Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Obrázek vlevo berte jako příspěvek k vítání roku 2004... Své názory na to jaký bude příští rok jsem myslím dostatečně srozumitelně formuloval celý rok minulý a to co dostal rok 2004 do vínku snadno zjistíte v Týdnu minulém.
Jinak asi jste zaregistrovali že po vánočním klidu velmi obživla jak sluneční tak seismická aktivita. Po tragických zemětřeseních v Iránu agentury oznámily východně od Nové Kaledonie  zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy stupnice. Oznámila to pozorovací stanice v Hongkongu. Epicentrum otřesů u tohoto francouzského zámořského území bylo v Tichém oceánu.
A ještě upozornění na novou stránku. Na této stránce najdete poslední fotografie archy Noemovy. Snímky zde  představené  jsou převzaté z filmu natočeného profesionálním horolezcem Claudio Schranzem na Mount Ararat, v nadmořské výšce 4200 metrů.

"...všecko je poplatné jen našim mravům a klimatu, v němž žijeme. Co je zločinem zde, je často o kousek dál ctností a ctnosti druhé polokoule by naopak u nás mohly být za zločiny. Není zvěrstva, které by nebylo někde zbožštěno, ctnosti, která by nebyla špiněna."

D.A.F. de Sade: Filosofie v budoáru
Náhodná ukázka pro tento týden od Polly...

 


Zachycuje snímek umělý artefakt na Marsu?  Další rozbor snímku MOC m1501228b naleznete kliknutím na odkaz nebo na obrázek.


 


Do severní části Íránu dopadl v pátek meteorit a způsobil menší hmotné škody. Ztráty na životech však hlášeny nejsou, informoval íránský rozhlas.

02.01. 19:31
TEHERÁN - "Meteorit, který zasáhl město Bábol na pobřeží Kaspického moře, způsobil jen menší hmotné škody na obytných budovách," hlásí íránský rozhlas. Podle stejného zdroje však dopad vyvolal mezi místními obyvateli paniku, takže vybíhali na ulici a snažili se dostat pryč od budov.

Podle neověřených informací meteorit dopadl necelý kilometr od obydlené zóny a pociťovány byly jen otřesy půdy, které vyvolal. Nebylo však oznámeno, jak velký meteorit byl, ani žádné další podrobnosti.

Íránci jsou v současnosti ještě pod dojmem silného zemětřesení, které před týdnem zničilo město Bám s okolím na jihovýchodě země. Zahynulo při tom nejméně 30 000 lidí, jakékoli otřesy půdy proto dokáží vyvolat paniku.
 
Osobně se domnívám že následující zpráva jsou prostě a jednoduše plky, které mají zakrýt faktický neúspěch mise... Naopak se zdá že misi americké sondy Spirit lze zatím označit za jednoznačný úspěch.
Beagle mohl uvíznout v kráteru Marsu

Kam dopadl evropský modul Beagle-2?
Zdroj: Foto AP
LONDÝN, 29. prosince 2003 | 20:33 Evropským vědcům se stále nedaří navázat spojení s modulem Beagle-2, který měl ve čtvrtek přistát na planetě Mars. Problémy s komunikací by mohl způsobit podle expertů obrovský kráter, na jehož dno sonda možná dosedla.


Vědcům z Evropské vesmírné agentury (ESA) se zatím nepodařilo zachytit žádné signály z modulu, který má na rudé planetě pátrat po zárodcích života. Poslední pokus selhal dnes ráno, když nad předpokládaným místem přistání už popáté přeletěla družice Mars Odyssey, která patří americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Colin Pillinger z ESA oznámil, že jeho tým má k dispozici nové snímky oblasti, v níž měl modul podle jejich odhadů přistát. Beagle-2 se na nich najít nepodařilo, v cílovém prostoru o rozměrech 70 krát 10 kilometrů však odborníci objevili asi kilometr široký kráter.

"Je možné, i když málo pravděpodobné, že Beagle-2 nemůže komunikovat, protože přistál právě v tomto kráteru," uvedl Pillinger. "Byla by to neuvěřitelně nešťastná situace. Když jsme hledali vhodné místo, nejdříve jsme se vyhnuli těm, na nichž jsme viděli krátery. Není však možné vyhnout se všem kráterům na Marsu."

Další pokus o komunikaci až v lednu

Vědci dnes také vyloučili další dvě hypotézy příčin mlčení Beaglu-2. Problémy podle nich nejspíš nezpůsobilo ani špatné počasí na rudé planetě, ani mechanické poškození vnitřních hodin modulu, o nichž experti uvažovali v minulých dnech.

Evropští experti v neděli vyjádřili naději, že navázat spojení by se jim začátkem ledna mohlo podařit s pomocí sondy Mars Express, z níž se modul 19. prosince oddělil. Tento vesmírný aparát je nyní na oběžné dráze Marsu a 4. ledna by měl začít pravidelně přelétávat nad oblastí předpokládaného přistání modulu.

Beagle-2 vážící 70 kilogramů měl mimo jiné pomocí mechanických ramen nabrat a prozkoumat vzorky horniny. Mars Express má za úkol zachycovat signály, které jí pošle modul z povrchu Marsu, a předávat je dál do střediska v Darmstadtu. Odtud data poputují k vyhodnocení do vědecké stanice ve Velké Británie.


iln, čtk
 
Průzkumný robot americké sondy Spirit, který v neděli ráno úspěšně přistál na povrchu Marsu, vyslal do řídícího centra Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) první obrázky rudé planety. Zobrazovaly část přistávacího modulu, který se nachází v kamenité planině před velkou skálou.

04.01. 10:52
PASADENA - Fotografie, jejichž příchod vzbudil mezi experty NASA vlnu nadšení, mají vynikající kvalitu. Sondě se už také podařilo otevřít solární panely, což je podle odborníků velmi důležitý krok celé mise. Modulu to totiž umožní dobít baterie, které mu dodávají energii potřebnou k přežití v drsných podmínkách Marsu, kde teploty mohou klesnout až na minus 100 stupňů Celsia.

Sonda Spirit s pojízdným robotem (MER-A) zvládla riskantní přistávací manévr a v 05:35 SEČ dosedla na povrch Marsu. Sonda atmosférou rudé planety sestupovala šest minut brzděna padákem a pomocnými tryskami.

Sonda vyslala pozemnímu středisku v americké Pasadeně signál, kterým potvrdila, že dospěla na Mars a je v pořádku. Hned po přistání robot poskakoval jako míč. Spirit v míčovém obalu mohl po prvním nárazu vyskočit díky vzduchovým polštářům až do výšky pětipatrového domu, každé další hopsnutí však bylo přiměřeně nižší.

Na Mars míří druhý rover
Rovery NASA jsou vybaveny četnými nástroji a mechanickými rameny, aby mohly odebírat a zpracovat vzorky marsovské horniny. Aby si mohly vybrat ty nejzajímavější vzorky a dodržet i jejich různorodost, jsou rovery schopny se po povrchu planety pohybovat a urazit za den až 40 metrů. Fungovat by měly nejméně 90 marsovských dnů, což je přibližně 92 dní pozemských.

Druhý rover (MER-B), který k Marsu směřuje na palubě sondy Opportunity, by měl na planetu dosednout o tři týdny později. Cílem mise obou robotů je na základě analýz místních hornin získat informace o tom, zda je na Marsu dostatek vody pro život. Pořídit mají také tisíce fotografií.

Novinky, ČTK

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 7.1.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení Slunce představuje srdce Kozoroh led. Srdce je tedy v tomto postavení poněkud zmrzlé a v lidech převládá rezervovanost v citech. Můžeme všichni pocítit touhu vrátit se k autoritám k moudrosti starších lidí. Slunce přeje spekulaci s nemovitostmi, inženýrským povoláním, opatrnosti, předvídavosti.
  Do úterý bude ale Slunce poškozeno, lidi bude ovládat dvojakost, podezřívavost a egoismus.
  Do pátku působící kvadratura Slunce s Marsem nás svádí k plýtvání energií, lidé velmi často riskují a ohrožují svou činností vlastní život. Lidé jsou při tomto aspektu přehnaně vzteklí a lze očekávat i ústrky od přírody.
  Do úterý  situaci zhoršuje i opozice Slunce se Saturnem. Přináší rozpor mezi vůlí, touhou a realizací. Dává protichůdné touhy, potlačování vnitřních rozporů způsobuje neurotické zdravotní problémy. Aspekt často vyvolává situační zvraty.
  Celý týden působí trigon Slunce s Jupiterem. Výrazně bude ale působit až na víkend. Aspekt zvyšuje vitalitu, soudnost a vnáší soulad do milostných vztahů. Jedná se o aspekt který i zvyšuje i štěstí při činnostech všeho druhu.

   

 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem.
 • Merkur
  Merkur stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta umožňuje napřít naši inteligenci k jedinému cíli, soustředit se jedním směrem. Přeje tvůrčímu psaní a studiu jazyků. Zvyšuje i naši toleranci a přístupnost různým filosofickým proudům.
  Konjunkce Merkuru s Plutem umožňuje pátrání a zkoumání skrytých věcí a osvětlování podvědomí. Lidé mají při tomto aspektu tendence posuzovat své okolí ze sexuálního hlediska.
 • Venuše
  stojí ve znamení Vodnáře. V tomto znamení planeta přeje nezávislosti v lásce, něžným přátelstvím, nezvyklým vztahům. Odbourává konvence v lásce a vztahům vzniklým pod jejím působení nezaručuje věrnost, neb pro lidi je důležitější okamžitě "vytěžit" vztah. Planeta přeje smlouvám z oblasti reklamy, filmové tvorby, vynálezů.
  Do pátku působící konjunkce Venuše s Neptunem může způsobovat že lidé vnímají lásku jako nějaký sen, ale protože realita je občas zkrátka realita může aspekt způsobovat zklamání.
  Do čtvrtka bude působit sextil Venuše s Plutem. Aspekt jitří milostné vztahy a do vztahů vnáší velkou dávku osudovosti. Lidé často z náhlého "osudového" popudu trhají či naopak obnovují vztahy. V lidech zvyšuje aspekt erotické cítění.
  Celý týden působí konjunkce Venuše s Uranem. Pod vlivem tohoto aspektu jsou city často prudké a idealizované. Aspekt zvyšuje význam lásky ale hrozí že citová vzplanutí a vztahy vzniklé v době jeho působení budou zakrátko vystřídány stejně rychlým ochlazením.
 • Mars
  stojí ve znamení Skopce. Mars stojící v domicilu přeje činnostem všeho druhu, dodává fyzickou energii (nevím jak vy ale já bych ji velmi potřeboval), dává sílu a odvahu k okamžitému uskutečňování plánů.
  Do čtvrtka působící sextil Marsu s Neptunem přeje prosazování a bojů za ideál a posiluje citový život. Umožňuje napřít energii do psychické oblasti. Je příznivý pro urovnávání partnerských a rodinných konfliktů.
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Kvadratura Jupiteru s Plutem je značně nešťastný aspekt. Symbolizuje podvod, krizi, poškození spravedlnosti, systému, či lidských práv.
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude dominovat Mars a Saturn, síla ostatních planet je vyrovnaná. Stejně jako minulý týden ani tento nám hvězdy příliš přát nebudou. Zlepšení alespoň částečné očekávejte na konci týdne. Ovšem ve středu vše zkomplikuje ještě úplněk, který nás čeká v 15:39h.

Mějte se hezky...

 
Hade, 4.1.2004