Papír a jeho recyklace
K výrobě jedné tuny papíru se spotřebuje 240 000 litrů vody, 4700 kilowathodin energie a dva stromy. K výrobě jedné tuny recyklovaného papíru se spotřebuje 180 litrů vody, 2 750 kilowathodin energie a nejsou potřeba žádné stromy.
Odkazy:
Z toho vidíte, že používání recyklovaného papíru je nejen na energii a suroviny nenáročné a tedy výhodné, ale jeví se nám i jako nezbytně nutné. Proč bychom používali papír vyráběný ze stromů, náročnější na energii a spotřebu vody, když můžeme používat papír recyklovaný? Jeho odpůrci tvrdí, že má "divnou barvu" (je trochu našedlý), ale je to tím, že se k jeho bělení nepoužívá chlór, jehož sloučeniny následně otravují naše řeky. Z recyklovaného papíru se vyrábí téměř vše - sešity, bloky, obálky, čtvrtky, samozřejmě volné listy do tiskárny a dokonce i propisovačky.
Papír je vhodný i jako obal, protože je bilologicky odbouratelný. Balík recyklovaného papíru vás přijde zhruba na 90,- Kč. Občas bývá problém papír sehnat, proto bychom vám byli vděční, kdybyste ostatním napsali, kde se tento papír dá koupit. V Praze je k dostání snad ve všech podobách u Agentury Koniklec. Pokud vám barva papíru přece jenom vadí, může vás možná utěšit to, že lidé mají pochopení pro ekologii v této formě a recyklovaný papír berou jako příjemnou součást našeho života. Ono je totiž hned vidět, na čem máte zájem...
Nejlepší papír je však žádný a proto dokumenty, které máte v počítači zbytečně netiskněte a zvykněte si s nimi manipulovat v elektronické formě.
Na papír si doma založte speciální odpadkový koš, nebo krabici a postarejte se o jeho recyklaci tím, že jej odnesete do speciálního kontejneru, které obvykle zajišťuje město, nebo do sběrny. Nesmíte se nechat odradit symbolickými výkupními cenami... jde nám přeci o dobrou věc.

Hodně štěstí!

Zelený klid