V černovické léčebně potřetí padly ploty
(L.Mareček, MF Dnes, 21. 5. 2001)



B r n o - Psychiatrická léčebna v Brně se o víkendu už potřetí stala kulisou originálnímu festivalu Mezi ploty. Multikulturní akce, která má za cíl propojovat svět obyčejných lidí, umělců a klientů léčebny, patřila už tradičně převážně mladým lidem. "Návštěva byla stejná jako vloni. Přišlo přibližně dva a půl tisíce lidí," shrnuje organizační ředitel festivalu Michal Šesták.

ZVĚDAVOST I ZVYK

Vedle zvědavosti, jaké to je za bránou zařízení lidově označovaného jako blázinec, láká návštěvníky festivalu především bohatý kulturní program. Brněnská část festivalu začala letos hodinu po poledni a zájemci si mohli vybrat ze sedmi venkovních i zastřešených scén. Divadelní produkce produkce opět praskaly ve švech. Publikum před velkou hudební scénou sice nevřelo jako vloni, ale všem zúčastněným se naskytl obdobný obrázek. Stovky mladých lidí posedávajících po trávě a několik desítek psů. "Jdu sem skutečně za kulturou a také proto, že se mi zde vloni líbilo," vyjmenovává důvody své návštěvy sedmadvacetiletý Pavel Boudný. Mladá maminka Karla Hronová naopak přišla do Černovic poprvé, protože o festivalu hodně slyšela. "Ne, strach tady skutečně o sebe ani o dítě nemám," směje mladá žena a tlačí kočárek, aby stihla jednu z nejočekávanějších kapel - Divoký srdce. Krédo festivalu tkvící v přirozené integraci fyzicky či duševně handicapovaných a zdravých lidí korespondovalo s částí programu, v němž vystupovali neslyšící studenti z brněnské JAMU. Všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář. Výtěžek odpoledne získá sama léčebna. "Vloni jsme odevzdali asi šedesát tisíc," doplnil Šesták.

HUDBA A DIVADLO

Devět hudebních skupin a na dvě desítky divadelních kolektivů utvořily páteř sobotního programu. Vedle muziky a divadla bylo možné si ozkoušet nejrůznější techniky ve výtvarné dílně, kterou zabezpečila Střední průmyslová škola textilní z Brna. Z kapel se v Brně představil kupříkladu Kukulín, Priessnitz, Divoký srdce a na samotný závěr Walk Chock Ice. Vedle ochotníků si do Černovic našla cestu také renomovaná divadla jako královehradecký Drak a domácí Divadlo Husa na provázku, které tak zažilo festivalovou premiéru. "O zahraničních hostech jsme nepřemýšleli. Možná bychom mohli propříště vpustit více meditativnějšího umění, i když důležitý i v psychiatrii je především humor. V pražské části festivalu se uskuteční i řada filmových projekcí o tematice drog či neuróz," komentoval ředitel festivalu Robert Kozler rezervy brněnské nabídky. Vedle festivalových nováčků se mnoho z účinkujících vrací do areálu psychiatrických léčeben opakovaně. "Nevynechal jsem dosud ani jeden z deseti ročníků. Moje srdce skutečně bije pro tento festival," říká zpěvák a hudebník Oldřich Janota. Zdejší atmosféry si považuje a sám tvrdí, že je na hony vzdálená rockovým či folkovým přehlídkám. "Jde tady skutečně o duši. Proto se zde scházejí zřejmě lidé s vyšší citlivostí," pochvaluje si krátce po svém vystoupení Janota. Všeprostupující senzibilitu a pestrost programu si pochvaluje také písničkářka Irena Havlová, která i se svým manželem Vojtěchem v Černovicích hrála už před rokem. "V Brně je vše takové klidnější. Do pražských Bohnic chodí tisíce lidí a festivalové ovzduší je neklidnější," srovnává Havlová. Dvoudenní pražské pokračování festivalu Mezi ploty, které se uskuteční o nadcházejícím víkendu, vloni navštívilo na osmnáct tisíc lidí. "Líbí se nám ústřední myšlenka, potkáváme příjemné lidi, a tak si už každoročně necháváme vždycky v kalendáři volné místo," doplňuje Vojtěch Havel. Daleko poetičtější důvod má ke svým festivalovým návratům zpěvák Michal Ambrož ze skupiny Divoký srdce. "Vždycky podle tohoto festivalu poznám, že už skutečně začalo jaro."

BEZ ROZDÍLU

Nezvyklý odpolední ruch v léčebně asi většina černovických klientů z otevřených oddělení hodnotila pozitivně. Houfy lidí, umělecké atrakce, část občerstvení zdarma uhranuly jednoho z léčených, který odmítl sdělit své jméno. "Je to tu jak na pouti. Už jsem si byl i zatančit," svěřil se asi padesátiletý muž. Při pohledu mezi diváky, již sledovali různá vystoupení, podle dramaturga Martina Radouše nebylo možné rozeznat, kdo jsou pacienti a kdo návštěvníci. "Jediný rozdíl byl snad v tom, že pacienti reagovali bezprostředněji a někteří z nich měli papuče," doplnil Radouš. Pocit pospolitosti umocnily láhve s pivem a vínem, které se i přes zákaz prodeje alkoholu objevily v rukou některých návštěvníků. "Nechceme při vchodu šacovat batůžky ani rušit pohodovou atmosféru," komentuje za organizátory Michal Šesták. K žádnému incidentu podle něj nedošlo a v léčebně krátce po deváté hodině večer zavládnul na celý rok obvyklý řád.


[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz