Třídění a recyklace odpadů
Odkazy:

Recyklace

Lidská společnost spotřebovává a vyhazuje velké množství všech možných produktů a zároveň skuhrá nad nedostatkem kvalitních surovin. Recyklovat lze prakticky všechno, množství komunálního odpadu lze snížit na minimum. Lidé se zahrádkou jistě nevyhodí organicky odbouratelné zbytky. Avšak i na balkón do paneláku si můžete pořídit kompostovací koš, či jen tak "chovat" žížaly (rybáři vědí, o čem mluvím). Slupky od banánů již několik let naše rodina hází k růžím, kterým tato kůra - jak se zdá - nesmírně prospívá. Ale i obaly se dají znovu použít. Blechovky, pytlíky, krabičky. V domácnosti slavného Pabla Piccasa se krabičky vyhazovat nesměly, protože na ně s oblibou maloval (to víte, kubisté). To, co nemůžete znovu použít, lze již v mnohých případech úspěšně recyklovat. Ve kterých městech se co recykluje? Mrkněte se na spodek stránky!

Jednotlivé odpady

Baterie (suché články)

Baterie obsahují nebezpečné kovy a sloučeniny, které však lze po recyklaci znovu použít a ušetřit tak zinek, kadmium, rtuť, nikl, měď, chlorid zinečnatý a chlorid amonný. Je nutno oddělit knoflíkové baterie od ostatních. Recyklaci prování Ekogalva Žďár nad Sázavou

Hliník

Výroba hliníku recyklací znamená úsporu 90% energie oproti výrobě z bauxitu! Recyklovat je možné víčka z hliníkové fólie, plechovky od nápojů atd. Recykluje Kovošrot a. s.

PET lahve

Ročně se v ČR vyhodí přes 200 000 000, což je zhruba 15 000 tun odpadu. Tento odpad má objem zhruba 850 000 metrů krychlových. Vyrábí se z ropy, která je neobnovitelným zdrojem a její cena stále stoupá. Po slisování do balíků končí v Silon a. s. Planá nad Lužnicí. Zde se z nich vyrábí kvalitní polyesterové vlákno pro použití v textilním průmysli. Lepší je samozřejmě, když si koupíte vratnou (a lehkou) lahev.
(Podle Agentury Koniklec)
Bylo by toho ještě mnohem více, ale myslím, že pokrokem bude i to, když budeme všichni recyklovat i jen tyto odpady...
Hodně štěstí!

Zelený klid