Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Patrně jste si všimli že snímky ze SOHO nejsou již delší dobu aktualizovány. Bohužel se zdá že příčinou tohoto výpadku je animace vlevo. Animovaná sekvence posledních snímků patrně ukazuje na rotaci družice. Doufejme že se NASA povede dostat družici pod kontrolu, stabilizovat ji a my se dočkáme dalších snímků. Smutnou pravdou je, že družice je dosti zchátralou babičkou.

Zajímavý snímek, který můžete do plné velikosti odkliknout vlevo, pochází ze stránek NASA/JPL Mars Rover a jedná se o snímek jehož originál najdete >>ZDE>>. Jedná se o snímek západu Slunce který zachytil jakési podivné létající objekty, velmi zřetelně viditelné. Jinými slovy UFO (pozn.: myšleno v plném významu zkratky - neidentifikovatelný létající předmět). Samozřejmě se nejedná o vady filmu atd., obraz je digitální.

"Epileptici jsou v krizi ohromně silní; paranoikové usuzují tak, jak to z normálních lidí dokáže málokdo; blouznivci s náboženskou mánií shromáždí davy věřících jako málokterý (pokud vůbec který) z demagogů, a s takovou vnitřní silou, jakou oni svým stoupencům předat neumějí. A to vše nedokazuje nic jiného, než že šílenství je šílenství."

F.Pessoa - Kniha neklidu

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Převzato: www.tiscali.cz

Mezony odhalí tajemství mexické pyramidy

Vesmírné částice, které neustále zaplavují svět, pomáhají rozluštit tajemství 2000 let staré mexické pyramidy, v níž by mohli ležet pohřbení vládci záhadné civilizace, píše agentura Reuters.


Pyramida SlunceHluboko pod ohromnou pyramidou Slunce severně od mexického hlavního města instalují fyzikové zařízení zjišťující mezony - elementární částice, které tu zůstávají, když sluneční paprsky zasáhnou Zemi.

Tyto částice procházejí pevnými objekty a nechávají za sebou miniaturní stopy. Ty bude jako rentgen měřit detektor, s jehož pomocí tak vědci budou pátrat po pohřebních síních uvnitř pyramidy. Vzhledem k tomu, že ve volném prostoru je méně mezonů než v kameni či v půdě, budou vědci schopni zaznamenat jakékoli díry uprostřed této stavby, jež byla posvátným místem města Teotihuacán, které povstalo a zaniklo zhruba ve stejné době jako dávný Řím.

"Pokud zaznamenáme místo, kde je menší hustota (mezonových částic), než bychom čekali, naznačí nám to, že by tam mohl být volný prostor," říká Arturo Menchaca z ústavu fyziky mexické národní univerzity. V tom případě by archeologové nejspíš vyhloubili do pyramidy tunel v naději, že najdou pohřební síň, a vyřeší tak hádanku, kdo vlastně vládl Teotihuacánu, v němž stojí také menší pyramida Měsíce a rozlehlý chrám božstva Opeřeného hada.

Vliv města, které na vrcholku rozmachu obývalo 150 000 lidí, sahal stovky mil daleko až na území dnešní Guatemaly. Ale nikdo nezná jeho skutečné jméno, ani kdo byli jeho zakladatelé. Název Teotihuacán (místo, kde se z mužů stávají bozi) mu dali v bázni Aztékové, kteří tuto oblast osídlili 700 let poté, co bylo město kolem roku 600 našeho letopočtu opuštěno.

Nositel Nobelovy ceny Luis Alvarez z Kalifornské univerzity využil mezonové technologie k prozkoumání Chefrenovy (Rachefovy) pyramidy v Egyptě v 60. letech minulého století. "Alvarez dokázal, že v této prostřední pyramidě v Gíze nejsou žádné ukryté místnosti a nyní je to ve vědecké literatuře," říká Menchaca v jeskyni přímo pod sluneční pyramidou.

Jeho tým postavil mezonový detektor za půl milionu dolarů v laboratořích univerzity a během následujících měsíců ho chce nainstalovat v jeskyni pod patou 63 metrů vysoké pyramidy. Do této temné, vlhké jeskyně, která byla před pár tisíci let využívána k náboženským ceremoniím, vede jen úzký tunel, jímž projde jen jeden člověk.

Prototyp detektoru umístěný v jeskyni už v pyramidě nad sebou našel první mezony. To je ale jen kapka v moři - fyzikové doufají, že za rok testů, až bude zařízení nainstalováno, se jim podaří detekovat kolem sta milionů částic. A pak jim snad ukáže, jestli je pyramida Slunce místem posledního odpočinku krále, anebo možná hned několika panovníků dávného města.

Archeoložka Linda Manzanillaová, hlavní mexická odbornice na Teotihuacán, soudí, že v počátcích mohlo být město řízeno koalicí čtyř vládců, a ne jen jedním králem jako mayská či aztécká civilizace v dávném Mexiku. "Pokud je to tak, pak ti, kdo začali tento čtyřstranný systém, ta první čtyřka, jsou ti, kdo by měl být uvnitř pyramidy," říká.

Číslo čtyři je ve městě rozděleném do čtyř čtvrtí všudypřítomné. Na nádobách z Teotihuacánu jsou čtyři postavy, které vypadají jako spoluvládci města, kolem boha hromu.

"Teotihuacán byl spolu s dávným Římem jedním z největších měst světa preindustriální doby. Žádné z čínských měst nemělo podobné rozměry a Egypt dokonce ani města neměl," říká Manzanillaová.

Pyramida Slunce byla pravděpodobně postavena kolem roku 80 našeho letopočtu jako symbol plodnosti. Nikdo ovšem netuší, kdo ji vlastně postavil, kdo město obýval a jakým jazykem tito lidé mluvili, protože po sobě nezanechali žádné písemné památky. "Přála bych si, abychom dokázali sestrojit tunel času a slyšet je mluvit," říká Manzanillová. "K jaké etnické skupině mohli patřit?"
 
Němečtí vědci: Vesmír je jedna velká nálevka

ULM (Německo) - Může mít vesmír tvar trychtýře? Zní to možná jako sen surrealisty, ale podle astronoma Franka Steinera z Ulmské univerzity v Německu nedávná pozorování naznačují, že kosmos je protažen do dlouhé nálevky. Na jednom konci je to jen úzká rourka která se postupně rozšiřuje do zvoncového tvaru. Jak píše odborný server NewScientist.com, tato teorie by znamenala, že vesmír je konečný.
Přijetí tohoto odvážného modelu by mohlo vysvětlit dřívější pozorování. Prvním je zjištění struktury horkých a chladných skvrn v kosmickém mikrovlnném záření, které ukazuje, jak vesmír vypadal pouhých 380.000 let před velkým třeskem.

Podrobně byly tyto jevy zmapovány v roce 2003 Wilkinsonovou mikrovlnnou anizotropní sondou (WMAP) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). WMAP zjistila, že skvrny v nejvzdálenějších okrajích vesmíru jsou slabší a pravděpodobně protáhlé.

Steiner a jeho kolegové tvrdí, že konečný, trychtýřovitý vesmír těmto pozorováním odpovídá. V modelu, technicky nazývaném Picardova topologie, se totiž vesmír zvláštním způsobem zakřivuje.

Jeden konec je nekonečně dlouhé hrdlo, ale tak úzké, že má jen konečný objem. Na druhém konci se nálevka rozšiřuje, ale také jen po určitou mez. Kdyby člověk mohl letět směrem k rozšířenému konci ve vesmírné lodi, v určitém bodě byste zjistili, že letíte zpět na opačné straně trychtýře.

Steinerova skupina jako první tvrdí, že myšlenka trychtýřového odpovídá údajům získaným WMAP skutečně odpovídá, i když o možné konečnosti vesmíru se zmínila už jedna skupina vědců loni. V jejích představách má vesmír tvar fotbalového míče, ale tento model se ocitl v úzkých. Na mikrovlnné obloze by totiž musely být vidět jasné známky tohoto modelu - soubor skvrnitých kruhových obrazců. Ale takové kruhy nalezeny nebyly.

Nejmenší mikrovlnné skvrny nejsou kulaté, jak by odpovídalo představě plochého vesmíru konvenční kosmologie. "Když se podíváte na ty malé struktury, vypadají jako malé elipsy," vysvětluje Steiner. Zakřivený vesmír by podle něj působil jako čočka, zakřivující obraz prvotních skvrn tak, že by se nám jevily jako elipsy.

Tento model by mohl vědce dovést až k opuštění "kosmologického principu" - myšlenky, že všechny části vesmíru jsou zhruba stejné. "Když se někdo vydá na dlouhou cestu zúženým koncem trychtýře, věci vypadají vskutku velmi zvláštně. Mají jen dva velmi malé rozměry," říká jeden z členů vědeckého týmu Holger Then. V krajním bodě by se člověk mohl dívat na zátylek své hlavy.

Podle vědců jde tedy o zajímavé místo, ale s pomocí současných teleskopů zřejmě prozkoumat nelze. Současný objem konečného vesmíru je podle vědeckého modelu Steinerovy skupiny přibližně deset na 32 světelných let krychlových.

Autor: ČTK
Převzato: www.zvedavec.org

Zásah - a jsi označkován, ani o tom nevíš

(21.4.04)
Zvláštní puška, vystřelující namísto kulky GPS mikročip, byla navržena pro použití u lidí. Má sloužit při bojích ve městech k označkování podezřelých demonstrantů či bojovníků. Zásah prý nikterak nebolí, člověk to pocítí jako štípnutí komáru a většinou tomu nevěnuje pozornost. Nicméně hluboko pod kůží mu uvázl GPS mikročip, který od tohoto okamžiku bude prozrazovat, kde se zasažený pohybuje kdekoliv na světě.

Na pušce je namontována také digitální kamera s vysokou rozlišovací schopností, která ve stejném okamžiku zasaženého vyfotografuje a obrázek uloží do paměti k pozdější analýze.

Policie a bezpečnost mohou tuto zbraň použít při demonstracích, kdy identifikace demonstrujících a hlavně jejich následné sledování je komplikované.


http://www.backfire.dk/EMPIRENORTH/newsite/products_en001.htm
Jak jste již jistě ze sdělovacích prostředků zaregistrovali, situace v Iráku je stále více stejná, denně umírají lidé.
Ovšem nezanedbatelné není ani to že osud artefaktů zmizelých z Národního muzea v Bagdádu je stále víc nejistý. Mezi těmito památkami i je skromně vypadající, 13cm dlouhá hliněná nádoba která reprezentuje jednu z velkých archeologických hádanek - bagdádskou baterii. Záhadná nádoba byla objevena německým archeologem Wilhelm Koenigem koncem třicátých let, buď v Národním muzeu nebo v hrobu v Khujut Rabu, Parthian (224BC-AD226) údaje o místu se liší.
Erodovaná keramická nádoba obsahovala měděný válec, který měl v sobě uzavřený železný prut a to vše zalité asfaltem. Koenig rozpoznal v předmětu baterii a identifikoval několik dalších ve zlomcích.
Uvažoval o možnosti že v případě zapojení více baterií bylo by možné zvýšit jejich výkon a využívat je pro elektrolytické pokovování drahocenných předmětů. Koenigovy myšlenky byly zamítnuty jeho nadřízenými a během druhé světové války postupně zapomenuty.
Po válce pak nové analýzy odhalily na keramice známky působení kyselin, možná octa nebo vína. Americký inženýr Willard Gray, naplnil repliku nádoby hroznovou šťávou a byl schopen produkovat energii 1.5-2 V.
Koncem sedmdesátých let německý tým používal baterii složenou z replik keramických článků k úspěšnému galvanickému pokovování.
Asi tucet takovýchto nádob - článků bylo v Bagdádském Národním muzeu. Ačkoli jejich přesný věk je nejistý, jsou datovány do Sassanianského období, přibližně AD225-640. Přestože je nyní převážně uznávané, že nádoby jsou vskutku baterie, jejich účel zůstává neznámý. Na co naši předkové požívali elektrický proud 1000 let před technologiemi našeho moderního elektrotechnického věku?
Teorie galvanického pokovování zůstává silným kandidátem, bylo navrhované ale i lékařské využití. Starověcí Řekové například užívali úhoře elektrické k léčbě bolesti.
Další možností je, že články byly používány k rituálním účelům, skryté uvnitř soch konaly "cosi"?

Podle článku Marka Pilkingtona,  Hade

 


 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 28.4.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
  • Slunce
    stojí ve znamení Býka. Slunce v tomto znamení způsobuje že do popředí lidského snažení se dostávají peníze, nemovitosti, územní nároky.
    Konjunkce Slunce s Merkurem rozvíjí inteligenci a pomáhá jejímu prosazení.
    Do středy
    působící sextil Slunce s Uranem bude v lidech zesilovat vynalézavost, originalitu ale i vznětlivost. Dává široký rozhled a silnou touhu po nezávislosti. Pokud tato vůle není uspokojena lidé mají tendence vyvolávat dramatické scény. Aspekt přeje moderním komunikačním médiím, televizi, Inetu.
    Trigon Slunce s Jupiterem umožňuje korunovat činnost úspěchem. Aspekt posiluje soudnost a bude nám dodávat vitalitu.
    Do soboty působící sextil Slunce se Saturnem podporuje metodičnost, smysl pro politické řešení krizových situací, systematičnost. Přeje dlouhodobým činnostem.
    V sobotu tento aspekt vystřídá kvadratura Slunce s Neptunem. Aspekt bude způsobovat konflikty mezi naší vůlí a ideály. Lidé velmi často vystupují dvojace, honí se za přeludy a neuskutečnitelnými sny, aspekt vyvolává hyperemotivitu, přecitlivělé jednání a reakce.

     
  • Lilith
    - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem.
     
  • Merkur
    je retrográdní a stojí ve znamení Skopce. V tomto znamení Merkur oživuje ducha, lidé mají sklon k diskusím, sarkasmům, planeta v tomto znamení bude přát mluvčím, politikům, advokátům. Přeje i grafikům a spisovatelům satiry. Díky jeho retrográdnosti se však snažte mít svůj jazyk raději pod kontrolou:-).
    Trigon Merkuru s Plutem přeje odhalování tajemství, záhad. Dává duševní plodnost a přeje soudcům, kriminalistům, gynekologům a astrologům. Nese sebou značnou dávku kritičnosti. Umožňuje zkoumat skryté až okultní záležitosti.
    Od středy bude působit sextil Merkuru s Venuší. Zlepšuje psychickou pohodu a dává myšlenkám rozlet.
     
  • Venuše
    stojí ve znamení Blíženců. Symbol lásky a tělesnosti v podvojném znamení. Může svádět k nevěrám, dejte si pozor i na infantilní milostná vzplanutí:-))). Planeta přeje poezii, tanci, smlouvy uzavřené v tomto období vedou obvykle k úspěchu.
    Konjunkce Venuše s Marsem. Aspekt zvyšuje vášeň ve vztazích, nese prudké citové prožitky, umožňuje hladké sexuální sbližování, celkově silně zvyšuje sexualitu.
    Do úterý působící trigon Venuše s Neptunem velmi rozvíjí uměleckou inspiraci, dává silnou intuici až přecitlivělost.
    Celý týden bude situaci poněkud komplikovat opozice Venuše s Plutem vyvolávající nestabilitu ve vztazích, nepříznivé podmínky komplikují milostný život, vztahy se často stávají terčem pomluv.
     
  • Mars
    stojí ve znamení Blíženců. Celý týden bude poškozen. Planeta podporuje vznik sporů, problémy nejen mezi cizími lidmi ale i mezi sourozenci, lidé jsou velmi hádaví, velmi silně se zvyšuje nebezpečí nehod dopravních prostředků, a v seismicky aktivních oblastech hrozí nebezpečí zemětřesení.
    Opozice Marsu s Plutem - lidé při tomto aspektu jsou fataličtí, nejsou schopni plánovat a nahrazují to použitím síly pro dosažení cílů. Náladovost a snadné podléhání "blbým" náladám.
     
  • Jupiter
    je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
    Situaci ještě zhoršuje jeho poškození opozicí s Uranem. Aspekt velmi často způsobuje veřejné skandály, prudce a nepříznivě dokáže měnit běh věcí. Osobně bych se obával i problémů s přírodními silami.
    Sextil Jupiteru se Saturnem. Je to aspekt při kterém balancují nové myšlenky v rovnováze se starými, a děje které jsou v tomto období zahájeny mohou přinést významné změny do budoucna.
     
  • Saturn
    stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
    Trigon Saturnu s Uranem je aspektem jehož působení často podstatným způsobem mění politickou situaci, umožňuje zavést nové vědecké hypotézy, pomáhá měnit stávající paradigma.
     
  • Uran
    stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
     
  • Neptun
    stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
     
  • Pluto
    stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude sila planet vyrovnaná.Vzhledem k poškození Marsu je na místě varování před zbrklostmi a neopatrnostmi všeho druhu.

Mějte se hezky...

 
Hade, 25.4.2004