Nahoru ]

Déšť na Staromáku:)

Vítám vás v novém týdnu.  Jak jste asi již postřehli snažil jsem se v průběhu minulých dnů informovat na titulce i o dění kolem CzechTeku 2005. Shrnutí všech událostí najdete pod tímto odkazem http://czechtek.site.cz/cztek-2005.pdf . Zároveň bude asi správné upozornit vás na
PETICI PROTI PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV v souvislosti s těmito událostmi.

Ještě jedna důležitá věc. Příští neděli na tomto místě aktualizaci nenajdete, neb jsem na dovolené a tudíž offline.


"Společnost se nás všechny snaží udělat na jedno brdo. Ale jednotnost je obrovský klam, podobné snahy nemají šanci na úspěch. Troufnete-li si o něco hlouběji poznat sama sebe, zjistíte, že i vás je hodně. Jsou ve vás obě pohlaví a všechna údobí lidského věku. To co vnímáte jako sebe samu, je pouhý zlomek všech vašich já. Jenže většina lidí to nechce přiznat."


Leena Krohn, Durman
Společná náhodná ukázka od mne a od Polly pro tento týden...


 


A do nového týdne poučné povídání od Táni:)

střípky z Prahy

V úterý jsme šli dolů Václavákem, u Václava jsem klukům řekla, že to je to místo, kde se dějí podstatné momenty ze života národa, demonstace a tak.
Ve středu jsme šli nahoru Václavákem, už jen s Vojkem, Liu nás opustil u Kotvy. A Vojk jásá.
"Co je?"
"Hele, demonstrace!"
Fakt, nahoře u Koně hlouček lidí, nijak velký, ale přece znatelný. Tak tam míříme, podstavec je oblepený fotkami ze zásahu a na stupíncích spousta svíček, většinou nehoří, bo je vítr.
"Tak o co jde?" ptá se Vojta, když jsme tam.
Vysvětluju mu, že mladý lidi dycky v létě dělají takový pololegální koncert techno muziky a že letos jim to policajti poněkud znepříjemnili, takže vidí fotky pořízené na tom koncertě.
"A kdo je teda v právu? Ty děcka nebo policajti?" ptá se Vojk, protože si všimnul toho termínu "pololegální".
"Tak to si budeš muset rozhodnout sám..." říkám a nechám ho, ať si prohlídne ty fotky. A on kouká a obchází a za chvilku přijde ke mně a říká "oni mlátili i holky, tak to jim schválit nemůžu" a vzal si ode mně zapalovač a zkusil pár svíček zapálit.
A pak jdeme do metra a Vojk potěšeně vzdychá "hmmm, hned se cítím .... hmmmm .... tak nějak .... hmmmm ... svobodněji!"

A taky bylo dobrý, jak jsme ve čtvrtek odjížděli. Na Florenci jsem volala taťkovi, že jsme opustili jejich byt vpořádku, akorát tu cukřenku jsem rozbila, což se snad dá přežít. A jak jsem sklapla hovor, kluci se na mně blbě usmívali a Liu říká "ještěže na to nepřišla" a Vojk schovává hlavu mezi ramena a přitakává.
"Na co jsem měla přijít?" ptám se podezíravě.
"Nic nic nic" říká Vojk, "neříkej jí to!"
"Co jste sakra provedli?" zvyšuju v panice hlas.
"No ... víš ... my jsme zlomili ten meč..." říká Liu provinile.
Tak. Katastrofa. Kde seženu takový meč? Dyť bude stát alespoň pět táců! Za chvilku jede autobus, co mám dělat? Mám volat taťkovi a posypat si hlavu popelem? To sakra nestačí! To musím fakt nechat propadnout lístky na bus a jít schánět meč! A nejdřív prachy, všecko je utracený, mám akorát na vlak do Bohumína, zavolám Davida, ten mě založí ... snad ... pět táců mi nepučí, sakra sakra sakra!
"To se teda pose-u..." snažím se lehce uvolnit ten přetlak vevnitř.
"Jé, ona nás nezbila!" směje se Vojk a já váhám, jestli si dělali srandu předtím, že meč zlomili, nebo teď, že ho nezlomili, :o))

A parádička nastala ve vlaku z Brna dom (protože jedeš-li vlakem z Bohumína do Prahy, dáš za lístek 484Kč, zatímco když jedeš přes Brno, stojí to 206Kč plus 130Kč, což je tedy neuvěřitelné, ale je to pravda, nakonec jsme z Brna jeli žlutým busem student agency za 150, ale stejně...české dráhy maj divnou cenovou politiku...).
Tak v tom vlaku z Brna do Bohumína seděla naproti nám čarodějka, krásná štíhlá mladá holka, max 20 let, v čarodějnickém šatě jakože roztrhaném, s krásným dekoltem, zdobeným pentagramem, u pasu bubínek a pařátek z kuřátka a stehenní kost asi z prasátka, zrzavý vlasy s čelenkou, oči olinkované ornamenty, no paráda. A když vystoupila, kontroluju, co na to kluci "to byla čarodějka, co?"
"Tý jo! To teda jo, takovou ti raz přivedu dom!" nadšeně komentuje Liu.
"Víš co? Ty o ní vůbec ani nemluv!" uraženě se mračí Vojk.
Pozvedám obočí "Proč?"
A Vojk slavnostně prohlašuje: "Ta patří mně!"

Tož tak...
Zdravím do světa!

TK

 


V souvislosti s níže uvedeným článkem mě napadá jediné.. Jak zahrát do autu šikanování a terorizování vlastního obyvatelstva? No jistě, není nad to použít osvědčený americký recept, vymysleme si ještě hroznějšího strašáka. Strašliví islámští teroristé hrozí, potopí parník na Vltavě, pustí do metra ponorku, odletí s Pražským hradem na Mars, vypustí Godzilu do ulic... Jináč po přečtení článku je doporučená litaratura  "George Orwell - 84". Lidi je je třeba děsit a děsit a v pausách udržovat ve strachu. Potom nebudou mít roupy...
A mimochodem důležitá je bdělá pasová kontrola (krásné video od Picarda, díík:) )
Nad Prahou visí hrozba teroristického útoku


Nad Prahou visí hrozba islámského terorismu. Potvrzují to shodně české zpravodajské služby, policie i Národní protidrogová centrála.
13.8. 2005 00:01

PRAHA - Stovky mrtvých po pádu ultralehkého letadla v Praze na Staroměstském náměstí nebo v jeho okolí. Zatopené metro po mohutné explozi v tunelu metra procházejícím pod hladinou Vltavy. Stovky mrtvých návštěvníků při explozi ve sportovní hale. Tyto obrazy nepocházejí z katastrofického filmu a nejsou ani poplašnou zprávou. Tak údajně plánují islámští teroristé. Nikdo neví, jak daleko mají od těchto plánů k útoku.

Shromážděné informace o záměrech teroristů Právo předalo Bezpečnostní informační službě (BIS), civilní rozvědce a Národní protidrogové centrále. Obsahují soupisy více než 100 osob z prostředí islámského terorismu a narkomafie, které plánují útoky na Prahu.

Více informací přináší sobotní Právo. Pavel Blažek, Právo
A nebo si můžete více přečíst zde: Magické město a zhoubná nenávist, upozorňuji že článek je myšlen vážně, není to žádná moje ironie:) A jináč po přečtení tohoto článku je doporučená litera
 
Převzato: www.lidovky.cz

Zvířata prchají na sever


OSLO 10. srpna 2005 | 08:34 Zatímco lidé rádi míří ze studených oblastí za sluncem a teplem, některá zvířata před ním naopak v poslední době utíkají. Lososi se stěhují do Severního ledového oceánu, kobylky napadají severní Itálii a teplomilní ptáci si staví hnízda ve Velké Británii.


Je stěhování různých druhů živočichů na sever a do vyšších horských poloh jen dalším důkazem oteplování zeměkoule, nebo jsou to jen letní rozmary přírody?

Tuto otázku si stále znovu pokládají američtí vědci, kteří sestavili dlouhý seznam živočichů mířících za nižšími teplotami blíže k severnímu pólu. A položek na seznamu stále přibývá.

Lososi táhnou
Někteří zpěvní ptáci jako slavíci či pěnice se ze severu USA stěhují do Kanady. Jeden rybář ke svému překvapení vylovil u pobřeží Norska pilobřicha ostnitého - rybu, která je doma v mnohem teplejších vodách u břehů jižní Evropy či severní Afriky. Steve Sawyer z ekologické organizace Greenpeace říká, že zaznamenali tah lososů Beringovou úžinou mezi Aljaškou a Ruskem do Čukotského moře. Důvodem je prý oteplení vody v místech, kde doposud žili.

Někteří odborníci však namítají, že takováto neobvyklá pozorování různých druhů zvířat na místech, kde se běžně nevyskytují, nemusí vůbec souviset s oteplováním způsobeným tzv. skleníkovými plyny. Fred Singer, vedoucí amerického vědeckého projektu o životním prostředí, připomíná, že lidé i zvířata se odjakživa přizpůsobovali nevysvětlitelným, ale přirozeným změnám teplot na Zemi.

Údaje OSN nicméně svědčí o tom, že roky 1998, 2002, 2003 a 2004 byly nejteplejšími od roku 1860, kdy měření teplot začala. Většina odborníků se přitom shoduje, že rostoucí teploty způsobují vysoké hodnoty oxidu uhličitého vznikajícího při spalování fosilních paliv, jako je uhlí, plyn a ropa.

OSN již dlouho varuje, že pokud lidé nezastaví produkci skleníkových plynů, oteplování způsobí více bouří, záplav, rozšiřující se pouště, tání ledovců na pólech a následné zvýšení hladin oceánů až o jeden metr do roku 2100. To vše povede k vyhynutí tisíců živočišných druhů.

Nevítané kobylky
Je tedy možné, že s globálním oteplováním souvisí i neobvyklé stěhování druhů. Na jihu Británie se letos již počtvrté uhnízdili zelení a hnědí včelojedi (vlhy) - ptáci běžně hnízdící v severní Africe a jižní Evropě. V posledních letech se v Arktidě v letních měsících objevili drozdi, sršni nebo sova pálená. Některé přesuny živočichů mohou být bez následků pro člověka, jiné však mohou způsobit vážné problémy farmářům či rybářům.

Loni například hejna kobylek nepříjemně překvapila obyvatele severní Itálie. Ti se nejprve domnívali, že přiletěly z Afriky. Odborníci zabývající se hmyzem však zjistili, že druh kobylek pochází z Itálie a nemigruje na velké vzdálenosti. Přesto jejich přemnožení připisují horkému létu roku 2003, kdy byla půda vyprahlá, a vznikly tak ideální podmínky pro kladení vajíček kobylek. "Globální oteplování může být příčinou přemnožení kobylek," říká entomolog Vincenzo Girolami z Padovské univerzity. Pokud budou léta v Itálii stále sušší a teplejší, budou přibývat i hejna kobylek.

Lesům v USA zase hrozí větší riziko požárů. Dřevo stromů totiž vysušují přemnožené housenky a larvy hmyzu, které ztratily přirozeného nepřítele - pěnice, kterým tak chutnaly, odlétly za chladnějším podnebím do Kanady.

kat
V Austrálii sněžilo po 50 letech


SYDNEY Poprvé po 50 letech padal včera sníh v několika oblastech jihoaustralských států Viktorie a Tasmánie. Australští meteorologové předpovídají, že letošní zima na jižní polokouli bude tou nejstudenější za poslední dvě desetiletí. Sněžit má i v metropolích Tasmánie Hobartu a Victorie Melbourne. V tomto městě naposledy sněžilo v roce 1986. Největší sněhové nadílky byly registrovány v oblasti Gippslandu v severovýchodní Viktorii, kde se pod sněhovou přikrývkou ocitly i pláže. Nejhůře postižena je ostrovní Tasmánie, kde jsou dvě silnice kvůli sněhu nesjízdné.


Lidové noviny, 11. 08. 2005, čtk
Převzato: www.blisty.cz

Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti

Sibiř je jedno velké zmrzlé rašeliniště, o rozsahu území velikosti Německa a Francie dohromady. Obsahuje miliardy tun skleníkových plynů. Poprvé od doby ledové začalo toto rašeliniště tát.

Vědci, kteří se nedávno vrátili z tohoto regionu, zjistili, že oblast permafrostu, která zaujímá milion čtverečních kilometrů, začala tát, poprvé od doby, kdy před 11 000 lety vznikla. Vědci se obávají, že během tání tato oblast vypustí do atmosféry miliardy tun metanu, skleníkového plynu, který je dvacetkrát silnější než kysličník uhličitý.


Je to scénář, jehož se vědci obávali: jde o dosažení bodu nenávratnosti, od něhož se začne teplota na Zemi nezadržitelně zvyšovat.

Objev učinil Sergej Kirpotin ze státní univerzity v Tomsku na západní Sibiři a Judith Marqandová v Oxford University. Jejich článek vychází ve čtvrtek v časopise New Scientist.

Vědci zjistili, že oblast, která byla donedávna pustinou zmrzlé rašeliny se mění v krajinu bláta a jezer. Některá z nichž mají v průměru více než kilometr.

Kirpotin sdělil časopisu New Scientist, že jde o "ekologickou lavinu, která je asi nezastavitelná a bezpochyby má souvislost s globálním oteplováním". Dodal, že tání zřejmě začalo během posledních tří až čtyř let.

Klimatologové reagovali na toto zjištění tento týden se znepokojením a varovali, že předpovědi ohledně budoucího stoupání teploty na Zemi budou muset být revidovány směrem nahoru.

"Je to velmi vážné, protože jakmile permafrost roztaje, nebude možno ho znovu vytvořit. Způsobila to lidská činnost a povede to k vzrůstu teplot na Zemi více než naše emise," konstatoval David Viner, vědec, který pracuje na klimatologickém oddělení University of East Anglia.

Při poslední významné zprávě z roku 2001 předpověděl mezivládní panel o podnebných změnách v letech 1990 - 2100 vzrůst globálních teplot v rozmezí 1,4 - 5,8 stupňů Celsia, avšak tento odhad bere v úvahu pouze globální oteplování způsobované emisemi skleníkových plynů.

"Tehdy se nevědělo, že dojde k reakcím s určitými pozemními oblastmi," uvedl dr. Viner.

Západní Sibiř se otepluje rychleji než jiné části světa. Za posledních 40 let tam došlo k zvýšení teploty asi o tři stupně. Vědci jsou zejména znepokojeni táním permafrostu, protože jak taje, objevuje se holá půda, která se zahřívá rychleji než led a sníh, takže dochází ke zrychlení tání dalšího permafrostu.

Sibiřské bažiny emitují metan u od dob svého vzniku koncem minulé doby ledové, ale většina tohoto plynu je zachycena v permafrostu. Podle Larryho Smithe, hydrologa na University of California v Los Angeles, rašeliniště na západní Sibiři obsahují asi 70 miliard tun metanu, což je čtvrtina veškerého metanu uloženého na celém světě.

Permafrost prý bude tát po dobu mnoha desetiletí, takže nebude metan, který je v něm obsažený, uvolněn do ovzduší najednou, vysvětlil Stephen Sitch, klimatolog z britského meterologického střediska v Hadley v Exeteru. Avšak Sitch a jeho kolegové vypočítali, že i kdyby metan unikal z sibiřského permafrostu po dobu celých nadcházejících 100 let, bude to znamenat, že do ovzduší každoročně unikne asi 700 milionů tun uhlíku, což je přibližně tolik jako je množství, které ročně uniká do atmosféry ze světových bažin a ze zemědělství. Zdvojnásobí to koncentraci kysličníku uhličitého v atmosféře a povede to k 10 - 25 procentnímu zvýšení globálního oteplování, uvedl.
Asteroid ohrožující Zemi má jméno a možná bude mít návštěvu

Na nově pojmenovaný asteroid Apophis možná poletí kosmická sonda, která na jeho povrch umístí radar a vysílací zařízení. Na konci loňského roku se astronomové zaměřili na pozorování planetky 2004 MN4, která byla objevena 19. června 2004 na observatoři Kitt Peak v Arizoně. Přesněji se jedná o tzv. blízkozemní asteroid, tedy těleso s velkou poloosou dráhy menší než jedna astronomická jednotka (méně než 150 miliónů kilometrů). Většinu své oběžné doby asteroid tráví uvnitř dráhy Země.

V prosinci minulého roku byly upřesněny výpočty, které zcela vyloučily srážku asteroidu o průměru 390 metrů se Zemí. Ta by podle odhadů měla ničivou sílu 1500 megatun TNT (mohutnost bomby svržené na Hirošimu byla 15 kilotun TNT). Naši planetu asteroid mine 13. dubna 2029 ve vzdálenosti menší, než je výška geostacionární dráhy. Asteroid byl pojmenován podle netvora ze staroegyptské mytologie, taková jména dostávají asteroidy této kategorie již tradičně. To, že Apophis byl pojmenován a dostal pořadové číslo 99942, je pro pozemšťany spíše dobrá zpráva: díky pozorováním se dráhu tělesa totiž podařilo velmi přesně spočítat.

Průlet Apophise by mohl ohrozit umělé družice a NASA se proto bude vážně zabývat návrhem bývalého amerického astronauta a velitel modulu Apollo 9 Russella L. Schweickarta, jehož plán počítá s vysláním kosmické sondy k asteroidu. Ta by na jeho povrchu umístila nejen radar a vysílací zařízení, ale také seismometr pro měření změn na povrchu i uvnitř tělesa. Podle údajů, které by zařízení dodávalo na Zemi, by bylo možné určovat dráhu tělesa přesněji než ze Země a zcela přesně spočítat vzdálenost, ve které asteroid v dubnu 2029 Zemi mine. NASA se k návrhu do konce srpna vyjádří.


Asteroid Apophis
Apophis byl staroegyptský bůh zla a zkázy, který sídlil ve věčných temnotách a velel armádě démonů trápících lidi. Každý den se pokoušel pohltit sluneční loď, na které bůh Ra putoval po obloze. Většinou býval zobrazován v podobě obřího hada. Starověcí Egypťané mu říkali Apep či Apop, Američané použili řeckou transkripci.


Zdroj: Český rozhlas
 

 A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 17.8.2005 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Lva. Slunce ve Lvu dodává vitalitu a teplo. Postavení probouzí v lidech sklony k vyššímu sebeprosazování než jindy, někdy až tendence k přehnané okázalosti.
  Trigon Slunce s Plutem
  bude působit do pátku. Aspekt dává soulad vůle a sexuality. Obecně pak přeje vzpourám (a to i přírody proti lidem) a dává značnou dávku inspirace a tvůrčích schopností.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, stojí ve znamení Lva. V tomto znamení vůle je tento bod smyslnosti a pudů také vůli podřízeno. Pudová stránka bývá často sublimována do umělecké tvorby nebo jiných náhradních činností.
 • Merkur
  stojí ve znamení Lva. V tomto znamení planeta zlepšuje organizační schopnosti a rozvíjí intelekt. Může ale svádět k poněkud okázalému předvádění a využívání rozumových schopností. Postavení přeje literatuře a u nadaných jedinců zlepšuje jasnovidné schopnosti.
  Kvadratura Merkuru s Marsem se bude vzájemně eliminovat s konjunkcí Merkuru a Saturnu.
 • Venuše
  stojí
  do úterý ve znamení Panny. Planeta je v tomto znamení vždy špatně umístěna. Vede k potlačování citů, jejich přehnané analýze. Způsobuje jakési zmrazení citů a necitlivost k okolí. Může způsobovat pocity opuštěnosti a frustrace. Přeje činnostem spojeným s hygienou, zdravou stravou, kosmetikou.
  Od středy již Venuše stojí ve znamení Vah. Planeta je v tomto znamení umocněna a láska je pro lidi velmi důležitou oblastí. Rozvíjí v talentovaných lidech umělecké schopnosti, přeje smlouvám z oblasti práva, daní, či expertiz. Váhy sice nejsou pevným znamením a tak novým vztahům nezaručují věrnost, ale přejí rafinovanému milování.
  Od pátku začne působit sextil Venuše se Saturnem. Bude  přát věrnosti, dlouhodobým vztahům, citům neměnným a oddaným a tak ještě trochu působení planety na vylepší.
  V sobotu se ještě přidá konjunkce Venuše s Jupiterem. Konjunkce Venuše s Jupiterem přeje ve Vahách umění a všem kteří se uměním zabývají. Aspekt přeje dlouhodobým milostným vztahům a přináší štěstí při cestování.
 • Mars
  stojí ve znamení Býka. V tomto znamení je planeta vždy poškozena. Planeta podporuje agresivitu a potlačuje v lidech citovost. Lidé po vlivem Marsova působení většinou marní energii orientací na peníze. Dejte si rozhodně pozor na prochladnutí, neb planeta přeje angínám a zánětům krku.
  Do čtvrtka bude sextil Marsu s Uranem podporovat originalitu a manuální zručnost. Ale vzhledem k postavení Marsu nebude působení aspektu nijak významné.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
  Od středy začne působit trigon Jupiteru s Neptunem. Aspekt rozvíjí duchovnost, plodnost a okultní síly. Pro působení tohoto aspektu je ale důležité spolupůsobení rychlých planet. Jinak aspekt se často vykládá i jako návrat vůdce.
   
 • Saturn
  stojí ve
  znamení Lva. Planeta v této pozici trpí. Vše ovlivňuje politika. Kruté rysy Lva se zde volně rozvíjejí, vše systémové i systém sám může dospět až k diktatuře a tyranii. V podstatě se dá i říct že období bude přát všemu starému a konzervativním autoritám.
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  je retrográdní, stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti ovšem nelze předpokládat že tyto objevy budou v jakýchkoliv oblastech příliš radostné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Slunce a Venuše, síla ostatních planet bude vyrovnaná. Pozor na úplněk 19.8.

Mějte se hezky...

Hade, 14.8.2005