Nahoru ]

Prostě barvy:-)...

Vítám vás v novém týdnu.

Do nového týdne příspěvek od Táni:-))

Tak už jsem nevěděla, co roupama vařit, tak jsem usmažila tenoučké ruské palačinky a že do nich udělám kuřecí směsku. Řízečky jsem koupila v Chaupkách, jakož i zeleninku všelikerou, rajčátka, papryčku barevnou, zelí čínské, cibulku jarní, žampióny čerstvé, kopr voňavý, a Iris mi dala čilí, protože prý je tak ostrý, že by ten pětidekový pytlík do konce života nespotřebovala.
A dělala jsem pořádek ve špajzu, protože jsem už neměla kam dávat jahody, taky z Polska, za dvacku kilo, no nekup to, tak jsem objevila angreštový kompot a zkameněla jsem, představ si ten klasický filmový trik, zkamenělá já s angreštem v ruce a nade mnou obláček s mamkou, jak mi podává ten kompot a k tomu tím echovaným hlasem praví, že je to výborný do omáček a že to MUSÍM zkusit.
Takže střih zpátky, proberu se a prdnu ten kompot k těm kuřecím nudličkám, ochutnám - a ono to čilí je vážně ohnivý, uááááá, tak zase zkamením, protože se nade mnou zase utvoří obláček.
Tentokrát je to teta Eva s vařechou nad gulášem a ozvěnou mi radí, že když se to přežene s kořením, spraví to kysaná smetana, tak k nudličkám prdnu eště i tu, protože jsem taky dělala pořádek v ledničce. Protože ji v létě musím dvakrát do měsíce rozmrazovat, jasně že blbě těsní těsnění, ale podle Libora tomu nerozumím a vůbec mě neubyde, když ji dvakrát do měsíce rozmrazím, žádný blbý těsnění se kupovat nebude, takže ta smetana nebyla ani moc prošlá, maximálně čtrnáct dnů.
A tu směsku jsem teda zabalila do palačinek, udělala jsem z nich takový úhledný balíčky, naskládala je do remosky, na každý balíček kolečko rajčátka a posypala jsem to děravým sýrem, taky z Polska, ale ty díry nebyly vidět, protože jsem je nastrouhala.
A řekla jsem tortilos mechikos, smačnego a buenos apetitos, a sklidila jsem všeobecné ovace, načež jsem Liborovi musela slíbit, že ten recept nezapomenu, ba že si ho napíšu, a kam jinam, než do deníčku.

Tož posílám jako inspiraci a zdravím!

TK

 


Převzato: http://www.mwm.cz
článek byl otištěn ve WM Magazínu číslo 38/2005

 Sebevražda "dietními" nealkoholickými nápoji

Pančovaná kola může vést k málo poetickým koncům


Článek v atlantském deníku Constitution, listu domovského města Coca-Coly provázela fotografie zmačkané plechovky od Cola Lite naznačující tragický konec společnosti, kdysi považované za „nejpodivuhodnější firmu na světě“. Dnes už není ani na seznamu. Odbyt klesá, zisky se hroutí a zanedlouho bude propuštěno na 6000 zaměstnanců. (Musí udělat místo 6000 právníkům, kteří se ujmou obhajob?) V celé tragédii ale jde o mnohem více než o 6000 pracovních míst; týká se stovek miliónů neopatrných postižených, nevinných konzumentů po celé planetě.

Současnou krizi, žel, nelze vyřešit utažením opasku, větší efektivitou, masivnější reklamou, atd. Je to špatné a v této souvislosti nikdo z Coca-Coly nesmí vyslovit jedno slovo, které by přivodilo okamžitou katastrofu. To slovo zní aspartam a jejich prozatím jedinou záchranou je popírat, popírat a zase popírat, ačkoli každý inzerát a reklama budují popravčí lešení, na němž nakonec bude nepochybně pověšena nejen Coca-Cola.

Ta zatrolená věc má hodně společného se zprohýbanou plechovkou od „dietních“ nápojů (vesměs známých pod označením „Lite“). Obsahuje jed jed vraždící už nenarozené a na žijící lidstvo se z ní řinou tumory a epilepsie. Tento jed zabíjí děti, dělá lidi práce neschopné, vyvolává příznaky podobné MS, otupí a zamlží paměť a může způsobit oslepnutí.

Pijáci „lite“ nápojů si přímo koledují o utrpení. Přestože v utajované zprávě vypočítává ne méně, než 92 chorobných symptomů, FDA za žádnou cenu nechce přiznat, že hlavním zdrojem těchto chorobných stavů je aspartam, zejména ten v „dietních“ limonádách. Nejtěžším příznakem uvedeným na jejím seznamu je smrt…

Dietní kola obsahuje jed, který je nadto i návykový. Některé oběti ho pily až několik litrů denně a měly ho i na nočním stolku. Kdyby to ovšem třeba Coca-Cola uznala, změnila recept a aspartam odstranila ze svých nápojů, začal by se na ní svět hojit a firmu by určitě brzy zničila vlna nenávisti a pomsty všech těch zmrzačených a truchlících. Proto platí: zatloukat, zatloukat a zase zatloukat, bez ohledu na to, kolik lidí se zdevastovaným zdravím ještě přibude.

Atlantská firma ovšem není sama, aspartam (NutraSweet; E 951; etc.) obsahuje spousta dietních nápojů a produktů. Jako jeden z členů Národní asociace pro nealkoholické nápoje, se C-C zprvu tvrdě postavila proti, když FDA po dlouhých zákulisních bojích nakonec otevřela cestu k užívání aspartamu v nápojích. V patnáctistránkovém protestu, publikovaném v kongresovém záznamu 5/7/85, poukazovali její experti na okolnost, že aspartam je velmi nestálý a proměnlivý, zejména v případě nápojů plněných do plechovek. Už od cca 30°C se rozpadá, původní substance mizí a objevuje se formaldehyd, metylalkohol, kyselina mravenčí, diketopiperazin a další toxiny. Při pokusech na sedmi opicích se u pěti projevily epileptické záchvaty a jedna dokonce uhynula; to znamená 86% ztrát.

To všechno Coca-Cola velmi dobře věděla – pomineme-li „drobnosti“, jako byl docela nepěkný pokus instalovat prodejní automaty, které zvyšují cenu prodávaných nápojů se stoupající teplotou – neváhala poškodit svůj vztah k zákazníkům, spočívající na léta udržované dobré víře… Nespokojena s čísly z prodeje cukrem ochucené vody obohacené o kyselinu fosforečnou nakonec pod tlakem konkurence neodolala a přešla na recepturu nazvanou „lite“. Návyková substance okamžitě znásobila poptávku, takže zisky okamžitě převýšily všechny dosavadní grafy prodeje, a spolu s nimi, paradoxně, přibývalo otylosti. Lidé pijící „nízkokalorické dietní nápoje“ totiž začali tloustnout, protože nekalorický aspartam potlačuje tvorbu seratoninu, a to vyvolává touhu po uhlohydrátech. Náš mozek je totiž naprogramován tak, že když zjistí sladkou chuť očekává kalorie a uhlohydráty. Když je nedostane spustí pocit HLADU.

Proč tedy byl aspartam (NutraSweet) propuštěn na trh v Cola Lite - Pepsi Lite, atd., a v tisících dalších potravin? Můžeme hovořit o KORUPCI?
Jeden FDA komisař a jeden úřadující komisař změnili strany a pracovali pro průmysl produkující NutraSweet, zatímco šest jejich podřízených a dva federální právníci byli pověřeni soudním stíháním téhož podniku kvůli tomu, že úmyslně předložili zfalšované testy, jen aby získali osvědčení. „To je jako scénář pro špatný film,“ lamentoval jeden z poctivých vědců pracujících pro FDA v dopise, zaslaném senátoru Metzenbaumovi. „Funguje to takto: Povolte nám náš jed, a když přestanete být byrokratem, uděláme z vás plutokrata! Až dostaneme licenci revanšujeme se American Dietetics, American Diabetes Association, AMA a každému, koho potřebujeme a kdo je na prodej.“

Vybouchlo to! Spotřebitelské akce celosvětově odhalily účinky aspartamu a milióny lidí se dokázaly zbavit návyku. Zisky Coca-Coly spadly o 37% a rok poté se firma Monsanto pokoušela prodat svou pobočku NutraSweet. Nakonec ji za $125 miliónů prodali NSC, výrobci fenylalaninu do NutraSweet. Nyní však Monsanto čelí soudnímu procesu o $71 milionu kvůli uměle nadsazeným údajům o zisku. Hodnota akcií Monsanto spadla až do sklepa, ale přesto dokázali najít dalšího kupce ve švýcarské firmě Pharmacia-Upjohn, zkráceně P.U.! Obchodní jednání však ani po roce nejsou dotažena do konce. V plánu je: hluboko zakopat název Monsanto pro jeho nesnesitelný zápach. Jeho generální ředitel Bob Shapiro už brzy může být historií, jako Doug Ivester z Coca-Coly, který rezignoval. Kdo půjde poslední ať zhasne!

Než příště sáhnete po dietním nápoji (nebo jiném Lite produktu), zvažte prosím raději nějakou ovocnou šťávu. Budete mnohem zdravější.

Zdroje:
[http://www.cbsnews.com/stories/2004/12/22/health/main662508.shtml ]
[http://www.rense.com/general60/dietsoftdrinkssuicide.htm ]
[http://100777.com/node/1111]

 
Za sucho v Evropě může změna klimatu


K létu patří dovolená spojená s opalováním a koupáním, a tak často směřujeme na jih Evropy s nadějí, že tam nalezneme toužebně očekávané teplo, slunce a pohodu a že se po dovolené opět s načerpanými silami vrátíme zpět. Může se však stát, že budeme mít po návratu ke spokojenosti daleko, a to se ani nemusí přihodit nic nepříjemného. Dnes už je třeba počítat i s tím, že letní teploty značně přesáhnou naše očekávání a že se dovolená stane až utrpením. V posledních letech se totiž na jihu našeho světadílu téměř pravidelně vyskytují poměrně dlouhá období, kdy teploty stoupají přes den vysoko nad 40 stupňů Celsia, je zcela sucho a hrozí požáry. Bohužel, mnohdy se ani v hotelových areálech nebudeme moci dle libosti osprchovat a spláchnout pot a sůl z těla - není voda!

Taková je třeba letos situace na třech čtvrtinách Pyrenejského poloostrova. Podobná situace zde byla i v minulých letech a jiné to nebylo ani na jihu Řecka či Itálie. Katastrofální sucha, která třeba nyní panují v Portugalsku, jsou největší za posledních šedesát let.

Devět nejteplejších roků

Je už téměř jisté, že to vše souvisí s celkovým oteplováním planety, které zaznamenáváme již několik desetiletí a jehož trend je neustále vzrůstající. To, že se během posledního století teplota v Evropě zvýšila o 0,7 stupně, dnes už příliš nepřekvapí a mnohý nad tím i mávne rukou. Více nás asi zneklidní zjištění, že devět zcela nejteplejších roků od rozšíření pravidelných měření, tedy od roku 1860, se vyskytlo právě v posledních deseti letech. Zcela nejteplejším rokem byl rok 1998, následovaný roky 2002, 2003 a 2004, a to už nelze považovat za pouhou náhodu!
Prohlédneme-li si teplotní mapu Evropy roku 2080 vytvořenou globálními klimatickými modely, uvidíme, jak bude tento trend pokračovat. Zatímco další nárůst teploty ve středních a severních částech Evropy lze předpokládat kolem 2 stupňů Celsia, ve Středomoří je třeba počítat s nárůstem vyšším než 3 stupně a na Pyrenejském poloostrově až o 4,5 stupně. O nic příznivější není ani pohled na podobnou srážkovou mapu. Zatímco severní oblasti budou celkově vlhčí, právě na jihu je třeba počítat se snížením ročního úhrnu vláhy o 20 procent, ale v létě až o 40 procent! Skutečný průběh počasí se tedy zatím na jihu Evropy chová dosti přesně podle modelových výpočtů. Je ale třeba zdůraznit, že jde pouze o projekce celkových dlouhodobých trendů a že skutečné počasí se může v jednotlivých letech od těchto trendů lišit.

Viníků je víc

Kdo za to všechno může, lze se vůbec bránit a jak? Jednoznačného viníka označit nemůžeme. Bylo by sice velmi jednoduché říci - je to člověk a zejména jeho průmyslová činnost! Ano, člověk zcela jistě k oteplování planety přispívá a zcela určitě ne zanedbatelným podílem, ale ještě dlouho nebudeme umět říci, jak velkým. "Na vině" jsou ale i zcela přirozené změny klimatu. Teplá období se s ledovými dobami střídala již v dávné prehistorii, obvykle v cyklech kolem 100 až 130 tisíc let.
Klima ovlivňuje několik cyklů sluneční aktivity, které závisejí na vnitřním chodu Slunce a na vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí. VEvropě má dost zásadní vliv též takzvaná severoatlantická oscilace vyvolaná změnami tlaku a teploty, která má periodu kolem 30 let. Jak vidíme, ani výsledný stav klimatického systému není, bohužel, určován pouze jediným faktorem.
Snižováním emisí skleníkových plynů lze nepříznivé dopady klimatické změny významně omezit, ale rozhodně ne zcela eliminovat. Je třeba počítat s tím, že se klima bude vždy měnit, a proto je nutné se daleko intenzivněji zaměřit jak na omezování dopadů takové změny, tak na vytváření příznivých podmínek, aby si s nimi příroda mohla sama snáze poradit.
Znamená to ovšem více investovat do vědy a výzkumu a zejména do přípravy takových adaptačních opatření, která budou zaměřena právě na v dané oblasti nejvíce ohrožené složky prostředí a hospodářství. V našich podmínkách je to sice o něco jednodušší, ale v nejjižnějších částech Evropy je třeba urychleně hledat řešení. Jinak totiž hrozí, že turistický ruch, který zde často bývá jediným zdrojem pracovních příležitostí a příjmů, značně utrpí. Je také nebezpečí, že bude trvale ohrožena zemědělská produkce a že lesní porosty, které alespoň trochu pomáhají zadržovat vláhu, budou zcela zničeny požáry.
Evropa je totiž klimatickou změnou postupně ohrožována zejména "od jihu" a to je třeba vzít velmi vážně na vědomí.


Lidové noviny, , 28. 06. 2005, JAN PRETEL; JAN PRETEL, Autor je vedoucím oddělení změny klimatu Českého hydrometeorologického ústavu
Převzato: www.bbc.co.uk

Oteplování ohrožuje jižní Afriku


Ubývání srážek podle odborníků způsobuje erozi písečných dun
Britští vědci varují, že globální oteplování může zničit rozlehlé části jižní Afriky a proměnit úrodnou zemi v poušť.

Studie britských vědců z univerzity v Oxfordu, která vyšla v odborném časopise Nature, uvádí, že nedostatek dešťových srážek a rostoucí teplota ničí vegetaci a způsobuje erozi místních písečných dun.

Výzkum naznačuje, že dva a půl miliónu kilometrů čtverečních, které poskytují v jižní části afrického kontinentu obživu statisícům lidí, by se mohly do konce 21. století proměnit v poušť.

Následky klimatických změn budou na pořadu jednání skupiny zemí G8 koncem příštího týdne ve skotském Gleneagles.

Britský premiér Tony Blair v rozhovoru pro tiskovou agenturu Associated Press připustil, že na summitu G8 příští týden nebude možné přesvědčit Spojené státy, aby přistoupily ke Kjótskému protokolu.

Podle Blaira se zřejmě ani nepodaří překlenout neshody ohledně omezování emisí skleníkových plynů.
 

 


 A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 6.7.2005 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
  • Slunce
    stojí ve znamení ve znamení Raka. Slunce v tomto znamení podporuje citovost, lidé jsou společenštější než v jiných obdobích. Slunce rozvíjí i vztah k romantice. Zdraví a životní síla jsou ale poněkud rozkolísané a závislé na podvědomí. Obecně pak období přeje obchodu a stoupá v něm význam žen a ženského prvku.
    Do úterý bude Slunce poškozeno. Pozor si dejte na rozmary a náladovost a to jak po psychické stránce tak i na kolísání fyzické kondice.
    Do čtvrtka trigon Slunce s Uranem zlepšuje intelektuální rozhled, orientaci. Zároveň ale dosti zvyšuje touhu po nezávislosti a tendence k dramatickým scénám pokud není tato touha dostatečně uspokojována. Aspekt působí pozitivně na rozvoj médií, inetu, mobilních technologií.
    Vystřídá ho
    v pátek konjunkce Slunce se Saturnem. aspekt se bude vzájemně rušit s kvadraturou s Marsem.
    Do úterý bude působit kvadratura Slunce s Jupiterem. Aspekt způsobuje že lidé v ničem neznají míru. Vede k zbytečnému utrácení, samolibosti, milnému úsudku.
    Kvadratura Slunce s Marsem. Svádí k plýtvání energií, lidé velmi často riskují a ohrožují svou činností vlastní život. Lidé jsou při tomto aspektu přehnaně vzteklí a lze očekávat i ústrky od přírody.
     
  • Lilith
    - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, stojí ve znamení Lva. V tomto znamení vůle je tento bod smyslnosti a pudů také vůli podřízeno. Pudová stránka bývá často sublimována do umělecké tvorby nebo jiných náhradních činností.
  • Merkur
    stojí ve znamení Lva. V tomto znamení planeta zlepšuje organizační schopnosti a rozvíjí intelekt. Může ale svádět k poněkud okázalému předvádění a využívání rozumových schopností. Postavení přeje literatuře a u nadaných jedinců zlepšuje jasnovidné schopnosti.
    Konjunkce Merkuru s Venuší vede ducha ke krásným a příjemným věcem. Přeje milostné korespondenci, zlepšuje vyjadřovací schopnosti, přeje pokoušení a něze. Obecně pak nosí úspěch těm kdo zabývají literaturou.
    Do středy bude působit konjunkce Merkuru se Saturnem dává hloubku myšlení, přeje vzdělání, filosofii, studiu historie. Zlepšuje schopnost koncentrace, zlepšuje organizační schopnosti.
    Vystřídá ji
    ve čtvrtek opozice Merkuru s Neptunem, negativně ovlivňuje paměť, způsobuje netečnost, nervovou únavu, deprese.
    Od úterý do pátku bude sextil Merkuru s Jupiterem. Přináší optimismus ale jistý nedostatek kritičnosti. Lidé mají sklon být příliš spokojeni sami se sebou, se svými názory a chybí jim ctižádost. Přeje literární tvorbě.
  • Venuše
    stojí ve znamení Lva. Vztahy navázané v tomto znamení bývají většinou pevné, postavení rozvíjí sklony k zjemnělosti a touhu po přepychu. Stinnou stránkou bývá že lidé mají pod vlivem planety postavený svůj milostný ideál příliš vysoko a tak není navazování milostných kontaktů právě jednoduché. Planeta přeje uzavírání smluv z oblasti umění.
    Na víkend bude ale planete poškozena. Lidé se snaží utajovat svojí lásku mrhají city, nebo je naopak potlačují. Citovost se rozplývá v touze po zábavě.
    Od úterý do pátku bude působit sextil Venuše s Jupiterem  podporuje věrnost, ochraňuje dlouhodobé vztahy a manželství. Jeho působení ale poněkud budou blokovat následující aspekty.
    Do středy bude působit konjunkce Venuše se Saturnem. Konjunkce Venuše se Saturnem je ve Lvu pro city dosti frustrujícím aspektem. Lásku odsouvá na druhou kolej, zkrátka se ze vztahů jaksi vytrácí. Aspekt přeje pouze párům kde je mezi partnery velký věkový rozdíl.
    Od čtvrtka bude působit opozice Venuše s Neptunem. Vede k neschopnosti udržet si milostný ideál, lidé často podléhají nevěře, mají neslučitelné přání a sny, nejsou schopny unést realitu v lásce a utíkají před ní.
     
  • Mars
    stojí ve znamení Skopce. Planeta je v tomto znamení v domicilu, čili ve vlastním znamení. Bude nám dodávat energii, lidé budou mít tendence překonávat problémy činností. Postavení dodává odvahu, tendence k okamžitému uskutečňování plánů. Celý týden bude ale Mars poškozen a tak si dejte pozor na zbrklost a plýtvání silami.
    Opozice Marsu s Jupiterem
    působí ještě do úterý. Opozice Marsu s Jupiterem způsobuje nedostatek velkorysosti, lidé neznají v ničem míru, jsou lhostejní k následkům svých činů.
    Do soboty působí sextil Marsu s Neptunem. Přeje prosazování a bojů za ideál a posiluje citový život. Umožňuje napřít energii do psychické oblasti. Je příznivý pro urovnávání partnerských a rodinných konfliktů.
    V neděli nás začne ovlivňovat trigon Marsu s Plutem. Podporuje tajné činnosti všeho druhu. Podporuje vznik ilegálního boje, vzpour. Jedná se tedy o velmi neklidný a destabilizující aspekt. Lze tedy předpokládat že nemůžeme očekávat klid ani od vlny terorismu ve světě ani od excesů přírody.
  • Jupiter
    stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
     
  • Saturn
    stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
  • Uran
    je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
     
  • Neptun
    je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
     
  • Pluto
    je retrográdní, stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti ovšem nelze předpokládat že tyto objevy budou v jakýchkoliv oblastech příliš radostné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Mars a Slunce, síla ostatních planet bude vyrovnaná. Varování před nepříznivým působením jak Slunce tak Marsu platí především pro první polovinu týdne. Mars a Venuše nám patrně znepříjemní víkend.

Mějte se hezky...

Hade, 3.7.2005