Kantily

Slovo kantil pochází z quenijštiny a znamená čtverec, kosočtverec nebo diamant a je odvozeno od slova kanta - čtyři.

Jejich původ v Lamairu je třeba hledat ještě v dobách, kdy o samotném Lamairu nebylo ani zdání, na Elfconu 2002. Byla to tehdy moje první dřevěná bitva (ačkoliv jsem již absolvoval několik železných a nespočet LARPů). Už tam se kolem mne nabalilo několik lidí, kteří později vytvořili základ Lamairu. Byly to především Laisiny dcery a Tinwe. Všem jsem doporučoval bojovat ve dvojicích, aby se dosáhlo lokálního přečíslení. Vždy jeden může blokovat zbraň protivníka a druhý útočit.

Pak uplynul skoro rok a do Vlaštovky přišel Faire se svým projektem pozvednutí elfů na dřevárnách. A to byl popud ke vzniku Lamairu. Začaly přípravy na Elfcon 2003 a ty položily základ bojovému stylu. Byl vytvořen kantil jako spojení dvou dvojic, inspirován trochu Švýcary a Lancknechty, protože boj měl být veden v úzké formaci. Jednotky byly rozděleny na křídla a střed. Křídla - lehká pěchota měla zůstat maximálně pohyblivá, měla se dokázat rychle přiblížit k nepříteli a rychle stáhnout, byla vyzbrojena především luky a a obouručními meči a nesla názvy ptáků - Maiwe a Alqua. Střed - těžká pěchota byla určena pro přímý boj, měla krýt lehkou pěchotu a byla vyzbrojena především štíty a jednoručními meči a nesla názvy stromů - Norno. Laisi připravila povely v quenijštině. Byla složena lamaiří bojová píseň.

V téhle době ale Lamairu obsahovalo mnoho nezkušených, takže kantily sloužily i jako jejich ochrana. To se ale rychle začalo měnit.

Na PP 2003 přibyl další kantil středu - Tamuril. Jako velice efektivní se ukázala střelba. Jo, PP po dlouhé době vyhrála bílá.

Pro účely BPA 2003 vznikl název pro jednotku složenou z tří až čtyř kantilů - tuksil od slova tuksa - tucet. A také název pro armádu rastil - od rasta - veletucet.

PP 2004 bylo přímo rájem pro Lamairu, protože se odehrávalo v lukách a dávalo skvělé možnosti k manévrování. Bylo stanoveno, že každý kantil má svého velitele (káno) a zástupce velitele (terkáno), který přebírá velení v případě nepřítomnosti velitele a jinak se stará o zásobování kantilu.

Proč kantily ano?

- umožňují lokální přečíslení
- dokážou ochránit nezkušenější bojovníky
- umožňují snadnou hierarchii velení
- umožňují snadnou distribuci informací
- stmelují skupinu v rámci kantilu (není to jednotka sestavená ad hoc ale trvalá)

Nevýhody kantilů

- každý kdo bojoval v sevřené formaci ví, že nemoci ji opustit ve chvíli kdy má pocit, že támhle kousek by mohl krásně zasáhnout protivníka kdyby se utrhl, je v boji nesmírně stresující. Člověk se kantilu musí podřídit.