Nahoru ]


A další podzimí fotografie...

Vítám vás v novém týdnu. Na začátek jen malé připomenutí. Kolem naší planety 29.9. prolétne planetka Toutatis ve vzdálenosti 0,0109 AJ. Pokud se o tomto objektu chcete dozvědět více klikněte >>ZDE>>. Simulátor pohybu pak najdete pokud kliknete na obrázek:


"Zákon se vždycky nakloní tak, aby chránil silné a utlačoval slabé. Závislost na síle rozleptá spravedlnost. "

- KORUNNÍ PRINC RAPHAEL CORRINO
Pravidla Civilizace

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


A do dalšího týdne poučné povídání od Táni:

Tak léto definitivně končí, což znamená, že se chystáme na dovolenou, na Žermanice na chatu. Protože když už nejsou "ty zatracený hice", tak je akorát ten správný čas si zajet k vodě, :o) Kaizaři, co jim ta chata patří, jsou poněkud nervózní, protože vážně je dost zima a na chatě jsou jen malý kamínka, ve kterých umí zatopit asi jen Vlastík, ale Libor trvá na tom, že se jede, tak se jede. Včera si taťka stěžoval, že má poněkud zalehlý uši, říkám "nejsi nachlazenej?" Jenže on se vyděsil, že bych mohla trvat na tom, že má ležet doma v posteli, nebo co, tak se rozhodl, že uším pomůže. Vlezl do pokojíku, chvílemi se odtama ozýval vysavač, ale jen chvílemi, na regulérní práci to nevypadalo, tož nahlédnu ..... taťka tam stojí, šlauch od vysavače si přidržuje u ucha jak sebevrah hlaveň revolveru a nohou ten vysavač zapíná a vypíná .....

Ale teď, co se mi stalo!
Kolega slaví padesátku, tož mu chci vyrobit speciální origoš kondolenční přání, padesát ... padesát ... no půjčila jsem si z pokladny 50 euro a naskenovala to, pak jsem tam pracně naaranžovala Laďovu téměř fotku zmodifikovanou v paint shopu do hnědočervené perokresby, texty jsem trochu přiopravila, aby to tedy bylo blahopřání, ale zas aby to nerušilo imidž té bankovky, no vyvedla se mi nááádherná padesátka, tak že si ji vytisknu - a ejhle! Moje inteligentní tiskárna to odmítá vytisknout! Vyplivla půlku té bankovky a místo druhé půky píše www.rulesforuse.org!

Tož takú sviňu chytrú ti frajeři v ejdž pí vyrobili!

A to mi se vůbec nelíbí, aby byla nějaká tiskárna chytřejší, než já, no ne? Já chci blbej stroj, kterej prostě udělá, co po něm chcu, no ne?

Jen doufám, že mě ta tiskárna někam nepráskla, snad ještě tak chytrá nejni, aby mě udala v evropský bance, :o)

Zdravím!

TK


Převzato: www.ihned.cz

Sonda Mars Express: Na Marsu je možná život

Vědci spekulují podle dat ze sondy, že se pod ledem na Marsu vyskytuje rovněž voda v kapalném stavu a v ní by mohly existovat formy primitivního života.


PAŘÍŽ 20. září (ČTK) - Evropská sonda Mars Express prokázala významnou koncentraci vody a metanu v atmosféře Marsu, což představuje "další indicii" pro možnost určité formy života na rudé planetě. Oznámili to dnes v Paříži odborníci Evropské vesmírné agentury (ESA).
"Nejnovější analýzy údajů poskytnutých sondou umožňují lépe pochopit geologické a atmosférické procesy na Marsu a otevírají nám nové možnosti k odhalení případných stop současného života na této planetě," prohlásil mluvčí ESA Roberto Loverde.
Podle jeho slov toto zjištění poskytl speciální spektrometr PFS, jímž je sonda kroužící kolem Marsu vybavena. Ten našel ve výšce mezi deseti a 15 kilometry od povrchu v ovzduší vodní páry, které jsou zde rozloženy a smíchány s ostatními složkami atmosféry. PFS pak zjistil také přítomnost metanu, "přičemž se ukázalo, že rozložení obou substancí na sebe navazuje," řekl Loverde.
"Získali jsme tak nový dílek skládačky, jenž nás přibližuje k poznání toho, v jaké formě mohl existovat minulý nebo ještě i současný život na Marsu," zdůraznil mluvčí ESA.
Nejnovější data evropské sondy Mars Express dále dokazují, že v atmosféře Marsu se překrývají oblasti vysokých koncentrací vodní páry a metanu. Vědci spekulují, zda příčinou jejich společného výskytu není působení mikrobů.

Tato nejnovější měření evropské sondy ale vyvolala nové spekulace. Z nových dat vyplývá, že vodní pára je v atmosféře Marsu ve výšce od deseti do 15 kilometrů rozptýlena rovnoměrně. Ovšem blíže u povrchu jsou koncentrace páry vyšší nad třemi rozsáhlými regiony kolem marsovského rovníku - v oblastech Arabia Terra, Elysium Planum a Arcadia-Memnonia.
V těchto místech naměřili vědci dvakrát až třikrát vyšší koncentrace vodní páry než v ostatních pozorovaných lokalitách. Podrobná vyhodnocení dat PFS rovněž ukazují, že ani metan není v atmosféře planety rozložen rovnoměrně, ale soustřeďuje se na několika místech - přesně v oblastech vyššího množství vodní páry.
Současně jde podle skupiny vědců vedené Italem Vittoriem Formisanem o regiony s výskytem ledu. Americká sonda Odyssey tu objevila v malé hloubce pod povrchem ledovou vrstvu.
Páru by mohlo z nitra planety k povrchu hnát geotermické teplo, zní jedna z tezí. Proti tomu však hovoří velmi nízké povrchové teploty kolem minus 50 stupňů Celsia, kvůli nimž voda zmrzne dříve, než se stačí dostat na povrch.
Vědci také spekulují, že pod ledem se vyskytuje rovněž voda v kapalném stavu. A právě v ní by mohly existovat formy primitivního života, jež produkují metan a jiné plyny, pronikající na povrch a do ovzduší.
Italský vědec už v březnu prohlásil, že výskyt metanu na Marsu mají na svědomí buď vulkány, nebo živé organismy. Jako zdroje tohoto plynu přicházejí v úvahu i cizí nebeská tělesa. Tomu ale Formisano nevěří: "Komety a asteroidy považuji za krajně nepravděpodobnou příčinu," říká.
Ale i kdyby byla zdrojem metanu vulkanická činnost, zvýšilo by to šance na výskyt života na Marsu. Podle geologů by totiž teplo vzniklé sopečnou činností mohlo udržet pod povrchem vodní zásoby v kapalném stavu a vytvořit tak životu příznivé prostředí.

Moje poznámka: Pokud stojíte o detaily navštivte: www.earthfiles.com/news/news.cfm?ID=796&category=Science 
Převzato: www.ihned.cz

Genetický výzkum vyvrátil teorii o jihoamerickém osídlení Polynésie

Plavba voru Kon-Tiki vstoupila do povědomí romantiků i do dějin oboru, jemuž se dnes říká experimentální archeologie. Faktem ovšem je, že závěry, které přinesla, později vyvrátila jiná vědní disciplína - genetika. Vor vyplul 28. dubna 1947. Šestici dobrodruhů vedl norský badatel Thor Heyerdahl (1914 - 2002). Chtěl dokázat, že ostrovy Polynésie v době kamenné osídlili mořeplavci z Jižní Ameriky.
Tehdejší teorie předpokládaly, že v době kamenné lidé připluli do jižní Polynésie z jihovýchodní Asie, tedy od západu - proti větrům i proudům. Heyerdahl usoudil, že logičtější by byl příchod osídlenců od východu, z Jižní Ameriky. Ostatně místní rostliny, například bataty (sladké brambory), mají také svůj původ v Americe.


Osm tisíc kilometrů ve vlnách

Protože však jeho hypotézu nikdo ve vědeckém světě nebral vážně, norský badatel se rozhodl, že ji prokáže experimentem. Postavil balzový vor, repliku těch, jaké měli američtí indiáni. Nazval jej Kon-Tiki, protože to bylo staré jméno boha slunce, kterého uctívali Inkové. Po dobrodružné plavbě, trvající 101 dnů, plavidlo skutečně urazilo téměř 8000 kilometrů z Peru k neobydlenému polynéskému atolu Raroia, kde se rozbilo o útes.
Heyerdahl tedy skutečně prokázal, že Jihoameričané mohli do Polynésie připlout na jednoduchém plavidle, které měli k dispozici. A ještě k tomu o své výpravě napsal knížku, jež se stala bestsellerem, a natočil film, který vyhrál cenu Oscara v kategorii dokumentárních snímků.
Nejasnosti ovšem zůstaly. Heyerdahl předvedl, co se mohlo stát, ale to ještě neznamená, že se tak skutečně stalo. Jiné důkazy hypotézu norského badatele vylučují. Lingvisté konstatují, že jazyky v Polynésii a v Jižní Americe nemají nic společného. A také archeologové objevují na Polynésii předměty připomínající věci z oblasti jihovýchodní Asie. Heyerdahl tedy později přišel s teorií, že se v Polynésii setkaly dvě vlny přistěhovalců - první z Jižní Ameriky a druhá z jihovýchodní Asie, a každá s sebou přivezla něco. Jedna zemědělské plodiny, druhá jazyk a materiální kulturu.
Rozvoj genetiky pak přinesl definitivní úder. Jak se ukazuje, čím jsou si jednotlivé lidské skupiny bližší, tím shodnější je i jejich genový profil. Při svém zkoumání však genetikové neobjevili takovou podobnost, která by ukazovala na příbuznost mezi obyvateli Jižní Ameriky a Polynésie.
Až nedávno se objevil nový rozpor. Tým genetiků, který vedl Matthew Hurles z anglické Cambridgeské univerzity, jej loni popsal v časopise American Journal of Human Genetics. Tito vědci našli na ostrůvku Rapa poblíž Tahiti několik mužů, v jejichž chromozómu Y byla DNA se znaky příznačnými pro americké Indiány. Zdálo se, že jde o potomky původních přistěhovalců, a tedy že Heyerdahl měl přece jenom pravdu.
Nicméně Matthew Hurles se nespokojil s jedním poznatkem. Vzal v úvahu, že Y je pohlavní chromozóm, který mají pouze muži a jenž se dědí jen z otce na syna. Existuje však ještě jeden genetický znak - takzvaná mitochondriální DNA. Ta se v buňce vyskytuje mimo její jádro, a předává se proto dětem (klukům i holčičkám) pouze od matky, z jejího vajíčka. Muži ji už do další generace nepřenesou.
Mitochondriální DNA mužů z ostrůvku Rapa neobsahovala žádnou spojitost s Jižní Amerikou. Vědci tedy konstatovali: Protože bez žen se lidé nemohou rozmnožovat, není prostě možné, aby obyvatelé ostrova Rapa byli potomky Jihoameričanů - mužů i žen, kteří by osídlili Polynésii.


Pravda z archívů

A tak byla na světě nová záhada. Kde se vzaly jihoamerické znaky na mužském chromozómu Y? Matthew Hurles a jeho kolegové odložili zkumavky a začali pátrat v archívech.
A našli tam, že v letech 1862 a 1863 vysílalo Peru lodě, jejichž posádky chytaly obyvatele Polynésie a dělaly z nich otroky. Místní lidé se bránili. V lednu 1863 právě na ostrově Rapa osádku jedné otrokářské lodě zajali. Jak informoval tehdejší francouzsky psaný list Messager de Tahiti, někteří námořníci pak na ostrově zůstali. A zřejmě měli i děti s místními ženami.
Tím se tajemství vysvětlilo. Jihoameričtí otrokáři před půldruhým stoletím, a nikoli prehistoričtí osadníci, vnesli jihoamerické genetické znaky mezi obyvatele ostrova Rapa. A protože šlo o muže, zůstaly genetické stopy v chromozómu Y, ale ne v mitochondriální DNA. Teorie Thora Heyerdahla, která se chvíli zdála oživená, zase zapadla do pozadí. Má však ještě jednu naději na vzkříšení. Vědci pořád nemohou vysvětlit, jak se do Polynésie dostaly už v prehistorii jihoamerické sladké brambory a tykve. Že by je pradávní Jihoameričané přece jen přivezli a zasadili, ale pak dokonale vyhynuli?

Autor/ři: jet
Převzato: www.blisty.cz

Bývalý rockový zpěvák Cat Stevens "hrozbou Spojeným státům"

Britský folkový zpěvák Cat Stevens, který složil a natočil v šedesátých a v sedmdesátých letech několik celosvětových hitů, mezi nimiž byly písně jako "Moon Shadow", "Peace Train" a "Morning Has Broken" , byl deportován z USA zpět do Londýna jako "islámská hrozba" poté, co se tam pokusil letecky přicestovat.

V roce 1977 Cat Stevens konvertoval k islámu a přijal jméno Yusuf Islam. V poslední době se angažuje především při řízení islámských škol. Americké úřady tvrdí, že rozhodnutí nevpustit ho do země bylo učiněno "z bezpečnostních důvodů". Muslimské organizace v Británii a ve Spojených státech toto rozhodnutí kritizovaly s poukazem na to, že je Cat Stevens "mužem míru".

Výbor pro americko-islámské vztahy vydal prohlášení, podle něhož americké úřady "vydaly znepokojující signál, že dokonce i umírnění a mainstreamoví muslimové budou od nynějška považováni za teroristy". Mohammad Abdul Bari, náměstek generálního tajemníka Muslimské rady Británie konstatoval, že Yusuf Islam je umírněný muž. "Je to facka do tváře racionality. Jestliže se takto zachází s prominentními, známými osobami, jak mohou existovat dobré styky?"


Ve věci Cata Stevense/Yusufa Islama intervenoval také britský ministr zahraničních věcí Jack Straw.

Stevens cestoval do USA letadlem společnosti United Airlines, které bylo, když americké úřady opožděně zjistily, že je na palubě, odkloněno na vzdálenost 1000 km do Maine. Mluvčí pro Americké ministerstvo domácí bezpečnosti sdělil tiskové kanceláři AFP, že jeho jméno "bylo umístěno na seznamu podezřelých osob, protože jsou Spojené státy znepokojeny činností, která může mít potenciálně vztah k terorismu. Naše výzvědné služby v poslední době získaly dodatečné informace, které dále zvyšují podezření, týkající se Yusufa Islama," dodal.

Před čtyřmi lety byl Islam deportován z Izraele, na základě nepodložených tvrzení, že podporuje militantní muslimy.

V osmdesátých letech šokoval mnoho svých bývalých stoupenců, když podpořil fatwu, kterou vyhlásil ajatolláh Chomejní proti spisovateli Salmanu Rushdiemu, autoru knihy Satanské verše.

Cat Stevens se narodil jako Stephen Demetre Georgiou v Londýně řeckému otci z Kypru a švédské matce. Jakožto zakladatel Muslimské školy v Londýně ho v poslední době v Británii přijali nejvyšší státní představitelé, včetně prince Charlese.

Na svých internetových stránkách Yusuf Islam konstatuje, že "opakovaně a systematicky odsuzuje činy teroristů, které jsou v přímém protikladu s pokojným učením islámu."

Loni Yusuf Islam vydal novou verzi svého někdejšího hitu "Peace Train" a vyjádřil tím svou opozici vůči válce v Iráku.


Odkaz: www.yusufislam.org.uk
Přečtěte si článek od O. Luňáka: Inspirován koláží z naší hymny, vyrazil jsem do Českého ráje. Článek v Magazínu 2000 záhad (http://www.magazin2000.cz/), krásné, zářijové počasí, a nakonec i plynulá cesta po dálnici E65, to vše mě naladilo tak, že jeden z posledních zářijových víkendů se stal něčím, jako pohádkou. Pohádkou Ráje, protože jsem navštívil "mikroregion" Český ráj (http://www.craj.cz/). Dokonce jsem si v jednom tichém údolí zapadal (=pokus o létání) s mým posledním elektro-letadélkem, takže jsem byl uspokojen měrou vrchovatou. Blíží se víkend, a třeba dumáte, kam vyrazit... čtěte tedy dále...
http://www.spirala.cz/tiki-read_article.php?articleId=3529

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 29.9.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Vah. Slunce je zde v pádu a je ve znamení smířlivosti a ženského principu. Lidská vůle je snadno ovlivnitelná, zaměřená na společenské cíle a aktivity. Slunce velmi rozvíjí citovost.
  Konjunkce Slunce s Marsem spojuje vůli s činností dává energii a schopnost zvládat i hůře řešitelné děje a situace.
  Konjunkce Slunce a Jupitera dává sílu k dosažení nějakého ideálu. Aspekt podporuje optimistické myšlení a soudnost.
  Konjunkce Slunce s Merkurem zlepšuje intelekt a dává vyniknout inteligentním řešením a postojům.
  V pátek se ještě přidá trigon Slunce s Neptunem silně zvyšuje představivost. Lidé se snadno nechávají unášet ideály, aspekt zlepšuje a rozvíjí vztah k hudbě a k esoterice. Podporuje umělecké nadání a dává inspiraci.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  stojí do úterý ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta v plné síle. Přeje lékařství, v lidech rozvíjí tendence k sebeanalýze. Inteligence je spíše materialistická a opatrná.
  Od středy již bude Merkur  ve znamení Vah. Planeta v tomto znamení umožňuje využít inteligenci k k přehodnocování přejatých myšlenek, lidé jsou schopni volit mezi různými cestami. Zlepšuje vyjadřování, lidé bývají liberální a humánnější než jindy. Postavení přeje cestování za láskami.
  Konjunkce Merkuru s Marsem nám bude dodávat mentální energii, ale zároveň i silně zvyšovat kritičnost. Aspekt posiluje smysl pro humor.
  Konjunkce Marsu s Jupiterem bude zajišťovat soulad mezi inteligencí a úsudkem, dává optimismus a úctu k formě. Přeje literatuře.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Lva. Vztahy navázané v tomto znamení bývají většinou pevné, postavení rozvíjí sklony k zjemnělosti a touhu po přepychu. Stinnou stránkou bývá že lidé mají pod vlivem planety postavený svůj milostný ideál příliš vysoko a tak není navazování milostných kontaktů právě jednoduché. Planeta přeje uzavírání smluv z oblasti umění.
  Trigon Venuše s Plutem bude ještě v pondělí působit. Aspekt jitří city a připojuje k nim vždy dávku osudovosti. Aspekt se také vyznačuje tím že často dochází k znovuobnovení vztahů či smluv.
  Až do pátku pak Venuše bude bez aspektace.
  Na víkend bude Venuše poškozena opozicí s Uranem. Planeta bude způsobovat potlačování citů, utajování lásky, sublimaci pohlavního pudu. Opozice pak způsobuje prudké zlomy v lásce, náhlé rozchody, výstřednosti. Aspekt nicméně přeje módním tvůrcům, filmovému umění.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Vah. Planeta je zde poškozena. Bude vyvolávat hádky a boje ukončované defenzívou, neb je agresivita v tomto znamení potlačena. Postavení má neblahý vliv na partnerský život a ve společenských stycích. Pozornost lidí je rozptylována a otupována, lidé trpí nedostatkem vytrvalosti. Aspekt škodí i sexu neb ten je často příčinou hádek.
  Mars v konjunkci s Jupiterem nebude mít díky postavení planety podstatný význam.
   
 • Jupiter
  stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
   
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla  planet vyrovnaná. V úterý pozor na úplněk.

Mějte se hezky...

Hade, 26.9.2004