OTEPLOVÁNÍ V ANTARKTIDĚ, ODPADKY ZNEPOKOJUJÍ VĚDCE

10. dubna 1997


OSTROV GREENWICH, Antarktida (Ap) -- Obrovské kusy plovoucího ledu a malé kousky plastiku jsou hlavní věci, které znepokojují vědce provádějící výzkum v Antarktidě.

Led je jedním z mnoha známek toho, že globální oteplování zasáhlo i zamrzlý kontinent. A kusy plastiku a další odpadky jsou znamením, že znečištění zasáhlo také jedno z posledních čistých míst na Zemi.

Důsledkem globálního oteplování v Antarktidě jsou také migrace tučňáků na jih a vytváření jezer a zálivů způsobené táním a ustupováním ledovců.

ROSTLINY V OBLASTECH STÁLÉHO LEDU

Výzkumníci nyní nacházejí malé rostlinky v oblastech, které byly předtím pokryty ledem.

Experti odhadují, že hromadné tání ledovců na západním okraji Antarktidy by mohlo způsobit zvýšení hladiny moře minimálně o 5,5 metru (18 stop).

Ustupování a tání obrovských mas ledu je přírodní úkaz, který se děje po léta, "ale začíná se to urychlovat globálním oteplováním," říká Ricardo Jana, výzkumník Čilského antarktického institutu.

Zpráva Dr. Williama Frasera z Montanské Univerzity odhaduje, že vysoké teploty donutily 30 až 40 procent tučňáků uprchnout daleko do vnitrozemí, kde je chladněji.

"A je zde také náznak migrací z dalších míst", říká Jana.

Vědci z celého světa každý rok přicházejí provádět výzkumy do Antarktidy a mnoho se jich nyní zaměřuje na projevy globálního oteplování. Jak Jana dále uvedl, i když jsou vedeny pouze sporadické a úzké výzkumy, je jasné, že tento úkaz ovlivňuje celý kontinent.

Teploty na Livingstonově ostrovu, blízkém Greenwichskému ostrovu v Shetlandském souostroví, byly všší, než v posledních letech, oznámil výzkumný tým ze Španělska.

Zdroj: CNN
Aktuální informace z oblasti životního prostředí najdete na stránce TV pořadu CNN Earth Matters.