Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Fotka výše je z předávání cen B. Hrabala letos na jaře, a přiznávám že tato paní byla to jediné co mě na celé akci skutečně zaujalo. Prostě mě přišla určitým způsobem zajímavá a sympatická:-)
 

"Nikdy neuškodí, víš-li přesně, v jakém znamení ses narodil, protože je nepochybné, že ses narodil pod hvězdami, takže s nimi souvisíš."

Sándor Márai
Citátek od Polly pro tento týden...

 
Irové či Skotové nemají podle genetiků s Kelty mnoho společného

DUBLIN 9. září (ČTK) - Národy označované za keltské, jako jsou Irové nebo Skotové, mají více společného s Portugalci a Španěly než s "Kelty", tedy se skupinou kmenů, které v době bronzové obývaly území mezi Čechami a Francií. K tomuto závěru dospěli irští vědci.

"Má se za to, že původ lidí na britských ostrovech je třeba odvozovat z invazí a migrace, spřízněnost však neukazuje na společný původ na východě," prohlásil Daniel Bradley, spoluautor studie o genetickém původu Keltů.

Historikové byli dříve přesvědčeni o tom, že Keltové přišli na Britské souostroví přibližně před 2500 lety z území současné východní Francie a jižního Německa. Tuto teorii nedávno zpochybnili archeologové. Bradley a jeho tým z dublinské Trinity College nyní archeology podpořili.

Irští genetikové porovnávali vzorky DNA skupin osob, které jsou příslušníky keltských národů, se vzorky jiných evropských národů. Při tom zjistili, že obyvatele keltských oblastí - Walesu, Skotska, Irska, Bretaně a poloostrova Cornwall - spojují silné genetické vazby, které však neukazují na východ, nýbrž na spřízněnost s národy Iberského poloostrova.

Bradley si myslí, že tato spřízněnost může odkazovat do doby před více než 6000 lety. Podle něho nelze vyloučit, že na konci doby ledové se lidé, kteří tehdy žili na území nynějšího Španělska a Portugalska, začali stěhovat.

 
Převzato: www.osel.cz

Klonování mrtvých lidí

Živá embrya připravil americký výzkumník z mrtvol. Informaci o tom zveřejnil včera na tiskové konferenci v Londýně.

Panayiotis Zavos z Kentuckého centra reprodukční medicíny v Lexingtonu (USA) prohlásil, že opakovaně dokázal, že buňky odebrané zemřelému člověku, mohou být použity pro klonování. Těmito slovy Zavos způsobil na konferenci velký poprask a to přesto, že upozorňoval, že jeho pokusy probíhaly jen zkušebně a že žádné jím připravené embryo nebylo použito až do závěrečné fáze, tedy k implantaci vedoucí k porodu.

I přes zmíněné ujištění se bezprostředně po Američanově vystoupení zvedla k jeho pokusům vlna odporu, především v komunitě vědců z Velké Británie. Z jejich prohlášení zaznívaly slova o tom, že Zavosova činnost je vědecky problematická a eticky nepřijatelná. Takto se vyjádřil Richard Gardner, člen Královské vědecké společnosti UK, který pracuje v oblasti kmenových buněk a klonování. Na adresu Zavose emotivně prohlašoval: „ Je sprostě matoucí když tvrdíte, že dokážete udělat kopii milovaného vytvořením klonu osoby s tím samým genetickým vybavením“!

V bouřlivé diskusi vystoupil i Robin Lovell-Badge, šéf kolektivu vývojové genetiky v Národním institutu pro medicinský výzkum ve Velké Británii a na Zavose do davu posluchačů hřímal: „Tento člověk se pase na lidském neštěstí a dává jim jen falešné naděje. Zaznívaly zde i argumenty o tom, že i když se ukázalo, že klonovat mrtvého možné je, je riziko, že se takto narodí dítě s vážnými vrozenými poruchami, velké.
Další doporučení, která se v britské metropoli na hlavu Zavose snesla, vyzněla v požadavek, že by Zavos měl svojí práci publikovat v renomovaném tisku a ne jí pouze vyjevit na konferenci.

Britská národní komise pro lidskou embryologii a plodnost odmítla Zavosem presentované výsledky a označila, je (do doby, než proběhnou oponovaným tiskem), jako nedostatečně podložené.
Zavos kontroval prohlášením, že nemůže za to, že vážení členové komise nečtou. A doložil, že své výsledky již publikoval v internetovém časopisu Reproductive Bio Medicine Online.
Přítomným Zavos zopakoval svůj postup, jak získal živé buňky z tkání tří mrtvých osob a jak jejich jádra s informací DNA vstříknul do vaječných buněk skotu. A jak poté jejich spojení vyprovokoval elektrickým šokem.
Úspěšně fúzovaná embrya se po 48 hodinách začala dělit, buňky začaly tvořit kulovité shluky a že při takovém postupu dávají dvě ze tří lidských buněk z mrtvol, vznik „živým embryům v takovém stadiu, že jsou schopny implantace do dělohy.
Zavos se rovněž osočil na své kritiky s tím, že zavírají oči před skutečností, že na této problematice pracovalo již mnoho vědců, kteří také oznámili, že zkoušejí připravit embrya k implantaci za účelem řešit problémy pregnance. A že několik jiných skupin již stvořilo embrya za pomoci zvířecích enukleovaných buněk a že tyto pokusy se táhnou již od roku 1996.

Zavos své vysvětlování doplnil o informace, že při jednom z prvních pokusů použil krev a další tkáně z těla jedenáctileté dívenky, která zahynula při automobilové nehodě. V jiném úspěšném pokusu použil buňky z 18-měsíční batolete a konečně ve třetím případě buňky z muže, který zemřel ve věku 33 let.
Buňky všech tří zemřelých daly vznik embryím, která narostla do stadia 64 buněk. To v řeči laiků znamená, že taková embrya jsou již jsou vhodná pro přenos do dělohy a že mají všechny předpoklady k tomu, aby daly vznik úspěšnému těhotenství.

Pramen: Nouvelles, Radio Canada and UK, Reuters

Autor: Josef Pazdera
Převzato: www.lidovky.cz

Dinosauři prý byli milující rodiče

LONDÝN 8. září 2004 | 21:21 Vědci představili novou teorii o dinosaurech. Podle ní pravěká zvířata nebyla pouze děsivá stvoření, ale zřejmě se dokázali chovat i jako milující rodiče. Svědčí o tom prý fosilní pozůstatky dospělého psittacosaura obklopeného 34 mláďaty, které byly nalezeny v Číně.

Psittacosaurus (jehož název obsahuje latinské termíny pro papouška a ještěra) žil v Asii na konci období křídy (před 65 miliony let), měřil jeden až dva metry a dosahoval metrové výšky. Vážil kolem 25 kilogramů, živil se rostlinami a měl charakteristický tvrdý zahnutý zobák.

Zmíněné fosílie byly odhaleny v roce 2003 v čínské oblasti Liao-ning. Není jasné, zda všech 34 mláďat představuje potomky téže matky, všechna ale dosahují přibližně stejné velikosti. "Těsné spojení kostry dospělého a mladých odpovídá biologickému vztahu a rodičovské péči po vylíhnutí z vajíček," poznamenávají paleontologové ve své zprávě k objevu, zveřejněné v časopise Nature.

Mláďata zahynula v aktivní pozici, což naznačuje, že byla patrně pohřbena zaživa. Žádné z nich nemá totiž zvrácený krk dozadu, jak tomu bývá u umírajících dinosaurů, vysvětlil David Varricchio z Montanské státní univerzity. Podle Varricchia a čínských a tchajwanských expertů byli dinosauři asi zasypáni sopečným prachem nebo uvězněni v propadlém podzemním doupěti.

Zatímco u krokodýlů či ptáků, kteří jsou nejbližšími žijícími příbuznými dinosaurů, důkazy o rodičovské péči existují, u dinosaurů tomu tak není. "Nález dokladů rodičovské péče u dinosaurů pravděpodobně svědčí o tom, že tento rys lze považovat za společný pro všechny tři skupiny," upozorňuje Varricchio.

čtk
Převzato: www.novinky.cz

WHO: Sebevražd je více než lidí zabitých ve válkách

Alkohol je jednou z příčin sebevražd v Rusku.
foto: internet Téměř milión lidí si každoročně dobrovolně vezme život. Toto číslo dokonce převyšuje počet obětí válečných konfliktů. Nejvíce sebevrahů na počet obyvatel má Litva, kde v roce 2002 spáchalo sebevraždu 44,7 člověka ze 100 000 obyvatel, tedy 1551 lidí. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO) při příležitosti světového dne prevence před sebevraždami, který připadá na pátek.

10.9. 16:52
ŽENEVA - Z České republiky jsou známy údaje z roku 2001, kdy se pro ukončení života rozhodli 1623 lidé, tedy 15,9 ze 100 000.

Obecně mají silné sebevražedné sklony obyvatelé euroasijského subkontinentu, naopak málo je sebevražednost rozšířená v Jižní Americe.

Z údajů WHO vyplývá, že ze světa dobrovolně odejde každých 40 sekund jeden člověk. Počty sebevrahů jsou nejvyšší v pobaltských státech, kde je zaznamenáváno ročně v průměru 40 sebevražd na 100 tisíc obyvatel.

Rusko: na vině je alkoholismus
Číslo je vysoké i v ostatních státech bývalého Sovětského svazu, například v Rusku bylo v roce 2000 38 sebevrahů na 100 tisíc obyvatel. Mezinárodní sdružení pro předcházení sebevraždám (IASP) to přičítá rozmohlému alkoholismu.

V České republice v roce 2001 spáchali sebevraždu 1294 muži a 329 žen. To znamená, že se pro toto radikální řešení životních problémů rozhodl každý 26. český muž ze 100 000. V přibližně stejně velkém Maďarsku se předloni pro sebevraždu rozhodlo 2195 mužů a 648 žen.

Poměrně větší podíl sebevražd než v ČR byl zaznamenán rovněž v sousedním Rakousku - 19,3 člověka ze 100 000. V Německu je sebevražednost nižší - v roce 2001 tu bylo zaznamenáno 13,5 případu na 100 tisíc obyvatel. Ještě nižší podíl mělo v roce 2001 Slovensko - 12,9 na 100 000.

"Sebevražednost je velkým problémem veřejného zdraví a celosvětově představuje zátěž 1,5 procenta nákladů na choroby," uvedl expert WHO na duševní zdraví José Bertolote.

Mezi sebevrahy je většina mužů, i když počet sebevražedkyň údajně stoupá. "Muži většinou sahají k rozhodnějším krokům než ženy," říká předseda IASP Lars Mehlum. O sebevraždu se přitom podle odhadů ročně pokusí dohromady deset až 20 miliónů lidí.

Dostupnost sebevražedných prostředků
Anomálií je Čína, kde podle dostupných údajů páchá sebevraždu 195 000 lidí ročně, z toho ovšem mírná většina žen. To platí zejména na venkově, kde jsou povoleny vysoce jedovaté hubící prostředky. Jejich zákaz by podle Mehluma mohl počet čínských sebevražedkyň snížit.

Největší podíl mezi sebevrahy zaujímají starší lidé, ale k sebevraždě se rozhodují stále častěji mladí muži ve věkové skupině 15-29 let. Do značné míry je to způsobeno snadným přístupem ke střelným zbraním, které jsou nejjistějším prostředkem pro "zdárné" uskutečnění sebevraždy.

Přesto si například ve Spojených státech, které jsou známé snadnou dostupností střelných zbraní, vzalo v roce 2000 život "jen" 10,4 člověka ze 100 000.

ČTK
Na sjezdu republikánů se minulý týden řečníci jeden po druhém vysmívali tvrzení demokrata Johna Edwardse, že existují dvě Ameriky.
Jedna, která pilně pracuje a nemůže si dovolit zdravotní pojištění, a druhá, která žije v přepychu, ale neočekává se od ní služba v armádě ani placení spravedlivého podílu na daních.
Za skandování "USA, USA" republikáni znovu opakovali, že jsme jeden národ, šťastní občané nejlepší země, jaká kdy na světě existovala, a že jediný důvod, proč máme nepřátele, je ten, že mají vztek, jak jsme svobodní. Což vyvolává otázku: proč nikdo nepálí kanadské a švédské vlajky?
Více >>ZDE>>
Jedna z klasických otázek středoamerické archeologie zní: Proč kolem roku 950 (respektive mezi lety 750 a 1200) po Kr. zanikla nejrozvinutější civilizace celé Ameriky - říše Mayů? Nejčastěji se to vysvětluje vyčerpáním půdy, změnami životního prostředí nebo klimatickými výkyvy. Taková odpověď však ve skutečnosti nic neřeší.
Více >>ZDE>>

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 15.9.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je sluneční oheň a žár zklidněn a rozumně vyvážen analytickou inteligencí Merkura, vládce znamení. V tomto znamení v lidech Slunce rozvíjí soudnost, bystrost. Slunce přeje povoláním souvisejícím se zdravím,medicínou, letectvím.
  City jsou v pod vlivem tohoto znamení poněkud chladně analyzovány a v lidech se může projevovat nedostatek vášně.
  Konjunkce Slunce s Marsem spojuje vůli s činností dává energii a schopnost zvládat i hůře řešitelné děje a situace.
  Konjunkce Slunce a Jupitera dává sílu k dosažení nějakého ideálu. Aspekt podporuje optimistické myšlení a soudnost.
  Od úterý sextil Slunce se Saturnem podporuje vše co dozrává a vyzrává časem, lidem dává vytrvalost, metodičnost a  vyvolává sklony k filosofii.
  Do středy bude působení Slunce poněkud zhoršovat kvadratura Slunce s Plutem. Aspekt komplikuje sexuální vztahy, lidé mají tendence k sebedestruktivnímu chování, i malé problémy se stávají nepřekonatelnými překážkami. Působní aspektu bude mírněno předešlými aspekty, ale i tak je ostražitost na místě.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  stojí do ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta v plné síle. Přeje lékařství, v lidech rozvíjí tendence k sebeanalýze. Inteligence je spíše materialistická a opatrná.
  Do pátku bude ale planeta poškozena opozicí s Uranem. Dejte si pozor na aby jste nebyli přespříliš sobečtí.
  Opozice Merkuru s Uranem způsobuje nevyváženost v ideálech ostrý jazyk a nervovou labilitu. Vyvolává mezigenerační problémy. Pozor si dejte i na nehody.
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Lva. Celý týden bude poškozena opozicí s Neptunem. V lidech vyvolává sklony k utajování lásky a citů. Pod jejím vlivem často dochází k sublimaci pohlavního pusu až k sexuální apetenci, nebo k přílišné únavě z mrhání silami v bezúčelných činnostech.
  Opozice Venuše s Neptunem vede k neschopnosti udržet si milostný ideál, lidé často podléhají nevěře, mají neslučitelné přání a sny, nejsou schopny unést realitu v lásce a utíkají před ní.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení rozvíjí planeta jemnou a živou inteligenci. Přeje průmyslu a lékařským vědám. Zvyšuje strategické schopnosti a efektivitu v jakýchkoliv činnostech.
  Mars v konjunkci s Jupiterem je spíše mužským aspektem. Dává schopnost ovládat události a rozhodnost. Nicméně toto bude silně narušovat následující aspekt.
  Kvadratura Marsu s Plutem, působící do úterý, v lidech vyvolává fatalitu, narušuje harmonii v erotice a přeje jen a pouze S-M zaměřeným párům.
  Vystřídá jí ve středu sextil se Saturnem. Přeje dlouhodobým činnostem, dává odvahu a pevnost. Aspekt působí proti zpohodlnění a pocitu bezpečí, dává odhodlání a je jak dělaný pro vyřešení problémů se kterými člověk dlouho stál bezradně.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
   
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
   
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Merkur síla ostatních planet bude vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 12.9.2004