Nahoru ]


Taková podzimní planeta.. for Penguin:-)
Vítám vás v novém týdnu.

"Problém byl v tom, že jste neustále museli volit mezi jedním neštěstím a jiným neštěstím, a nehledě na to, co jste si vybrali, odkrajovali z vás po větších kouskách, dokud z vás nic nezůstalo. A v pětadvaceti většina lidí skončila. Celý ten zatracený národ blbců řídících auto, jedících, dělajících děti, dělajících všechno tím vůbec nejhorším možným způsobem, jako třeba hlasování pro prezidentského kandidáta, který jim nejvíc připomíná je samotné. "
Bukowski

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...

A do nového týdne velmi poučná historka od Táni:-)

Radši nepůsobit.


Tak jsem se snažila podpořit tatínka v jeho výchovném působení. Na Liusmixe, tedy na našeho prvorozeného, který v poslední době nedělá nic jiného, než že chodí do "zkušebny" trénovat baskytaru. Zkušebna je garáž, obložená přepravkami na vejce, takovými těmi čtvercovými hrbolatými, prý zvuková izolace. A ta kytara mu asi jde dobře, protože se tatínek minulý týden rozplýval, jak syneček "vaří", ale asi se něco přihodilo, protože v úterý už se nerozplýval a naopak, když jsem jim vysypala na hromadu vyprané ponožky k párování, tatínek citlivě (!) nadhodil téma o budoucnosti. Vojta to má vyřešený, bude kovářem, teď zrovna jsme v Brně na vánočních trzích narazili na kovářskou dílnu střední kovářské školy, takže to tatínek přešel lehce a udeřil na Smixe: "A co ty, ty si vážně myslíš, že tě nějaký brnkání na kytaru uživí?" Liu to má taky vyřešené, chce být mechatronikem v Bochemii, protože jsme v Brně našli Vysoké učení technické s tímto exoticky znějícím oborem, který se Smixovi líbí, takže Liu se za tři roky stěhuje k mamce do Brna, zatímco Vojk se tam nastěhuje až za šest let, :o)))
Nicméně tatínkovi se nelíbí tento nízký cíl jeho prvorozeného, proč zrovna usmolená Bochemie s mizernými čtyřmisty zaměstanci? Když by mohl dělat mechatronika v Silicon Valley??? "Protože tam se, hošánku, dělaj mikročipy o velikosti pikomilimetrů!"
"Ale taťko, nic takovýho, jako pikomilimetr přece neexistuje..." usmívá se Liu pod vousy, ano, cosi jako fousy mu raší na bradě.
"No a co? Tak je vynalezneš, ne?" kontruje Libor.

Tož v tomto duchu. No a všimla jsem si, že v osm je na čt2 vhodný program pro podporu taťkovýho výchovnýho působení, Na plovárně s Václavem Pačesem (Rozhovor Marka Ebena s profesorem biochemie a molekulární genetiky o rozluštění lidského genomu i o tom, jak je čas pro vědce relativní) a naordinovala jsem nám všem tuhle lahůdku jako hlavní večerní program, Smixovi jsem zakázala učit se v tý době anglická slovíčka, Vojka jsem ukecala, že tentokrát si nebudeme číst Magický prazdroj, ale podíváme se na toho chytrého pána. Jenže oni mi to zkazili! Tedy nejspíš geny, nejspíš geny pana Pačese mi to zkazily, protože to celý začalo tak, že Marek svým kouzelným hlasem uvedl všechny tituly toho pána profesora, "Vítám u nás na plovárně profesora biochemie a molekulární genetiky pana Václava ...", kamera se otočila na profesora a v detailním závěru se jeho holá kulatá lebka zaskvěla v dokonalém závěru Marka Ebena "...Pačese."
Což u nás v obýváku způsobilo takový výbuch smíchu, že otřesy musely zaznamenat seismometry až v Ankaře, :o)))
 

TK


Moje malá poznámka úvodem, ať chci nebo nechci vkrádá se mi do myšlenek představa Nemesis. To by ovšem nemuselo jít o tak obrovské časové horizonty....

Ovlivnila vývoj sluneční soustavy cizí hvězda?
Američtí astronomové Scott Kenyon (Smithsonian Astrophysical Observatory in Cambridge) a Ben Bromley (University of Utah) značně posílili pozici hypotézy, podle níž byly vnější oblasti naší sluneční soustavy zformovány působením cizí mladé hvězdy, která před 4 miliardami roků „prošla“ v těsné blízkosti Slunce.
http://www.astro.cz/cz/news/show.php?id=1797

Vyčerpávající článek pak najdete na http://www.earthfiles.com/news/news.cfm?ID=830&category=Science 
Převzato: www.osel.cz

Hon na schizofrenní patogeny

Schizofrenním patogenem nemyslíme bacil či virus s psychickými problémy, ale původce choroby u člověka.

Jak bude vypadat medicína za 50 let? Následující úvaha vychází z eseje "Vítězíme nad nemocemi", který napsal Paul W. Ewald, profesor biologie z univerzity v Amherstu. Text se objevil ve sborníku Příštích padesát let, jehož českou podobu vydala v rámci své populárně-naučné edice Aliter nakladatelství Argo a Dokořán.
V knize Příštích padesát let se budoucí medicínou zabývalo hned několik autorů, vesměs se však soustředili na techniky skenování mozku, neuroimplantáty, medicínu šitou na míru podle pacientovy genetické informace apod. Ewald zůstal více na zemi a popisuje, jak si představuje budoucí vývoj války s patogeny.
Podle Ewalda jsou přitom patogeny příčinou téměř všech chorob (různé rakoviny, diabetes, mozkové mrtvice, roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba), a to i včetně těch, u kterých bychom to na první pohled nepředpokládali. Podobně jako má smysl hledat třeba "geny pro schizofrenii", můžeme zkusit identifikovat i "patogeny způsobující schizofrenii". Totéž pak i pro další takzvaně duševní choroby. U depresivní poruchy je třeba Ewaldovým kandidátem virus BDV (borna disease virus), u schizofrenie pak především heprex simples 2 a Toxomplasma gondii. Vyslovuje podezření, že schizofrenie je zřejmě výsledkem prenatální nebo novorozenecké infekce.
Akceptovat infekční příčiny duševních chorob je trochu problematické mj. i kvůli experimentům - můžete snadno infikovat laboratorní zvíře a testovat, zda se u něj vyvine nádor, jak ale testovat, zda bude mít třeba halucinace nebo schizofrenii?

Ewald se domnívá, že infekční agens hrají u mnoha chorob významnější úlohu než defektní lidské geny. Uvažuje totiž, že pokud by se jednalo pouze o poškozené alely vzniklé náhodnými mutacemi, pozorovali bychom v populaci mnohem méně postižených, než je tomu ve skutečnosti. Svým způsobem před sebou stále máme "genetické příčiny" - ovšem nesmíme se přitom omezovat na geny lidské.

Ewald uvádí, že i tam, kde se zdá být jasná korelace mezi určitým chování a chorobou (kouření-rakovina plic), mohou hrát ve skutečnosti patogeny rozhodující roli. Medicína roku 2050 již bude tuto skutečnost akceptovat a podle toho přistupovat i k léčbě. Proti většině odhalených patogenů by v té době už měly být k dispozici více či méně účinné vakcíny.
V případě HIV však mimochodem podle Ewalda budeme stále pouze "záplatovat" a nikoliv onemocnění radikálním způsobem řešit. Žádná nová pandemie tohoto typu se však už nejspíš neobjeví. Svět už je dnes dostatečně promíchán a ukazuje se, že většina patogenů není schopna dostatečně účinně řádit mimo geograficky poměrně úzce vymezené oblasti. Tedy - až třeba na dosud se skrývající původce deprese či schizofrenie.

Autor: Pavel Houser
 

 


 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 22.12.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí do úterý ve znamení Střelce. V tomto znamení jsou lidé ovládání ideály, které potřebují pro podepření vůle a cestu vpřed. Postavení je příznivé pro společenské styky, akce, přeje filosofii, cestování.
  Od úterního poledne již bude Slunce stát ve znamení Kozoroha. Slunce v tomto znamení představuje srdce a Kozoroh led. Srdce jsou proto v tomto znamení zmrzlá a lidé rezervovaní v citech. Slunce v tomto znamení přeje obchodům s nemovitostmi, technickým povoláním, dává předvídavost, opatrnost a vytrvalost.
  Konjunkce Slunce s Plutem směřuje lidskou vůli k destrukci a následné rekonstrukci. Lidé jsou ovládáni pudy, sexualitou, temnem a tajemnem. Citům vzniklým pod tímto aspektem dává do vínku neúprosnou osudovost. Cesta do vlastního nitra a podvědomí bývá často provázena úzkostí.
  Od středy sextil Slunce s Uranem přeje vynalézavosti, originalitě, rozšiřuje rozhled. Silně zvyšuje touhu po nezávislosti a pokud není naplněna žene lidi do dramatických scén. Přeje médiím - rozhlasu, televizi, inetu.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  je retrográdní a stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta umožňuje upřít myšlenky a vůli k jednomu cíli. Přeje studiu cizích jazyků, studiu filosofie, práv medicíny. Rozvíjí náboženské sklony a přeje autorům dobrodružných knih a cestopisů. Díky retrográdnosti bude ale myšlení poněkud zpomalovat.
  Konjunkce Merkuru s Plutem bude způsobovat že budeme své okolí posuzovat ze sexuálního hlediska. Aspekt také umožňuje zkoumání v jakékoliv oblasti a umožňuje lépe pochopit i vlastní podvědomí.
  Konjunkce Merkuru s Venuší vede ducha ke krásným a příjemným věcem. Přeje milostné korespondenci, zlepšuje vyjadřovací schopnosti, přeje pokoušení a něze. Obecně pak nosí úspěch těm kdo zabývají literaturou.
  V pátek se přidá sextil Merkuru s Neptunem který zvyšuje vnímavost a přestavivost. Dává uměleckou inspiraci u nadaných jedinců jasnovidnost, všech ostatních schopnost rozplétat zmatky.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta přeje umění, cestám za zábavou a uzavírání smluv z oblasti umění. Planeta pomáhá jít s láskou za ideály. Obecně pak přeje legalizování milostných vztahů. 
  Konjunkce Venuše s Marsem bude zvyšovat erotické cítění.
  Do úterý bude kvadratura s Uranem zhoršovat působení Venuše. Tlačí lidské city směrem k výstřednostem. Často způsobuje prudké zlomy v lásce a tím způsobené náhlé rozchody. Nicméně aspekt přeje všem kdo se zabývají módou, filmovým uměním. Aspekt přináší prudké citové prožitky.
   
 • Mars
  stojí do soboty ve znamení Štíra. Planeta v tomto znamení symbolizuje mýtus Lucifera, vzpírajícího se světlu. Planeta přeje vzpouře, neúprosným a tajným činnostem. Lidé rádi mění děje, situace, vžité zvyklosti, energii investují do změn. Planeta v tomto znamení přeje S-M vztahům.
  Od neděle již bude planeta ve znamení Kozoroha. Planeta je v tomto znamení vždy dobře umístěna. Zvyšuje vytrvalost, výkonnost, ctižádost. Lidé ale bývají pod jeho vlivem dosti nesmiřitelní pokud jim něco stojí v cestě.
  Do pátku bude trigon Marsu se Saturnem podporuje činnost časem. Jedná se o pevný aspekt který dodává pevnost a odvahu překonávat překážky, nicméně škodí citům, neboť lidi jimi pohrdají. Aspekt působí proti zpohodlnění a pocitům bezpečí. 
   
 • Jupiter
  stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
  Trigon Jupitera s Neptunem rozvíjí duchovnost, plodnost a okultní síly. Zajímavé je že aspekt je často vykládán jako návrat vůdce.
   
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji bude působit Mars, Slunce a Jupiter.

Mějte se hezky...

Hade, 19.12.2004