Nahoru ]

Německý kostelík takový....
Vítám vás v novém týdnu. Vzhledem k tomu ze jsme neustále obklopeni přízraky různých podivných pánů Grossů, Kalousků a Tlustých tak bude dobré vstoupit do nového týdne trošku jinak. Pokud jste přesvědčeni o škodlivosti kouření tak rozhodně navštivte následující odkaz:http://www.maxipes.com/swf/?souborswf=smokekills.swf&id=15 (globalizuji že:-))) ) za odkaz díík Picardovi...
No a pokud si chcete procvičit angličtninu zábavnou formou tak neváhajete: http://masteroni.student.utwente.nl/hu.html
Díík za odkaz patří Polly:-)

"Velký sen vyžaduje určité sociální podmínky."

F. Pessoa, Kniha neklidu

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...

 


Nabídka od Polly na knihu pro tento týden...

William Styron: Viditelná temnota / Memoáry šílenství


Slavný autor v této útlé knížce vypovídá o boji s depresí, která jej postihla v 60. letech a která jej málem dohnala k sebevraždě. Popisuje zde "nepopsatelné" stavy mysli, kterými prochází vědomí ve stavu nejhlubší temnoty. Po krátkém pobytu v nemocnici se mu podařilo s touto chorobou částečně zvítězit.

Uvádí zde případy sebevražd ze svého okolí a snaží se "nezasvěcenému" čtenáři zprostředkovat nahlédnutí do zvrácenosti světa viděného očima člověka v paralelní odcizenosti intenzivního neživota. Autobiografická úvaha, kde se Styron snaží především o zachycení svých pocitů.
 


Převzato: www.lidovky.cz

Odhalilo tsunami mytické město?


Památky byly dlouho pohřbené v písku na pobřeží
Foto: © 2005 by M. Lakshman for AP.
DILLÍ 14. února 2005 | 13:51 Archeologové v jižní Indii po prosincové katastrofě narazili na pozůstatky staveb ze sedmého století. Podle mýtů se rozlehlý přístav nacházel v jihoindickém státě Tamilnádu . Bohové však na něj seslali potopu. Vědci věří, že mytické město existuje a nyní leží na dně oceánu.

Prosincové ničivé vlny tsunami zřejmě v jižní Indii odhalily zbytky dávného přístavního města. Indičtí archeologové je objevili poblíž proslulého 1200 let starého chrámu Mahábalípuram ve státě Tamilnádu.

Pozůstatky kamenných staveb dosahují až dvou metrů a podle expertů pocházejí pravděpodobně ze sedmého století našeho letopočtu. Je mezi nimi i zpola dokončený kamenný reliéf znázorňující slona a žulová socha lva.

Všechny objevené památky byly dosud schované v písku na pobřeží. Odborníci se i na základě dřívějšího zkoumání domnívají, že by se pod vodou mohlo ukrývat dokonce celé město.
V posledních třech letech se jim totiž díky zkoumání dna oceánu podařilo narazit již na několik artefaktů.

Ornamentika nyní odhalených nálezů se podobá výzdobě chrámu Mahábalípuram, který jako jeden z nejranějších známých příkladů drávidské architektury figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Šest zaplavených výstavných chrámů
Mýty o Mahábalípuramu rozšířené díky britskému cestovateli J. Goldinghamovi, který místo navštívil v roce 1798, vyprávějí, že v lokalitě stálo kdysi sedm výstavných chrámů.

Šest z nich ale měly zaplavit vlny. Kromě nich se prý v místě nacházelo i rozlehlé město, jež bylo tak krásné, že na ně bohové ze závisti seslali potopu, která je v jediném dni celé pohltila.

Ve státě Tamilnádu vyneslo tsunami také přibližně dvaceticentimetrovou bronzovou sošku Buddhy.

"Ležela tu s několika dalšími předměty... Musela sem být zanesena z Barmy nebo z Thajska," citovala místního představitele T. Sathiamúrthu televizní stanice BBC. "Pokud se k ní nikdo nepřihlásí, postaráme se o ni. Zřejmě najde své místo v některém z indických muzeí," dodal.


klt, čtk
Vatikán zahájil studium vymítání ďábla

17.02.2005 14:06 - Římskokatolická církev se zřejmě obává rostoucí moci ďábla. Vyslyšela proto obavy italských věřících, podle nichž se Apeninským poloostrovem šíří satanismus, a na Vatikánské univerzitě otevřela nový obor - exorcismus čili vymítání ďábla.

Profilovými předměty budou na univerzitě Athenaeum Pontificium Regina Apostolorum dějiny satanismu a jeho kontext v Bibli, uvedl server BBC News.

Nutností bude pro studenty bude také studium psychologie a práva, je totiž důležité rozlišit mezi psychickou poruchou a posedlostí. Do výuky byly zařazeny také pastorální, liturgické a spirituální semináře.

Rozhodnutí o výuce exorcismu má zvláštní paralelu v soudním procesu v Miláně, jenž se bude zabývat případem skupiny mladých lidí, kteří zavraždili dva teenagery při okultním rituálu.

"Zlo učiní většinu lidí bezbrannými," říká k tomu Giulio Savoldi, který pracoval jako milánský exorcista přes dvacet let. Ačkoli sám exorcismus nevystudoval, ví prý přesně, na co by se žáci měli připravit.

"Rozhodně bych zahrnul studium nadpřirozených sil, boží přítomnosti. Člověk, který bude vybrán, aby to dělal, by měl být moudrý, měl by umět shromažďovat sílu od Boha a konečně by měl být trpělivý," dodal Savoldi.
iDNES , lkr
 
Převzato: www.blisty.cz

Bushův sexuální skandál

Je mi líto, že musím informovat o skandálu, týkajícím se sexu, v samém jádru Bushovy vlády. A co je horší, nejde o chování v soukromí, ale na veřejnosti, napsal komentátor listu New York Times Nicholas Kristof:Navzdory všem rozpočtovým škrtům dostane nyní jeden americký vládní program skoro třikrát více peněz než v roce 2001. Je to program pohlavní výchovy na školách, založený jen na výzvách k sexuální abstinenci, a z nejkvalitnějšího vědeckého výzkumu vyplývá, že bude stát dost značný počet lidských životů.

Program, prosazující sexuální abstinenci u mladých lidí, je ve skutečnosti útokem na pohlavní výchovu ve školách. Existují přesvědčivé důkazy, že jeho důsledkem bude více těhotenství, potratů, více pohlavních chorob a úmrtí na AIDS.

Nikdo nemůže mít nic proti hlásání sexuální abstinence - chrání mladé lidi před zklamáním a před nemocemi - avšak Bushův program tvrdohlavě odmítá poskytovat mladým lidem informace o antikoncepci.

Podle zákona nyní mají nárok na státní dotace jen takové programy, v nichž se nesmí hovořit o prezervativech či o jiných formách antikoncepce - s výjimkou přednášek o tom, jak antikoncepce selhává. Takže se mladí lidé ve škole o antikoncepci vůbec nic nedovědí, přestože více než 60 procent Američanů přijde o panenství a panictví, než dosáhnou věku 18 let.

V minulosti zakazovali konzervativci vůbec užívání slova sex. Když v roce 1906 zveřejnil jeden americký časopis pro ženy článek o pohlavních chorobách, 75 000 čtenářů časopis odhlásilo. Kongres zakázal rozesílání informací o antikoncepci a Margaret Sangerová byla v roce 1916 odsouzena do vězení za to, že odeslala jedné policistce leták o antikoncepci.

Avšak mlčení o sexu vedlo k obrovskému šíření pohlavních chorob (jeden lékař v New Yorku odhadoval, snad přeháněl, že v roce 1904 mělo 60 procent amerických mužů syfilis anebo gonorrheu). A pak si konzervatici vymysleli, že už nebudou bojovat proti sexu, ale začnou šířit ideologii sexuální abstinence. Podporovali jen programy, v nichž se nehovořilo o antikoncepci.

Důsledkem je to, že mladé Američanky nechtěně otěhotní čtyřikrát častěji než mladé Němky, pětkrát častěji než mladým Francouzkám se jim narodí dítě a sedmkrát častěji než mladé Holanďanky podstupují potrat. Pětkrát více mladých Američanů je nakaženo virem HIV než mladých Němců a gonorrhea se vyskytuje u mladých Američanů 70krát častěji než v Holandsku nebo ve Francii.

Z jedné nedávné studie vyplývá, že mladí Američané, kteří se veřejně zavázali, že nepřijdou o panenství či o panictví dříve než až po svatbě, sice začali být pohlavně aktivní až o půldruhého roku později než ostatní mladí Američané. Přesto však celých 88 procent mladých Američanů, kteří učinili slib sexuální abstinence, přišlo o panenství či panictví před svatbou. Velmi znepokojující je, že mladí lidé, kteří učinili tento slib, používali méně častěji antikoncepční prostředky než ostatní mladí lidé.
 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 23.2.2005 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Ryb. Poslední znamení Zvěrokruhu v sobě symbolizuje rozklad sil které oživují tento svět na základní složky - fyzickou, mentální a duchovní. Každá z nich si hledá svoji cestu a svoje působení... Jistě vás proto asi nepřekvapí přemíra často rozporuplných pocitů a činů jak vašich tak vašeho okolí.Tradičně znamení Ryb ovlivňuje osud arabských států.
  Konjunkce Slunce s Merkurem. Aspekt pomáhá prosazovaní inteligence a u lidí zvyšuje bystrost a schopnost rychlého úsudku.
  Konjunkce Slunce s Venuší. Tato konjunkce zvyšuje přitažlivost druhého pohlaví, pomáhá prosazení uměleckého nadání, zvláště v poezii, dramatickém umění a hudbě. Pomáhá nalezení či posílení milostného ideálu.
  Konjunkce Slunce s Uranem zanáší do lidských činů a skutků prvky, které přesahují individuální osudy, nicméně se ale může stát že vše se mění v boj s větrnými mlýny bez jasných a pro budoucnost potřebných výsledků.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  stojí ve znamení Ryb. V tomto znamení vede Merkur lidi spíše k odloučení intelektu od reality. Přeje rozvíjení paranormálních schopností, dává inspiraci ale bohužel i značnou dávku pesimismu. Přeje lékařství.
  Konjunkce Merkuru s Uranem bude probouzet v lidech intelektuální nezávislost, přeje literatuře, vědě a informatice.
  Merkur v sextilu s Marsem bude situaci až do čtvrtka odlehčovat postavení Merkuru v Rybách a zlepšovat naši psychickou kondici.
  Na víkend bude působit trigon Merkuru se Saturnem. Bude nám dodávat hloubku myšlení, podporovat mentální ctižádost a pomáhat soustředění. Přeje matematice a filosofii.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Ryb. Planeta je v tomto znamení dobře umístěna. Láska se snoubí s milosrdenstvím. V tomto znamení Venuše umožňuje snadněji nalézt životní lásku. Jinak planeta přeje hudbě, soucitu a projevům dobré vůle mezi lidmi. Přeje rozvíjení vztahů u kterých pár dělí i velká vzdálenost. Venuše v Rybách velmi často umožňuje intuitivně správné řešení zapeklitých situací.
  Celý týden působí konjunkce Venuše s Uranem. Vliv tohoto poněkud zkresluje působení planety ve znamení.. Díky aspektu jsou city často prudké a idealizované. Aspekt zvyšuje význam lásky ale hrozí že citová vzplanutí a vztahy vzniklé v době jeho působení budou zakrátko vystřídány stejně rychlým ochlazením.
  Do středy bude působit sextil Venuše s Plutem. Jitří milostné city a přidává k nim značnou dávku osudovosti. Rozvíjí erotické cítění. Při tomto aspektu je i vhodná doba k obnově již vychládajících vztahů.
  Do čtvrtka bude působit konjunkce Venuše s Neptunem. Aspekt může působit citová zklamání, neboť zvyšuje citlivost a lidé pod jeho vlivem vnímají lásku spíše jako nějaký sen a jsou potom deprimováni realitou.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Kozoroha.Planeta je v tomto znamení vždy dobře umístěna. Zvyšuje vytrvalost, výkonnost, ctižádost. Lidé ale bývají pod jeho vlivem dosti nesmiřitelní pokud jim něco stojí v cestě.
   
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
  Trigon Jupitera s Neptunem rozvíjet duchovnost, plodnost a okultní síly. Zajímavé je že aspekt je často vykládán jako návrat vůdce.
  Do soboty bude působit kvadratura Jupitera se Saturnem. Aspekt je vyloženě nepříznivý. V lidech roste neklid, melancholie, nespokojenost, pesimismus, aspekt ochromuje vůli. Činí lidi závislými na prvcích osudu, jež se vymykají jakémukoliv plánování. Aspekt také přeje vzniku zákonů namířených proti občanům.
   
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 20.2.2005