Nahoru ]

Zimní Petřín...
Vítám vás v novém týdnu. 

"...my všichni jsme zapřáhli své mozky do služeb svých úzce specializovaných povolání a snažíme se ze všech sil, aby nám ostatní mozkové závity odumřely. Jakmile se tak stane, všimnou si nás naši představení a začneme dělat kariéru. Je úžasné, jak prosté a jednoduché úvahy jsou již mimo okruh výkonnosti mozku většiny lidí."

Z. Jirotka, Saturnin

Náhodná ukázka od mé maličkosti pro tento týden...


Nabídku od Polly na knihu pro tento týden zde tentokrát nenaleznete neb je off-line...

Do nového týden opět poučné povídání od Táni:-)
 

Je to boj. Kromě toho, že mám čtyři kartáčky, dentální nit, speciální párátka, dvě pasty a ústní vodu, mám taky dvě zubařky. Jedna se snaží mi zuby zachránit a ta druhá je likviduje, :o)
Je to boj. Ta první, generálka, po bitvě kontroluje stav vojska a prohlásí "V zájmu záchrany selého vojska obětujeme levé křídlo." Načež jdu k té druhé, generálce, která provede útok, :o))
Je to boj. Generálky volí strategii a vydávají rozkazy, zatímco mi řídne vojsko v zákopech, :o)))
Je to boj. Ztrácím přehled, která z generálek je na naší straně a která je znepřátelená, možná se brzo vojáci vzbouří proti té či té generálce, které se pak léta budou léčit na vzteklinu, :o))))
Je to boj. Uvažuji o nákupu žoldáků, zatím není jasné, jestli bude třeba obnovit celé vojsko, nebo jen zaplnit mezery v zákopech, :o)))))
T.K.


Zdá se že chození kolem horké kaše, kterou si vědci svými teoriemi o Marsu jakožto suché pustině bez šance na život navařili, je pomalu u konce... Jsem přesvědčen že konečná pravda bude mnohem zajímavější než články zatím naznačují...
LONDÝN 22. února (iHNed, ČTK, BBC)

Na Marsu je zamrzlé moře, oznámili vědci.
Objevily ho fotografie rudé planety, které pořídil tým evropských vědců. Fotografie rovníkové oblasti Elysium podle zpravodajského serveru BBC News ukazují vyhlazenou plochu s četnými rýhami o rozloze 800 krát 900 kilometrů.

Jak moře vzniklo? Vědci spekulují, že do oblasti před pěti miliony lety nateklo z nedalekých údolí obrovské množství vody, po němž zbyl pouze led. Příčinou prý byla blíže nespecifikovaná katastrofa. BBC s odvoláním na připravované číslo časopisu Nature píše, že led je pokryt usazeninami, které ledové moře zakonzervovaly.

Objev je převratný v tom, že dosud vědci věděli o zásobách vody na Marsu pouze v oblasti obou pólů. Tam jsou rezervoáry vodního ledu smíchaného s oxidem uhličitým. Ale pokud se potvrdí nejnovější objev, bude to první důkaz o výskytu vody tak blízko marsovskému rovníku.

"Už dlouho se předpokládalo, že by se měla najít voda u povrchu Marsu poblíž rovníku," uvedl Jan-Peter Muller z Londýnské univerzitní koleje. "Jde o území s mnoha říčními charakteristikami, ale nikdo tam dosud neviděl moře a určitě tam dosud nikdo nespatřil ledovou tříšť," sdělil vědec, který fotografie představil na konferenci v nizozemském Noordwijku.

Obrázky z rudé planety vědcům poskytla sonda Mars Express, kterou do vesmíru vyslala skupina evropských vědců. Pomocí technologie s vysokým rozlišením pořídila sonda fotografie, díky kterým experti moře rozpoznali. Sonda před rokem zakotvila na oběžné dráze nad planetou. Obrázky rozsáhlých plochých ledových polí připomínají plovoucí kry v polárních oblastech Země.

Přítomnost podzemního věčného ledu bude dále zjišťovat radar pro podpovrchový ionosférický průzkum Marsis, který je rovněž umístěn na palubě sondy Mars Express.

Podzemní led je podle expertů na současném Marsu hlavní zásobárnou vody. Voda se ale na povrchu Marsu v rovníkové oblasti dlouhodobě objevit nemůže. Při nízkém atmosférickém tlaku na rudé planetě by se totiž odpařila. Tomu podle skupiny vědců pod vedením Johna Murrayho z britské Open University zabránil až několik centimetrů silný příkrov prachu a sopečného popílku.

Někdejší přítomnost tekuté vody na Marsu ale mezi vědci i laiky podnítilo spekulace, že v těchto oblastech existoval život.

"Ze skutečnosti, že pod povrchem Marsu mohla před zrozením života na Zemi existovat teplá a vlhká místa a že tam pravděpodobně stále jsou, vyplývá možnost, že do dneška mohly na Marsu přežít primitivní mikroorganismy," prohlásil profesor Murray.

"Poslední mise na Mars změnila několik mých dlouhodobých názorů. Budeme muset rudou planetu znovu podrobně prozkoumat," řekl Murray. Evropská vesmírná agentura ve spolupráci s britskou vládou chtějí k Marsu vyslat další vozítko, které by pořídilo detailní záběry oblasti.

Spektrometr sondy Mars Express navíc nad zmíněnou oblastí zaznamenal (www.newscientist.com)  zvýšenou koncentraci metanu, který je na naší planetě produkován zejména mikroorganismy žijícími v půdě. Vittorio Formisano, který průzkum spektrometrem řídí, se domnívá, že půdní bakterie jsou také nejpravděpodobnější příčinou naměřeného zvýšení na Marsu. V rovníkových oblastech byly také u povrchu zjištěny dvojnásobné až trojnásobné koncentrace vodní páry než je obvyklé pro zbytek planety.
Více:
http://www.earthfiles.com/news/news.cfm?ID=868&category=Science
http://www.earthfiles.com/news/news.cfm?ID=870&category=Science
 
Převzato: www.ihned.cz

VĚDCI OBJEVILI NÁZNAK, ŽE SE ŽIVÉ ORGANISMY SNAŽÍ CHRÁNIT PŘED OTEPLOVÁNÍM

Koráli zřejmě mají schopnost vytvářet mraky

Korálové útesy jsou jedním z nejkrásnějších a turisty nejobdivovanějších mořských útvarů. V posledních letech přibývá zpráv o tom, že je ničí oteplování klimatu. Nový výzkum však nyní naznačuje, že se koráli snaží bránit.

Koráli žijí na Zemi už 570 miliónů let. Útesy, které se z nich vytvářejí, patří k nejrozmanitějším, současně však i k nejohroženějším světovým ekosystémům. Rostou velmi pomalu, asi půl centimetru za rok, a jsou velmi citlivé na teplotu vody.

Bílá je předzvěstí konce
V teplejší vodě, než na jakou jsou zvyklí, postupně ztrácejí koráli své pestré barvy. Pokud vyblednou, signalizuje to jejich ohrožení a odumírání. To samozřejmě přináší nebezpečí i pro živočišné a rostlinné obyvatele útesů, jejichž počet vědci odhadují asi na 500 tisíc druhů.
Po nedávné katastrofě v jihovýchodní Asii odborníci konstatovali, že tamní dlouhodobě poškozené útesy většinou nedokázaly splnit svou přirozenou úlohu vlnolamů. Pokud by byly ve stoprocentním stavu, mohly být následky tsunami o něco méně tragické.
Na zhoršování stavu korálových útesů se přímo podílí i člověk. Koráli mohou růst pouze v mělké vodě, většinou u břehů moří a oceánů, kde je ohrožuje bagrování a znečišťování půdy při stavebních pracích a také turisté a lovci suvenýrů.

Tajemný ekosystém
Výzkum zveřejněný v časopise Marine and Freshwater Research ukazuje, o jak pozoruhodné přírodní útvary jde a jak málo o nich stále víme.
Vědci, kteří studují Velký australský bradlový útes, narazili na velmi zvláštní věc. Tým Grahama Jonese z Univerzity Jižního kříže v australském Lismoru zjistil, že koráli vylučují do atmosféry chemickou sloučeninu síry (dimetyl sulfid, DMS), která pomáhá formovat mraky. Ty by v ideálním případě mohly posloužit ke zmírnění účinku slunečních paprsků, dopadajících na vodní hladinu, a k ochlazení prostředí.
Vědci změřili koncentraci DMS ve slizu, který koráli vylučují. Sliz se shromažďuje nad útesem, odkud ho potom rozfouká vítr. Překvapující závěr zněl: naměřili dosud vůbec nejvyšší koncentrace DMS, vylučované nějakým organismem.
V laboratoři potom zjistili, že když stoupne teplota vody, zareagují koráli ještě vyšším vylučováním DMS. Že by korálové útesy, přinejmenším ty australské, nechtěly být pouhou obětí probíhajících globálních změn? Skutečně se snaží nejen přizpůsobit okolnímu prostředí, ale také ho svou činností ovlivnit, a bránit tak svou existenci?

Gaia v akci
To jsou vzrušující otázky. Vědci však odpověď zatím po ruce nemají. V této chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se korálové útesy dokázaly před vyšší teplotou účinně ochránit. Na druhou stranu každá přírodní adaptace probíhá pomalu, a možná jsme právě nyní svědky zoufalého boje o čas nutný k přežití korálů. Ty se možná právě teď "učí", jak se o sebe postarat.
V každém případě je uvedený výzkum dobrou zprávou pro Jamese Lovelocka z Oxfordské univerzity. Tento britský vědec před třiceti lety zformuloval teorii o Zemi, kterou přirovnal k živému organismu regulujícímu své životní podmínky. Dal jí název Gaia, podle řecké bohyně, která vyvedla svět z chaosu.
I když teorie jako celek má zvláštní mystický nádech, mnozí špičkoví vědci už dnes nemají pro některé její závěry jen slova pohrdání. Graham Jones pro časopis New Scientist řekl: "Poprvé se podařilo najít souvislost mezi tím, co probíhá v korálových útesech, a klimatickými procesy. Korálové útesy mohou být výjimečným místem, kde se ukáže Gaia v akci."
Jonesův tým plánuje další několikaletý výzkum. Nechme se tedy překvapit.
Autor je redaktorem slovenského deníku Sme

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 2.3.2005 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Ryb. Poslední znamení Zvěrokruhu v sobě symbolizuje rozklad sil které oživují tento svět na základní složky - fyzickou, mentální a duchovní. Každá z nich si hledá svoji cestu a svoje působení... Jistě vás proto asi nepřekvapí přemíra často rozporuplných pocitů a činů jak vašich tak vašeho okolí.Tradičně znamení Ryb ovlivňuje osud arabských států.
  Do úterý bude konjunkce Slunce s Merkurem pomáhat prosazovaní inteligence a u lidí zvyšovat bystrost a schopnost rychlého úsudku.
  Konjunkce Slunce s Venuší. Tato konjunkce zvyšuje přitažlivost druhého pohlaví, pomáhá prosazení uměleckého nadání, zvláště v poezii, dramatickém umění a hudbě. Pomáhá nalezení či posílení milostného ideálu.
  Konjunkce Slunce s Uranem zanáší do lidských činů a skutků prvky, které přesahují individuální osudy, nicméně se ale může stát že vše se mění v boj s větrnými mlýny bez jasných a pro budoucnost potřebných výsledků.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  stojí do pátku ve znamení Ryb. V tomto znamení vede Merkur lidi spíše k odloučení intelektu od reality. Přeje rozvíjení paranormálních schopností, dává inspiraci ale bohužel i značnou dávku pesimismu. Přeje lékařství.
  Od soboty bude Merkur stát ve znamení Skopce. Zvyšuje rychlost myšlení, výřečnost, u lidí vyvolává chuť diskutovat, vyžívat se v sarkasmech. Postavení přeje spisovatelům satiry, advokátům, politikům. Přeje ale i grafikům.
  Do úterý bude působit trigon Merkuru se Saturnem. Bude nám dodávat hloubku myšlení, podporovat mentální ctižádost a pomáhat soustředění. Přeje matematice a filosofii.
  Od středy do pátku bude Merkur poškozen kvadraturou s Plutem. V mezilidských vztazích můžeme očekávat nestabilitu, nestálost. Dejte si pozor na lidskou hloupost neboť postavení planety ji přímo rozvíjí.
  Samotná kvadratura pak způsobuje nesoulad mezi inteligencí a sexualitou, rozvíjí konflikty mezi pudy a logikou.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Ryb. Planeta je v tomto znamení dobře umístěna. Láska se snoubí s milosrdenstvím. V tomto znamení Venuše umožňuje snadněji nalézt životní lásku. Jinak planeta přeje hudbě, soucitu a projevům dobré vůle mezi lidmi. Přeje rozvíjení vztahů u kterých pár dělí i velká vzdálenost. Venuše v Rybách velmi často umožňuje intuitivně správné řešení zapeklitých situací.
  Celý týden působí konjunkce Venuše s Uranem. Vliv tohoto aspektu poněkud zkresluje působení planety ve znamení.. Díky aspektu jsou city často prudké a idealizované. Aspekt zvyšuje význam lásky ale hrozí že citová vzplanutí a vztahy vzniklé v době jeho působení budou zakrátko vystřídány stejně rychlým ochlazením.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Kozoroha.Planeta je v tomto znamení vždy dobře umístěna. Zvyšuje vytrvalost, výkonnost, ctižádost. Lidé ale bývají pod jeho vlivem dosti nesmiřitelní pokud jim něco stojí v cestě.
  Mars v kvadratuře  Jupiterem způsobuje nedostatek velkorysosti. Činy často nevedou k úspěchu. Lidé neznají míru, dopřávají si bez ohledu na okolí a s lhostejností k následkům svých činů.
  Opozice Marsu se Saturnem rozvíjí v lidech krutost, chlad a násilí. Pozor na zlomeniny. A pozor bychom si měli dát i na zimní rozmary počasí.
   
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
  Trigon Jupitera s Neptunem rozvíjet duchovnost, plodnost a okultní síly. Zajímavé je že aspekt je často vykládán jako návrat vůdce.
   
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná, nejsilněji bude působit Mars a Neptun.

Mějte se hezky...

Hade, 27.2.2005