Nahoru ]

Do nového týdne taková malá vzpomínka na podzim, prostě taková nefalšovaná keltská cesta...
Vítám vás v novém týdnu. Sedím tady nad "týdnem" mám horečku a snad proto si víc jak jindy uvědomuji v jak nesmyslném virtuálním světě žijeme. Bohužel pravda je ta, že dřív nebo později tato virtuálnost musí skončit a zvrátit se k realitě. Pokud si přečtete níže uvedené odkazy tak snad stejně jako já zkonstatujete že ten okamžik nemusí být již příliš daleko. A kocovina z procitnutí bude horší než si dokážeme představit... Iluze o stabilitě a cestě k věčné prosperitě je dost nebezpečná.

Zpráva statistického úřadu uveřejněna minulý pátek dokládá pokračující přeměnu americké ekonomiky na ekonomiku země Třetího světa.

Předsmrtné křeče evropské ekonomiky?
8. března 2005 se na schůzce v Bruselu sešli zástupci členských zemí EU, aby nesměle začali změkčovat ekonomická kritéria pro fungování EU, tzv. Pakt stability a růstu. Důvod je prostý. Krize ekonomik nosných členských států - především Německa a Francie - již neumožňuje dodržet stávající pravidla. Projídá se více, než se vydělává.

A aby to nebylo všechno málo tak se nám minulý týden slušně otřásala planeta kolem dokola. Viz zemětřesení silnější jak 6 stupňů Richtera:

20Mar2005 01:53:44.7 33.4N 130.6E 33 mb=6.0 A*EMS KYUSHU, JAPAN 0327
20Mar2005 01:53:43.2 33.6N 130.3E 33 MS=7.0 M*GSR KYUSHU, JAPAN 0306
20Mar2005 01:53:43.0 33.9N 130.0E 10 M =6.4 M*NEI KYUSHU, JAPAN 0228

19Mar2005 17:34:43.0 21.7S 179.5W555 mb=5.8 A*EMS FIJI ISLANDS REGION 1907
19Mar2005 17:34:45.4 21.8S 179.6W600 mb=6.0 M*GSR FIJI ISLANDS REGION 1833
19Mar2005 17:34:45.9 21.9S 179.6W590 M =6.3 M*NEI FIJI ISLANDS REGION 1813

19Mar2005 15:02:46.7 19.9S 174.1W 33 mb=5.9 A*EMS TONGA ISLANDS 1637
19Mar2005 15:02:43.3 20.6S 174.4W 33 MS=5.9 M*GSR TONGA ISLANDS 1630
19Mar2005 15:02:41.8 20.4S 174.4W 10 M =6.3 M*NEI TONGA ISLANDS 1536

17Mar2005 13:37:37.4 15.1N 91.4W197 M =6.2 M*NEI MEXICO-GUATEMALA BORDER RE2250
17Mar2005 13:37:34.1 14.9N 91.7W190 mb=5.7 M*GSR GUATEMALA 1500
17Mar2005 13:37:37.3 15.1N 91.4W191 M =5.9 M*NEI MEXICO-GUATEMALA BORDER RE1358

"Třetí obcházel dům.
Hrál si hru na věření,
nevědění, na doufání, trpělivost,
na velikost, na slabost a na strach.
Na zoufalství se hrát
nedá."

Petr Cincibuch

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Nabídku od Polly na knihu pro tento týden tu nenaleznete, neb je offline a připravuje se na zkoušky...

Do nového týdne odkaz od Táni. Doporučuji přečíst...
Představ si, že ČTÚ provedlo šetření, které neprokázalo porušení pravidel při provozování linky 906 600 700, :o))))
Ale bojuji dál, popis mojí soukromé války je na http://vegas.mgx.sweb.cz
 
Zdravím!!!
 
TK

Vědci se bojí dalších tsunami, předpovídají zemětřesení
Britští seizmologové upozornili na zvyšující se tlak na geologickém zlomu u indonéského ostrova Sumatra.
LONDÝN 16. března (iHNed,čtk)

Zvyšující se tlak na geologickém zlomu u indonéského ostrova Sumatra pravděpodobně vyvolá další velké zemětřesení. A možná i další cunami v Indickém oceánu. Obávají se toho podle vědeckého časopisu Nature britští seizmologové.
Vědci z univerzity v severoirském Coleraine ve čtvrtečním vydání magazínu uvádějí, že tlak se nezvyšuje jen na geologickém zlomu na Sumatře, kde se 26. prosince nacházelo epicentrum ničivého zemětřesení, ale i na návazné zóně v Sundském příkopu, který se nachází pod mořem západně od Sumatry. Sundský příkop vyznačuje počátek sestupu Indické desky do horkého zemského pláště.


Vědci nedokážou předpovědět, kdy v oblasti udeří další velké zemětřesení, ale v jiných částech světa, například v Japonsku či Turecku, podobné katastrofy následovaly ve sledech několika let či dokonce měsíců.
Koncentrace velkých zemětřesení je obvykle největší v takzvaných subdukčních zónách, kde se střetávají a překrývají nejméně dvě zemské desky. Zemětřesení z 26. prosince nastalo, když se hrana hladké Indické desky podryla pod rozeklanou Barmskou desku.
Převzato: http://www.scienceworld.cz

Hrozbou nejsou ani tak klimatické změny, jako spíše naše reakce na ně

Jaké klimatické změny můžeme očekávat a jaké budou jejich předpokládané důsledky?

Na naši otázku odpovídá klimatolog RNDr. Václav Cílek, CSc., který se v Geologickém ústavu AV ČR zabývá změnami klimatu a prostředí v nejmladší geologické minulosti.

To, že se klima mění, je jeho základní charakteristikou. Důležité přitom je uvědomit si, že zároveň narůstá počet lidí, plocha staveb a délka technických sítí, jako jsou silnice a plynovody. Rovněž roste složitost našeho života, v němž jsme navázáni na čím dál propracovanější soubory dodavatelů, odběratelů, exportérů, různých věcí, počítačových sítí i sítě mezilidských vztahů. Ve složitém, poměrně přesně „seštelovaném“ systému pak i relativně malé změny mohou mít velké následky. Můžeme pak hovořit o reálných klimatických změnách anebo o percepčních krizích. Percepční krize znamená, že změny, kterých bychom si normálně ani příliš nevšimli, začínají být silně pociťovány a protože emoce je to, co nás udržuje v pohybu (viz stejný etymologický základ slov motion a emotion), tak percepce může přerůst ve skutečnou krizi.
Druhou stranou závislosti na autech, počítačích, energii je zranitelnost. Víte, co způsobilo nedávný výpadek proudu v Itálii, díky kterému se téměř celá Itálie ocitla tři dny bez elektrické energie? Ve Švýcarsku padl na dráty důležité rozvodny strom. Jeden strom! Tím byl požadavek na dodávanou energii nasměrován na další elektrárnu. Bezpečnostní systém elektrárny se bál přetížení, a tak elektrárnu vypnul a přesměroval nabídku na zbytek sítě, ve které začala padat jedna elektrárna za druhou.
Tím chci říct to, že se bojíme přirozených oscilací klimatu, ale nebezpečné může právě to, jak tyto změny vnímáme a jak na ně reagujeme. Nebezpečí není jenom v přírodě, ale stále víc je v samotné civilizaci.
Vojen Ložek používá jako příklad konec 2. sv. války na Slovensku. Fronta se zde zastavovala až na několik týdnů. Mnohé vesnice a komunikace mezi nimi byly těžce postiženy. Po skončení války byl návrat k předcházejícímu stavu ale poměrně rychlý. Představte si podobnou situaci v naší době a uvědomme si, co by znamenalo ochromení vodovodů, centrální kanalizace, elektrického vedení, rozvozu potravin a pohonných hmot. Kolik věcí potřebujeme k životu a neumíme si je sami opatřit. Já vím, že jsem zatím nemluvil o skutečných klimatických změnách, ale chci, abychom si byli vědomi, že nejméně polovina rizika je v našich reakcích na změny, ne ve změnách samotných.
 
Na zeměkouli se zase čeká vymírání druhů


Autor: profimedia.cz
18.03.2005 01:00 - Špatná zpráva je, že máme zpoždění nějaké tři miliony let. Dobrá zpráva je, že my i další spoluobyvatelé Země takto odsouváme nepříjemnou schůzku s kmotřičkou Smrtí, která čas od času poctí naši planetu velmi důkladnou vizitací.

Američtí vědci tvrdí, že svět postihuje co 62 milionů let pravidelné a masové vymírání – a že k tomu poslednímu došlo před 65 miliony let, kdy ho opustili dinosauři.

"O existenci cyklu vymírání každých 62 milionů let není pochyb. Z analýzy zkamenělin je to velmi, velmi jasné. Naneštěstí jsme naprosto zmateni, pokud jde o příčinu (tohoto jevu)," tvrdí profesor James Kirchner z University of California v Berkeley.

"Ano, a brzy nás čeká ještě jedno (vymírání), ale zatím bych ještě nedělal paniku," dodává k tomu fyzik Richard Muller. Právě on a jeho kolega Robert Rohde přišli s hypotézou o jakémsi "kole smrti", které se každých 62 milionů let otočí a přitom přitlačí pozemský život k okraji zániku.

K této myšlence dospěli oba fyzikové po prostudování šestatřiceti tisíc druhů mořských živočichů, kteří žili a zanikli v průběhu posledních 542 milionů let – tedy od okamžiku, kdy Zemi ovládli obratlovci.

O příčinách tohoto jevu mohou oba vědci jen spekulovat a nabídka, kterou předložili ve vědeckém časopise Nature, je opravdu široká. Sahá od pravidelných průchodů Země přes oblaka kosmického plynu přes záhadně pravidelné deště meteoritů a masové erupce vulkánů až po kolísání mořské hladiny.

Každý ten nápad je sám o sobě hezký – záhadou zůstává jen ta nevysvětlitelná pravidelnost. "Zkoušeli jsme vše, co nás napadlo, abychom našli vysvětlení pro tyhle bláznivé cykly biodiverzity a vymírání. Ale zatím jsme ztroskotali," připustil Muller.

A právě údajnou pravidelnost vymírání si vzali na mušku kritici celého nápadu. Americký paleobiolog John Alroy se domnívá, že oba fyzici se stali obětí kolísání ve fosilních nálezech – anebo rovnou obětí statistické chyby. Na mezerovité dochování pravěkých zkamenělin upozorňuje v německém časopise Der Spiegel i německý biolog Wolfgang Kiessling.

Myšlenka masového vymírání je stará. Lidé ho kdysi přisuzovali zásahům bohů. V 19. století naopak vymírání posloužilo jako argument pro obhajobu existence jediného Boha, který tvoří a znovu ničí své dílo. Za poslední půl miliardy let zažila Země už pět velkých vln vymírání, před šestou varují mnozí dnešní ekologové.

Nejznámější je poslední vlna vymírání, při níž se s tímto světem rozloučili majestátní dinosauři. Daleko ničivější však bylo permské vymírání před čtvrt miliardou let, kdy zaniklo 90 procent všech existujících druhů.
MF DNES , Michal Mocek

 A jak tento týden ?

Diagram ukazuje situaci ve středu 23.3.2005 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
  • Slunce
    stojí ve znamení Skopce. Znamení Skopce je ovládané Marsem. Toto znamení symbolizuje válečnické ideály. Slunce je v tomto znamení povýšeno, dodává lidem energii a vitalitu. Jinými slovy jaro je tady:-)
    Konjunkce Slunce s Venuší. Tato konjunkce zvyšuje přitažlivost druhého pohlaví, pomáhá prosazení uměleckého nadání, zvláště v poezii, dramatickém umění a hudbě. Pomáhá nalezení či posílení milostného ideálu.
    Sextil Slunce s Marsem nám bude dodávat energii tak potřebnou na konci zimy..
    Konjunkce Slunce s Merkurem pomáhá prosazení intelektu a dodává lidem bystrost.
     
  • Lilith
    - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
     
  • Merkur
    stojí ve znamení Skopce. Do úterý bude vzhledem k poškození zanášet do našich životů nestabilitu, nepředvídatelné chování naše i okolí, nestálost v myšlení. Hrozí nebezpečí úrazů a pozor by si měli dávat kardiaci. Od středy již bude jeho poškození Plutem kompenzovat konjunkce s Venuší.
    Merkur bude oživovat nejen naši psychiku ale i jazyk. Lidé rádi diskutují, postavení přeje satiře a sarkasmům. Přeje i grafikům.
    Konjunkce Merkuru s Venuší vede ducha k rozkoši. Přeje umění a zvlášť literatuře. Podporuje milostnou korespondenci a zlepšuje vyjadřovací schopnosti. Přeje pokoušení a milostným hrám:-)
    Opozice Merkuru s Plutem přináší chybný úsudek, proměny, náladovost, nediskrétnost. Takže pozor na pomluvy a intriky!
  • Venuše
    stojí do úterý ve znamení Ryb. Planeta je v tomto znamení dobře umístěna. Láska se snoubí s milosrdenstvím. V tomto znamení Venuše umožňuje snadněji nalézt životní lásku. Jinak planeta přeje hudbě, soucitu a projevům dobré vůle mezi lidmi. Přeje rozvíjení vztahů u kterých pár dělí i velká vzdálenost. Venuše v Rybách velmi často umožňuje intuitivně správné řešení zapeklitých situací.
    Od středy stojí Venuše ve znamení Skopce. Planeta je v tomto znamení poškozena. Lidi sice ovládá touha a láska, ale nedostatek stability v tomto znamení dělá z milostný života zmatečnou horskou dráhu řítící se nahoru a hned zase dolů. Zvyšuje tendence vrhat se do neuvážených milostných vztahů, a lidé trpí citovými vzplanutími jež rychle pomíjejí. V tomto znamení přeje planeta pouze vztahům, kde je mezi partnery velký věkový rozdíl.
    Sextil Venuše s Marsem zvyšuje důležitost citového života a erotiky.
     
  • Mars
    stojí ve znamení Vodnáře. V tomto znamení zvyšuje netoleranci mezi lidmi, prudkost činů. V intelektuální oblasti zvyšuje vynalézavost ale zároveň díky netoleranci i počet konfliktů. Přeje těm kdo se snaží prosadit nové společenské cíle ideály a podobně.
     
  • Jupiter
    je retrográdní a stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
    Trigon Jupitera s Neptunem rozvíjet duchovnost, plodnost a okultní síly. Zajímavé je že aspekt je často vykládán jako návrat vůdce.
     
  • Saturn
    je je již pouze do úterý  retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. Díky končící retrográdnosti je možné že pocítíme jeho účinky v plné síle (mám teď na mysli nebezpečí povodní)
     
  • Uran
    stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
     
  • Neptun
    je stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
     
  • Pluto
    stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Mars Slunce a Venuše. Tento týden může být dost neklidný a to i  v mezilidských vztazích. Kombinace nastupujícího jara a postavení a Marsu a Venuše je jaksi kotlík na konflikty:-)Pozor na úplněk 25.3.2005.

Mějte se hezky...

Hade, 19.3.2005