora Wolharda Schlossera z Astronomického institutu při Ruhrské univerzitě v Bochuni jde o nejstarší zobrazení kosmu. Jeho pomocí se dalo zjistit, kdy bude nejbližší zatmění Měsíce či cyklus ročních dob. Není vyloučeno, že místo nálezu kdysi sloužilo jako observatoř.
Na kotouči je znázorněno dvaatřicet hvězd. Sedm z nich představuje Plejády, dále je tam srpek Měsíce krátce před zatměním a Slunce. Někteří badatelé se kloní k názoru, že nejde o Slunce, ale o Měsíc v úplňku. Dva pásy na okrajích znázorňují horizont a půloblouk v dolní části destičky je pravděpodobně stylizovanou sluneční bárkou.

PREHISTORICKÝ MODEL

Pokud je bronzová destička zobrazením nebeské klenby, pak představuje teorii, podle níž je nebe kupolí, která přikrývá plochou Zemi. Když se drží v místě nálezu v horizontální poloze a pásy na okrajích míří určitým směrem, je možné určit dny letního a zimního slunovratu. Stejně tak příchod jara a tedy dobu setí a podzimní sklizně.
Pokud jde o zlatý půlkruh sluneční bárky, již staří Egypťané znázorňovali takto cestu Slunce po obloze. Podobné zobrazení je známo i z doby bronzové v Evropě. V roce 1902 byl v Dánsku objeven tzv. Trundholmský vůz se slunečním kotoučem tažený koněm pocházející z doby 1400 let př. n. l.
Je jasné, že ten, kdo bronzovou destičku se zlatým vyobrazením zhotovil, musel mít značné astronomické znalosti. Nález z Nebry souvisí ještě s jedním neméně fantastickým objevem v tamní lokalitě.

DÁVNO PŘED STONEHENGE

Dvacet kilometrů jihovýchodně od Nebry byly v roce 1992 v lesní oblasti obce Goseck objeveny známky existence obrovské prehistorické stavby. Letecké snímky pořízené speciálními kamerami její existenci dokazovaly. Jako by někdo do země vymaloval její obrysy. Postupný průzkum ukázal, že jde zřejmě o prehistorickou astronomickou observatoř starou sedm tisíc let, tedy starší než Stonehenge.

MODEL V PŘÍRODĚ

V letech 2002 až 2004 profesor Francois Bertemes, ředitel Institutu prehistorické archeologie při Univerzitě Martina Luthera v Halle-Wittenbergu, pracoval na výzkumu této observatoře. Šlo o kruhové prostranství o průměru 80 metrů lemované příkopem ve tvaru písmene V. Kruh byl přerušen na třech místech a vznikly tak tři brány vedoucí do jeho středu. Ten byl chráněn kruhovými hradbami z dřevěných palisád vysokými asi 2,5 metru. Brány propouštěly sluneční paprsky v době letního a zimního slunovratu. Je možné, že kůly vnitřních palisád byly určeny k počítání dnů a měsíců lunárního roku. Kromě funkce observatoře a přírodního kalendáře šlo pravděpodobně i o kultovní místo. V blízkosti se našel kruhový hrob a lidské kosti. Není vyloučeno, že stavba sloužila jako prostor, kde byly bohům předkládány lidské oběti. Dá se vyvozovat, že tehdejší lidé patrně uctívali Slunce a jiná astrální tělesa a vyznávali kult plodnosti a úrody. Samozřejmě jde o spekulace. Materiálních důkazů, jako jsou kultovní sošky a různé předměty, je velmi málo.
Faktem zůstává, že jde o světovou senzaci. O nálezy, které jsou důležitostí srovnatelné se Stonehenge nebo s egyptskými pyramidami. Místo: střední Evropa. Nebra i Goseck leží jen pár desítek kilometrů od Lipska.


Washington - Vědci pod Antarktidou objevili útvar, který je zřejmě kráterem širokým přibližně 480 kilometrů.

BBC, čtk, Redakce ZAH

Mohlo by podle nich jít o stopy po nárazu meteoritu, který před 250 miliony let způsobil masivní vymírání na Zemi. Na svých webových stránkách o tom píše britská zpravodajská stanice BBC.

Útvar se nachází ve východní části Antarktidy pod oblastí označovanou jako Wilkesova země.

Objevit se jej podařilo pomocí satelitů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které měří jemné odlišnosti v gravitaci Země.

"Tento zásah ve Wilkesově zemi je mnohem větší než ten, který zabil dinosaury," uvedl profesor Ohijské státní univerzity Ralph von Frese.

Pokud byl kráter vytvořen v době, kterou von Frese a jeho kolegové zmiňují, mohlo by se ukázat, že jde o příčinu největšího masového vymírání na Zemi. Při něm podle BBC vymizelo 95 procent druhů v oceánech a 70 procent pozemských druhů.

Někteří vědci už dlouho věří tomu, že toto vymírání, které proběhlo zhruba před 250 miliony let, mohl být způsobeno náhlou změnou klimatu, kterou vyvolal náraz velkého vesmírného tělesa. Podobným způsobem řada expertů vysvětluje vymření dinosaurů před 65 miliony let.
Více: http://www.physorg.com/news68455520.html


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 14.6.2006 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 11.6.2006