Nahoru ]


divizna...
Vítám vás v novém týdnu. Nějak ani nevím co říct. Tak raději jako v týdnu minulém doporučím dva články. Myslím že to v Televizních novinách nebylo, že?
Viděl jsem, jak Američané zastřelili pětičlennou rodinu
Bilal Hussein, třiatřicetiletý fotograf pro Associated Press, který uprchl z města Fallúdža během bojů, řekl: "Chtěl jsem přeplavat řeku. Ale rozmyslel jsem si to, když jsem viděl, jak americké vrtulníky střílejí a zabíjejí lidi, kteří se snažili přejít. Viděl jak, jak zastřelili pětičlennou rodinu. Pomáhal jsem vlastníma rukama pohřbít jednoho muže na břehu řeky."
Uprchlíci z Fallúdže zaplnili okolní města. Většinou v nich čekají bez dostatečného množství potravin, vody, léků a přístřeší, napsal ve čtvrtek list Independent...
Červený kříž ostře odsoudil "naprosté pohrdání lidskostí" v Iráku
pátek 21.00: Mezinárodní výbor Červeného kříže odsoudil to, co charakterizoval jako "naprosté pohrdání zásadami lidskosti", které projevují všechny strany, bojující v Iráku. V neobvykle ostře kritickém prohlášení, vydaném z iráckého ústředí, konstatuje Červený kříž, že konflikt má zdrcující dopad na lidi v Iráku.

A do nového týdne velmi poučná historka od Táni:-)

Tak už ho taky mám, ten přívěšek z reklamy na ebanku, a teď už vážně NEMUSÍÍÍM!
V pátek jsme byli s tatínkem v Ostravce, trochu sme nakupovali, já tedy víc, naštěstí, takže když jsme pak zašli do Astorky na pivo, platil taťka. A jak vyjdu z hospody, zvoní Iris, vyděšeným hlasem se ptá "Tobě ukradli peněženku?"
"Ne-e, taká blbost, kde na to chodíš?"
"No mi volal chlap, že má tvoje doklady..."
"Ale prosím tebe ... aha, tak jo, fakt, do háje!" No jo, ukradli mi peněženku, hajzlíci rómští, ten člověk je viděl něco odhazovat do kontejneru, tak se tam podíval, a ony moje doklady a potvrzenka ze Sazky, jak jsem Iris dobíjela kredit, tak on volal na to číslo a Iris v Bohumíně věděla dřív než já, co se stalo! Doklady jsem měla za deset minut, karta moje krásná chytrá embasovaná tam ale nebyla ... tož jsem zamířila přes náměstí do svojí krásné chytré dvakrát oceněné banky roku 2004 blokovat kartu, ano, blokace online plateb okamžitě se zadržením, ovšem offline platby až sakra po půlnoci, doufám, že ti hajzlíci nejsou až tak chytří, aby to zkusili ... i když na druhou stranu museli být z tý mý peněženky dost nasraní, protože ač vypadala naditá, byla v ní stovka a milión účtenek, :o))) Nicméně jsem účet vybrala do nuly, a protože tatínek byl u toho, na chvilku mě přestal buzerovat a shrábnul prachy do svojí peněženky, tož dvakrát okradená během hodinky, :o))) A když to moje osobní bankéřka viděla, zželelo se jí mně ubohé zmoklé slepice pod palbou a dala mi ten přívěšek, ten krásný modrý oválek, jehož konečnou cenu budu vědět až tak za týden za dva, až dorazí offline platby, zatím je to tedy jen dva tisíce za blokaci karty ... a ta horší záležitost se ztrátou důvěry, mám přesně vymezené kapesné a jsem pod přísným dohledem Libora Ostražitého, :o)))

Zdravím do světa!

Táňa

 


"Narodila jsem se živá, není to už dostatečný trest?"
Mary Hendriksová - souzená za otcovraždu 


Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Převzato: www.idnes.cz

Češi našli v Egyptě záhadnou hrobku

13.11.2004 01:00 - Unikátní, téměř čtyři a půl tisíce let starou hrobku odkryli během letošního podzimu čeští egyptologové při vykopávkách v Abúsíru. Nedaleko míst svých dřívějších nálezů objevili velký podzemní prostor vytesaný ve skále. Záhadný objekt přinesl množství otázek.

Proč se hrobka nachází pod zemí, když v době stavitelů pyramid byla většina svatyní umístěna na povrchu?
Kde je pohřben její majitel? A kdo to byl, když velikost hrobky se blíží hrobům faraonů z doby před stavbou pyramid?
Stojím na pahorku v jižním Abúsíru, v místě, kde česká expedice učinila svůj poslední objev. Několik stovek metrů na východ od nás začíná obydlený pás zeleně, v dálce lze tušit tok Nilu. V době před čtyřmi a půl tisíci lety se zde rozkládalo hlavní město egyptské staré říše Mennefer (řecky Memfis).
Jinde je vidět jen písek a kamení. Na východě i západě vystupují z pouště seskupení pyramid: Gíza, severní Abúsír, Sakkára, Dahšúr. Zde - několik set metrů do neúrodné pustiny - staří Egypťané pohřbívali své mrtvé. Tehdejší krajina však nevypadala stejně jako dnes. Za tisíciletí nanesl Nil až pětimetrovou vrstvu naplavenin, pod kterou zůstalo "město živých" nenávratně ztraceno. Bahno, vlhko a spodní voda téměř všechny zdejší památky zničily. Také pohřebiště zavály mnohametrové nánosy písku. Pod ním však zůstaly hroby a náboženské stavby dobře zachované.
Jak si žili obyvatelé starého Egypta, to můžeme odhadnout hlavně podle toho, co se zachovalo v jejich hrobkách. Naštěstí pro nás jejich náboženství počítalo s tím, že se posmrtná existence podobá životu na zemi. Proto své mrtvé vybavovali vším "pro život" potřebným. Záhadný nález
Obvyklá hrobka bohatého úředníka z té doby měla nadzemní část nazývanou mastaba - fakticky ohraničený prostor s malou zastřešenou kapličkou. Tu zdobily obrazy zemřelého a jeho rodiny a byly zde zdůrazněny "pozitivní" scény z jeho života.
Kaple byla vždy orientována na západ, protože Egypťané věřili, že tam se rozkládá říše mrtvých. Na západní stěně byly umístěny tzv. nepravé dveře - obvykle kamenná deska se stylizovaným reliéfem dveří. Těmi pak mohl duch zemřelého procházet z říše mrtvých do našeho světa. Před nepravými dveřmi byl oltář, kam se kladly obětiny. Dále hrobka obsahovala serdab, místnost někdy i částečně podzemní, která byla s hlavním prostorem spojena maličkým okénkem. V serdabu byly umístěny sochy majitele hrobky a případně i jeho rodiny.
Duch se mohl do své sochy vtělit a okénkem pozorovat, zda pozůstalí přinášejí oběti a dohlížejí na jeho zádušní kult tak, jak se zavázali. Vlastní pohřební komora se sarkofágem a mumií byla ukryta nedaleko, hluboko v písku často v hloubce přes dvacet metrů. Nově objevená hrobka se však těmto charakteristikám částečně vymyká. Spolu s Miroslavem Bártou, předním českým egyptologem, nahlížíme do výkopu hlubokého několik metrů. Dole je odkrytý vchod. Stavitelé využili skálu tak, že ji zformovali do průčelí kaple. "Ten objekt v sobě ukrývá spoustu záhad. Je to bezesporu jedna z největších skalních hrobek, které jsou známé," říká Bárta.
Vlastní kultovní prostor, který má na dobu svého vzniku, tedy na dobu pravděpodobně 5. dynastie (24. století před Kristem), neobvykle velké rozměry. "Podobné skalní hrobky jsou známé v Gíze ze čtvrté dynastie, patřily pouze členům královské rodiny," dodává Bárta.
Je přesvědčen, že hlavní objevy teprve přijdou. "Ve velikém dvoře před vchodem do hrobky, který je zatím jen částečně odkryt, lze na podlaze očekávat spoustu kultovních zařízení, nápisů, po stranách jsou další hrobky, o kterých víme, ale nestihli jsme je letos prozkoumat."
Ve skále vytesaný prostor je dlouhý 18 metrů a až 4 metry vysoký. Zajímavé je, že průčelí tvoří jediný vápencový blok, který je více než 4 metry vysoký, ale pouze 30 centimetrů široký. Vzhledem k tomu, jak je vápenec křehký, je obdivuhodné, jakým způsobem ho Egypťané přivezli. Nejbližší lomy tohoto kamene jsou na protějším břehu Nilu. A je utvářený do tvaru nepravých dveří. Také to je nový prvek pro architekturu 3. tisíciletí př. Kristem. "Bohužel serdab byl vykradený touto dírou," ukazuje Miroslav Bárta.
"Byl osm metrů dlouhý a tři vysoký, rozměry jsou obrovské - až zarážející. Tady byl oltářík, kde se obětovalo, aby se sochy zesnulého mohly také zúčastnit rituálu. Je možné, že majitel nově objevené hrobky zemřel předčasně, protože západní část serdabu není pořádně vyhlazená."
Jméno majitele neznáme
Už sama architektura napovídá, že majitel hrobky, jehož jméno zatím neznáme, byl vysoce postaveným úředníkem na faraonském dvoře.
Z nalezených zbytků hieroglyfických nápisů, které obsahují některé jeho tituly, vyplývá, že pracoval a své úřady vykonával v těsné blízkosti panovníka, kde měl na starosti provoz královského paláce. Byl knězem beraního boha Chnuma, což zase nasvědčuje, že měl co do činění s obřadními pohřby v oblasti Abúsíru a Sakkáry.
"Objevili jsme velkou a unikátní věc," říkají egyptologové. Toto místo je však tak slibné, že je potřeba zde ještě nějakou dobu pátrat. Bude nutný další rok nebo dva výzkumu. Pak je velká pravděpodobnost, že se tady ještě něco nalezne.
A co čeští vědci předpokládají, že v Abúsíru objeví?
"Očekáváme tady všechno. Pohybujeme na pohřebišti, které je součástí velké oblasti, kde už více než sto let probíhá hon na hrobku Imhotepa - staroegyptského mudrce, který je považován za otce konceptu pyramidy panovníka Džosera, tedy první pyramidy ve světových dějinách. Jeho hrobka se tady někde v naší oblasti musí nalézat," tvrdí Bárta.
"Kromě toho nelze vyloučit další významné objevy nových historických osobností, jako byl například vezír Kar a jeho synové. V neposlední řadě se pohybujeme na kopci, v jehož útrobách se skrývají významné pohřební galerie z pozdější doby. Jejich objevení je otázkou času." Další velký otazník je spojen s vlastním pohřbem majitele hrobky. Čeští egyptologové se domnívají, že někde hluboko pod skalní hrobkou se nalézá ukrytá pohřební komora. Není vyloučeno, že je nedotčená řáděním zlodějů.
Ale i kdyby byla vyloupena někdy ve starověku, může obsahovat podstatnou část tehdejší pohřební výbavy. Zloději v té době obvykle pouze rozbili sarkofág a okradli mumii zemřelého o cennosti a šperky, které měla na sobě. Vlastní pohřební výbavu, např. kamenné nádoby, keramiku, měděné nádoby, měděné nástroje, oltáře, pohřební zádušní výbavu, obvykle nechali na místě. Poslední zajímavostí nové hrobky je, že vchod není pravoúhlý, ale jeho boční stěny jsou seseknuty v určitém úhlu. "Možná to souvisí s východem slunce. Buď v době rovnodennosti, nebo slunovratu. To musíme teprve dokázat. Pracoval jsem dlouhé dny v kapli a vím, že když slunce vyjde, je velmi působivé, jak světlo na chvíli pronikne do kaple a paprsek se dotkne místa, kde byl oltář," říká Bárta. Další důkaz, že v jižním Abúsíru byl pohřben někdo významný, podává i moderní technika. Na satelitním snímku, který si čeští vědci nechali zhotovit (prý v nejpodrobnější kvalitě, která je civilistům přístupná), je vidět několik 4500 let starých přístupových cest. Ty šly od bývalého abúsírského rybníku, dnes ostrůvku pouštních rostlin, k nejvýznamnějším objektům na pohřebišti. Jedna z nejzřetelnějších cest vede do prostory, která představuje jeden z největších dvorů, který zatím známe. Z něho právě byl vchod do skalní hrobky. Hrobka podle postavení
Egypťané se v době staré říše dožívali zhruba padesáti let. Stavět své hrobky začínali asi ve třiceti, v době, kdy se ocitli na vrcholu kariéry. Když jim byl později udělen vyšší úřad, museli hrobku předělat nebo udělat novou, aby odpovídala důležitosti nového úřadu.
To se stalo například Karovi, jehož hrobku před několika lety nalezli čeští vědci. Ten se "na stará kolena" stal vezírem, tj. nejvyšším správcem země po faraonovi. Podobně musel místo svého posledního odpočinku přestavovat Ptahšepses, jehož monumentální hrobka stojí na severu Abúsíru. Byl původně faraonovým kadeřníkem, ale jako druhý nekrálovský hodnostář v egyptské historii se oženil s princeznou, a stal se tak členem vládnoucí rodiny.

Stanislav Drahný, Abúsír
 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 24.11.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení jsou lidé ovládání ideály, které potřebují pro podepření vůle a cestu vpřed. Postavení je příznivé pro společenské styky, akce, přeje filosofii, cestování.
  Do úterý bude Slunce v trigonu se Saturnem dodávat vitalitu a pomáhá uskutečnit dlouhodobé plány. Lidem dodává vytrvalost, metodičnost a sklony pro filosofii.
  Kvadratura Slunce s Uranem bude celý týden způsobovat že budeme umíněnější í a nervóznější než obvykle. Dejte si pozor na zbytečně impulsivní reakce.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta umožňuje upřít myšlenky a vůli k jednomu cíli. Přeje studiu cizích jazyků, studiu filosofie, práv medicíny. Rozvíjí náboženské sklony a přeje autorům dobrodružných knih a cestopisů.
  Konjunkce Merkuru s Plutem bude způsobovat že budeme své okolí posuzovat ze sexuálního hlediska. Aspekt také umožňuje zkoumání v jakékoliv oblasti a umožňuje lépe pochopit i vlastní podvědomí.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Štíra. V tomto znamení je planeta vždy poškozena. City jsou buď redukovány jen na sex, nebo sexualita naopak sublimuje do tvořivosti. V každém případě postavení citům škodí, vnáší do nich stíny smutku a pocity marnosti. 
  Konjunkce Venuše s Marsem bude zvyšovat erotické cítění.
  Venuše v trigonu s Uranem podporuje vznik nových přátelství, vztahů. Často způsobuje vznik mimomanželských vztahů. Přeje filmovému umění, dává prudké prožitky.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Štíra. Planeta v tomto znamení symbolizuje mýtus Lucifera, vzpírajícího se světlu. Planeta přeje vzpouře neúprosným a tajným činnostem. Lidé rádi mění děje, situace, vžité zvyklosti, energii investují do změn. Planeta v tomto znamení přeje S-M vztahům.
  Od pátku bude Mars poškozen kvadraturou s Neptunem. Bude ještě více odebírat mezilidským vztahům cit (v kombinaci s působením Venuše opravdu citový led nejledovatější). Kvadratura s Neptunem způsobuje hyperemotivitu, sklon k útěkům do iluzí, nadpřirozena. Lidé mají větší tendence zradit své okolí než jindy.
   
 • Jupiter
  stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
  Trigon Jupitera s Neptunem rozvíjí duchovnost, plodnost a okultní síly. Zajímavé je že aspekt je často vykládán jako návrat vůdce.
   
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji bude působit Mars a Jupiter. V pátek 26.11. pozor na úplněk, v kombinaci s působením Marsu může být dosti problémový.

Mějte se hezky...

Hade, 21.11.2004