Nahoru ]

Další podzimní fotka - podvečerní a ryze nymburská:-)...

Vítám vás v novém týdnu. Na začátek žhavou aktualitu.
1.října vyvrhla sopka Svatá Helena na severovýchodě USA (nechvalně proslulá erupcí v roce 1980 která připravila o život 57 lidí a zpustošila oblast o rozloze několik stovek kilometrů čtverečných) oblak par a popela který vystoupil do výšky 3 kilometrů. K události došlo po rostoucí seismické aktivitě v minulém týdnu.Průduch se otevřel pod ledovcem jižně od hlavního kráteru, u kterého pokračuje zdvih již několik dní. Seismická aktivita na krátkou dobu po minierupci ustala ale nyní opět stoupá. Vědci ještě v sobotu tvrdili že nic nenaznačuje tomu že magma vystoupilo až k zemskému povrchu a hrozí erupce. Nicméně po dalším "odfouknutí" 2. října připouští erupci sopky jako možnou eventualitu, ale věří že erupce nebude tak silná jako v roce 1980.  Moc pěkné fotografie této události najdete na:
ftp://ftpext.usgs.gov/pub/wr/wa/vancouver/MSH_Images/
Do nového týdne pak ještě pro vás mám videotip na oblečení pro letošní zimu. Můžete se podívat na kožich který vás určitě zahřeje a proti kterému nebudou mít ochránci práv zvířat určitě žádné námitky:-)

"...abychom poznali, kdo jsme, nemusíme chodit k psychoanalytikovi - stačí se podívat z okna. "

Václav Cílek

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Převzato: www.lidovky.cz

Ledovce v Pyrenejích se zmenšují

Plocha ledovců ve španělských Pyrenejích se za poslední století zmenšila o téměř 85 procent. Uvádí to organizace Greenpeace, která zveřejnila zprávu o tání nazvanou též Klimatické změny viditelné pouhým okem. Plocha ledovců na španělské straně Pyrenejí v roce 1894 tvořila 1779 hektarů, zatímco v roce 2000 už jen 290 hektarů. To znamená, že za posledních sto let roztálo 83,7 procenta ledovců, přičemž tání bylo v posledních dvaceti letech rychlejší, uvádí se ve zprávě.

Bude-li oteplování planety pokračovat, je možné, že v roce 2005 ve španělských Pyrenejích zbude už jen 65 hektarů ledovců. V roce 2050 to bude sotva devět hektarů a v roce 2070 tu nebude už vůbec žádný led, píše Greenpeace.

"Tání ledovců je příznak klimatických změn. Chceme důrazně upozornit na globální těžké dopady na životní prostředí a společnost, jak to ukazují poslední události v Karibiku," řekl Emilio Rull z Greenpeace.

Zpráva je doplněna fotografiemi z letošní expedice Greenpeace na Monte Perdido na hranicích s Francií. Porovnání těchto fotografií se snímky z počátku z 20. století ilustruje zmenšování ledovců.

Greenpaece ve zprávě vyzývá Spojené státy a Rusko, aby co nejrychleji ratifikovaly kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů v průmyslově vyspělých zemích.

 
Převzato: www.ihned.cz

Život na Zemi trvá přes 3,4 miliardy let


Korálový útes Buck Reef Chert v Jižní Africe, který má původ v mikroorganismech, se formoval před 3,416 miliardami lety.
LONDÝN 29. září (ČTK) - Život ve formě mikrobů existoval na Zemi před více než 3,4 miliardy let, tedy o 16 milionů dříve, než se dosud předpokládalo. Tvrdí to američtí vědci v článku, který ve svém nejnovějším čísle uveřejnil britský časopis Nature.
Analýzy korálového útesu Buck Reef Chert v Jižní Africe podle nich ukázaly, že je tvořen vrstvami sedimentů, jejichž největší část s obsahem uhlíku má původ v mikroorganismech. Útes se formoval před 3,416 miliardami let.
Badatelé Michael Tice a Donald Lowe ze Stanfordské univerzity uvedli, že jejich objev završuje debatu o době vzniku života na Zemi. Podle nich se život objevil na začátku prekambrijského období, čili před více než 3,4 miliardy let.
Teorii obou amerických badatelů někteří jejich kolegové zpochybňují. Mají za to, že sedimenty, na které badatelé ze Stanfordské univerzity odkazují, jsou nerostného původu.
Jihoafrický vědec Nicolas Beukes však Ticeho Loweovu hypotézu v komentáři, který rovněž uveřejnil časopis Nature, podpořil. "Přinesli přesvědčivé důkazy o tom, že organická hmota, která se uchovala ve skalách (korálového útesu) je biologického a nikoli hydrotermálního původu," napsal. "Existenci fotosyntetických organismů položili do začátku prekambrijského období," podotkl. Prekambrium je období, jehož počátek je vymezen vznikem pevné zemské kůry a závěr dobou, z níž pocházejí první hromadné zkameněliny ve vrstvách.

 
Dědeček George W. Bushe měl podnikatelské styky s firmami v nacistickém Německu
Dědeček George W. Bushe, senátor Prescott Bush, byl ředitelem a akcionářem firem, které profitovaly z obchodování s německými firmami, které pomohly nacistickému režimu k moci. Potomci přirozeně nejsou odpovědni za "vinu" svých předků, podnikatelská činnost Prescotta Bushe je však přesto zajímavá. Informace o ní vyšla najevo z nově objevených dokumentů v amerických státních archívech.

Prescott Bush spolupracoval s německými firmami až do roku 1942, kdy byla jeho firma americkým státem zkonfiskována podle zákona, zakazujícího obchod s nepřítelem. Zdá se, že měl přímé styky s firmami, působícími ve Slezsku, které využívaly otrocké práce z koncentračních táborů. Více než o šedesát let později vedly tyto skutečnosti k žalobě o odškodné, kterou podaly na Bushovu rodinu dvě osoby, které přežily Osvětim. Více:
http://www.blisty.cz/2004/9/27/art19904.html

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 6.10.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Vah. Slunce je zde v pádu a je ve znamení smířlivosti a ženského principu. Lidská vůle je snadno ovlivnitelná, zaměřená na společenské cíle a aktivity. Slunce velmi rozvíjí citovost.
  Konjunkce Slunce s Marsem spojuje vůli s činností dává energii a schopnost zvládat i hůře řešitelné děje a situace.
  Konjunkce Slunce a Jupitera až do pátku bude dávat sílu k dosažení nějakého ideálu. Aspekt podporuje optimistické myšlení a soudnost.
  Konjunkce Slunce s Merkurem zlepšuje intelekt a dává vyniknout inteligentním řešením a postojům.
  Trigon Slunce s Neptunem silně zvyšuje představivost. Lidé se snadno nechávají unášet ideály, aspekt zlepšuje a rozvíjí vztah k hudbě a k esoterice. Podporuje umělecké nadání a dává inspiraci.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  stojí ve znamení Vah. Planeta v tomto znamení umožňuje využít inteligenci k k přehodnocování přejatých myšlenek, lidé jsou schopni volit mezi různými cestami. Zlepšuje vyjadřování, lidé bývají liberální a humánnější než jindy. Postavení přeje cestování za láskami.
  Konjunkce Merkuru s Marsem nám bude dodávat mentální energii, ale zároveň i silně zvyšovat kritičnost. Aspekt posiluje smysl pro humor.
  Konjunkce Merkuru  s Jupiterem bude do středy zajišťovat soulad mezi inteligencí a úsudkem, dává optimismus a úctu k formě. Přeje literatuře.
  Od pondělí do čtvrtka bude trigon Merkuru s Neptunem zvyšovat naší vnímavost a představivost. Aspekt dává uměleckou inspiraci, nadaným až jasnovidnost, a všem pak schopnost rozplétat zmatky. Přeje i eosterice.
  Na víkend začne působit sextil Merkuru s Plutem. Aspekt přeje osvětlování záhad a intrik. Dává duševní plodnost. Přeje plutonským povoláním - soudcům, kriminalistům, gynekologům, psychologům a astrologům. Dává kritičnost a silný smysl pro spravedlnost a umožňuje zkoumání skrytých a magických problémů.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Panny. Celý týden bude planeta poškozena. Planeta bude vyvolávat v lidech sklon k výstřednostem a plýtvání.
  Opozice Venuše s Uranem pak způsobuje prudké zlomy v lásce, náhlé rozchody, výstřednosti. Aspekt nicméně přeje módním tvůrcům, filmovému umění.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Vah. Planeta je zde poškozena. Bude vyvolávat hádky a boje ukončované defenzívou, neb je agresivita v tomto znamení potlačena. Postavení má neblahý vliv na partnerský život a ve společenských stycích. Pozornost lidí je rozptylována a otupována, lidé trpí nedostatkem vytrvalosti. Aspekt škodí i sexu neb ten je často příčinou hádek.
  Mars v konjunkci s Jupiterem nebude mít díky postavení planety podstatný význam.
   
 • Jupiter
  stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
   
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Venuše. Proto si dejte pozor na to jak zacházíte se svými penězi a jak se chováte k okolí:-) Planeta umírněnosti rozhodně nepřeje.Síla ostatních planet bude vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 3.10.2004