Další: Mentorův manifest Nahoru: Přílohy Předchozí: Přílohy   Obsah

Zásek do živýho


Chronologie amerického digitálního undergroundu

květen 1971
Abbie Hoffman a ,,Al Bell`` začínají vydávat časopis Youth International Party Line (YIPL), propagující a distribuující metody šizení telefonů. Později se časopis přejmenoval na Technical Assistance Program (TAP). (Zdroj: Sterling)5.4
21. únor 1978
Ward Christensen s Randym Suessem vytvářejí v Chicagu první BBS čili board. (Zdroj: Sterling)
březen 1980
Zahajuje provoz 8BBS, zřejmě první undergroundový board. (Zdroj: Sterling)
1982
Systém 8BBS je zabaven policií protože mu jeden z vděčných uživatelů daroval modem zakoupený na cizí kreditní kartu. (Zdroj: Sterling)
1982
Skupina ,,414 Gang`` proniká do Sloan-Ketteringova centra pro rakovinu a vojenských počítačů v Los Alamos a vyvolává tak novinářskou senzaci. (Zdroj: Sterling)
1983
Žháři zapálili ,,Tomu Edisonovi``, současnému vydavateli TAPu dům a ukradli jeho počítač. To znamenalo smrtelnou ránu pro TAP. (Zdroj: Sterling)
1983
Do kin je uveden film War Games (Válečné hry). ,,Zdá se, že každý americký kluk chtěl dostat k Vánocům modem,`` píše Bruce Sterling v knize The Hacker Crackdown (Zátah na hackery). (Zdroj: Sterling)
srpen 1983
Sedmnáctiletý Kevin Polusen se dostává do počítačů Výzkumných laboratoří námořnictva v San Diegu. (zdroj: Littman)5.5
2. listopad 1983
Je zatčen hacker Ron Austin, kamarád Kevina Poulsena. Později je propuštěn na kauci. (zdroj: Littman)
1984
Lex Luthor otevírá svůj board Legion of Doom (LoD). (zdroj: Sterling)
1984
Člověk, který si říká Emanuel Goldstein začíná vydávat tištěný časopis ,,2600: Hackerský čtvrtletník``. (zdroj: Sterling)
1985
Vzniká WELL ,,Whole Earth 'Lectronic Link``, board Point Foundation, svého času nejživější a nejsofistikovanější elektronická komunita. (zdroj: Sterling)
17. listopad 1985
Taran King a Knight Lightning začínají vydávat elektronický hackerský časopis Phrack.5.6
1985
Policie nastražuje na hackery návnady - ,,pirátské`` boardy ,,Underground Tunnel`` a ,,The Phone Company``. (zdroj: Sterling)
1985
FBI zabavuje board časopisu 2600 a část jejího softwaru formálně prohlašuje za ,,lupičský nástroj ve formě počítačového programu``. (zdroj: Sterling)
1986
Je přijat Zákon o soukromí v elektronické komunikaci. (zdroj: Sterling)
16. červenec 1986
Hacker Kevin Poulsen jako zaměstnanec SRI (Institut pro řízení dat) absolvuje na základně atomové útočné síly a raket dlouhého doletu v letecké základně Offut v Omaze jedno z vojenských cvičení NATO, simulaci operace ,,Globální štít``. (zdroj: Littman)
srpen 1986
Astronom Cliff Stoll odhaluje v síti Lawrence Berkeley Laboratory shodek ve výši 75 centů. Přestože tomu nikdo zpočátku nevěří, jedná se o stopy po hackerovi. Jak Cliff později zjistil, hacker se z Německa probourával do amerických armádních sítí a kopíroval z nich tajná data. (zdroj: Stoll) 5.7
15. únor 1987
Kevin Poulsen se vloupává do hlavní budovy společnosti Pacific Bell.  Z bezpečnostního oddělení si odnáší velké množství suvenýrů. (zdroj: Littman)
29. červen 1987
Německá policie vpadla do Hessova bytu a zabavila asi stovku disket, počítač a dokumentaci k jeho hackerským kouskům. (zdroj: Stoll)
1987
Vznikla Chicago Computer Fraud and Abuse Task Force (Chicagská operační skupina proti počítačové zpronevěře a zneužití počítačů). (zdroj: Sterling)
září 1987
Hackeři z LoD pronikají do telefonního systému BellSouth a přeprogramovávají ústředny. (zdroj: Sterling)
1988
Americké federální autority ustanovují organizaci CERT(R) - Computer Emergency Response Team, která má shromažďovat a distribuovat všechny informace o útocích na bezpečnost systémů a chybách počítačových sítí, tedy jakási skupina pro pomoc počítačům v nouzi.5.8
podzim 1988
,,Prophet`` proniká do centrálního systému pro automatické řízení společnosti BellSouth ,,AIMSX`` a odnáší si s sebou dokument o struktuře práce služby 911 (tísňové volání v USA). (zdroj: Sterling)
2. listopadu 1988
Ve 20:00 vypouští postgraduální student Cornellovy university Robert Tappan Morris do sítě první internetový virus s názvem Internet Worm. Ve 21:24 se virus dostává do počítačů Rand Corporation v Santa Monice, která zajišťuje státní obranné zakázky. V důsledku údajné programátorské chyby v se Internet worm nejen šíří, ale i dramaticky sníží výkon každého počítače, na kterém běží. Dostane se i do vstupní brány sítě Kalifornské university v Berkeley a Livermoru a do Státních laboratoří v Los Alamos. Do půlnoci je vyřazeno z provozu Výzkumné středisko NASA. Virus zhroutil přibližně 6000 počítačů na vznikajícím Internetu (zdorj: Littman, Sterling)
1987-1988
Kevin Poulsen odhaluje ilegální odposlechy Jihoafrického, Čínského a Izraelského konzulátu a několika soukromých osob. (zdroj: Littman)
25. července 1988
Němečtí hackeři Hunter (Marcus Hess), Hagbard (Karl Koch), Pengo a Bresinsky jsou obviněni ze spolupráce s KGB, pro kterou podnikali výpady do amerických armádních systémů. (zdroj: Stoll)
13. června 1989
Každý, kdo volal do úřadu kurátora Palm Beach County v Delray Beach na Floridě byl automaticky přesměrován na pornografickou horkou linku ve státě New York. (Zdroj: Sterling)
červen 1989
Skupina NuPrometheus League krade kus copyrightovaného počítačového kódu firmy Apple Computer a ve dvanácti kopiích je rozílá počítačovým společnostem po celých USA. (Zdroj: Sterling)
22. července 1989
Tajná služba nainstalovala Atlantské trojce (Leftist, Prophet, Urvile) na jejich telefonní linky záznamníky vytáčených čísel (DNR). (Zdroj: Sterling)
22. července 1989
Tajná služba zadržela Leftista a provedla v jeho domě domovní prohlídku, krátce poté byli zadrženi i Prophet a Urvile. (Zdroj: Sterling)
22. července 1989
Pachatel přesměrování z Delray Beach, známý pod přezdívkou ,,Fry Guy`` byl dopaden a přiznal se. Dokázány mu byly podvody s telefony a kreditními kartami. (Zdroj: Sterling)
2. října 1989
Senát Spojených států jednomyslně přijal Zákon o počítačové zpronevěře a zneužití počítače. (Zdroj: Sterling)
1990
,,Predat0r``, nadšený hacker z Kentucky, obnovuje vydávání časopisu TAP. (Zdroj: Sterling)
1990
Podle odhadů je v USA kolem 4000 boardů. (Zdroj: Sterling)
15. ledna 1990
Vlivem softwarové chyby se zhroutila síť AT&T pro telefonní dálkové hovory. Šedesát tisíc lidí zůstalo bez spojení. (Zdroj: Sterling)
24. ledna 1990
Tajná služba USA uskutečňuje razii u hackera Phiber Optika, Acid Phreaka a Scorpiona. Dva první byli obviněni ze způsobení kolapsu z 15. ledna. (Zdroj: Sterling)
30. ledna 1990
Z obav před policejní razií Mentor zastavil svůj board Project Phoenix. (Zdroj: Sterling)
únor 1990
Po vleklém procesu byli hannoverští hackeři shledáni vinnými a odsouzeni. Peter Carl na dva roky, Dirk Brzezinsky na čtrnáct měsíců a Marcus Hess na dvacet měsíců odnětí svobody. Trest jim byl podmínečně odložen. (Zdroj: Stoll)
21. února 1990
Tajnou službou Spojených států bylo zabaveno veškeré počítačové vybavení za asi 20 000 dolarů včetně necelého gigabytu dat počítačovému expertovi Robertu Izenbergovi, který byl podezřelý ze spolčení s hackerem Terminem. Toto podezření nikdy nebylo prokázáno, Izenberg nikdy nebyl oficiálně obviněn ani zatčen, své vybavení ani data však zpátky nedostal. (Zdroj: Sterling)
1. března 1990 ráno
Tajná služba USA provedla domovní prohlídku u co-sysopa5.9 Projectu Phoenix ,,Erika Bloodaxea`` a zabavila mu veškeré vybavení včetně telefonu. Také on nebyl nikdy obviněn. (Zdroj: Sterling)
1. března 1990 ráno
Tajná služba USA provedla prohlídku i u Mentora. Agenti mu zabavili jako ,,důkaz`` jeho klon IBM PC-AT, laserovou tiskárnu Hewlett Packard LaserJet II., naprosto legální a velice drahý operační systém SCO-Xenix 286, programy PageMaker a Microsoft Word včetně instalačních disket a dokumentace, odnesli dokonce i telefon. Mentorova manželka přišla o svou nedokončenou diplomovou práci. (Zdroj: Sterling)
1. března 1990
Tajná služba USA provedla razii i u Mentorova zaměstnavatele Steve Jackson Games. Bruce Sterling o ní píše: ,,Detaily dalšího průběhu operace jsou nejasné. Agenti nenechali nikoho jiného vstoupit dovnitř. Povolení k prohlídce, které posléze předložili, nebylo podepsáno. Zjevně snídali v místním stánku s občerstvením, protože uvnitř byly později nalezeny papírové obaly od hamburgerů. Důkladně také okusili gumové medvídky ze sáčku jednoho ze zaměstnanců SJG. Nálepka Dukakis for President` byla stržena ze zdi. (...) Jacksonova společnost přišla o tři počítače, několik pevných disků, stovku disket, dva monitory, tři modemy, laserovou tiskárnu, různé elektrické šňůry, kabely a adaptéry (a kupodivu i o malý pytlík šroubků, matiček  a podobných drobností). Zabavení BBS Illuminati připravilo SJG o všechny programy, textové soubory a soukromou elektronickou poštu na boardu. Ztráta dalších dvou strojů byla pro firmu stejně závažná, protože na nich byly elektronicky zaznamenané smlouvy, finanční rozbory, seznamy a adresáře odběratelů, údaje o zaměstnancích, obchodní korespondence a neméně důležité koncepty nových her a herních knih. Nikdo ze Steve Jackson Games nebyl zatčen. Nikdo nebyl obžalován z žádného zločinu. Nebylo vzneseno vůbec žádné obvinění. Všechny odnesené věci byly oficiálně zadrženy jako důkaz` zločinů, které nebyly nikdy specifikovány.`` (Zdroj: Sterling)
2. března 1990
Steve Jackson navštívil Tajnou službu v doprovodu svého právníka, protože chtěl získat zpět rukopis herní knihy ,,GURPS Cyberpunk``. Agent Tajné služby to odmítl s tím, že sci-fi kniha je ,,příručkou pro počítačové zločince``. (Zdroj: Sterling)
7. května 1990
V rámci ,,Operace Sundevil`` proběhlo sedmadvacet domovních prohlídek, tři lidé byly zatčeni. V akci bylo nasazeno 150 policistů ve ,,dvanácti`` městech po celých Spojených státech (Různé zprávy místního tisku uváděly ,,třináct``, ,,čtrnáct`` a ,,šestnáct`` měst). Zabaveno bylo asi 40 počítačů a přibližně 23 000 disket obsahující také legálně koupené počítačové hry, legální software, soukromou elektronickou poštu, obchodní záznamy a osobní korespondenci. Vyřazeno z provozu bylo na 25 boardů. (Zdroj: Sterling)
1990
V Chicagu je v rámci Operace Sundevil zabaven Tajnou službou board Dr. Ripco, ale vzápětí obnovuje svůj provoz s novými stroji. (Zdroj: Sterling)
9. května 1990
Úřad státního zástupce v Phoenixu v Arizoně vydal tiskovou zprávu, oznamující celostátní policejní zátah proti ,,ilegálním aktivitám počítačových hackerů``. Jeho oficiální název byl ,,Operace Sundevil``. (Zdroj: Sterling)
červen 1990
Textař Grateful Death John Perry Barlow a zakladatel Lotus Development Mitchell Kapor se rozhodují založit Nadaci elektronického pohraničí (Electronic Frontier Foundation, EFF). Cílem nadace je ,,financovat, uskutečňovat a podporovat snahy, které by právní cestou demonstrovaly, že Tajná služba USA uskutečňovala preventivní cenzuru publikací, omezovala svobodu slova, neoprávněně zabavovala vybavení a data, užívala nepřiměřenou sílu a všeobecně postupovala arogantně, despoticky a protiústavně.`` Rozsáhlou finanční pomoc nabízejí kromě Kapora ještě Steve Wozniak (spoluzakladatel Apple) a John Gilmore (spoluzakladatel Sun Microsystems). (Zdroj: Sterling)
24. - 27. července 1990
Probíhá proces s Knight Lightningem (vlastním jménem Craig Neidorf), jedním z vydavatelů Phracku. Obviněn byl z šíření Dokumentu 911 v časopise Phrack. Díky EFF a faktu, že údajně nebezpečný dokument v údajné hodnotě 80 000 dolarů je veřejně šířen samotnou Bellcore5.10 za 13 dolarů, byl nakonec soud odložen na neurčito. (Zdroj: Sterling)
5. září 1990
Kevin Poulsen odesílá dopis televiznímu producentovi, který o něm připravuje televizní dramatizaci, ve kterém ho žádá, aby zvážil některé pasáže a formulace v pořadu. (zdroj: Littman)
14. září 1990
,,Fry Guy`` je podmínečně odsouzen na 44 měsíců a 300 hodin veřejně prospěšných prací. (Zdroj: Sterling)
10. října 1990
Kevin Poulsen odpojuje všech 40 linek do živého televizního pořadu stanice NBC o jeho zločinech s názvem ,,Temný Dante``. (zdroj: Littman)
únor 1991
Hacker Phiber Optik byl zatčen a obviněn ze zneužití triku s předvolbou 900 k bezplatnému volání. Byl shledán vinným a odsouzen k 35 hodinám veřejných prací. (Zdroj: Sterling)
10. dubna 1991
V samoobsluze, při výběru rybí polévky v konzervě, je zatčen hacker Kevin Poulsen. (zdroj: Littman)
21. června 1991
Je zatčen hacker Eric Heinz, spolupracovník Kevina Poulsena. (zdroj: Littman)
1. a  července 1991
Selhání softwaru telefonních ústředen způsobuje výpadek spojení ve Washingtonu, Pittsburgu, Los Angeles a San Francisku - důsledky pocítilo okolo 12 000 000 lidí. (Zdroj: Sterling)
9. září 1991
Soudce Bua uznává žádost o výmaz a zabezpečení záznamů o Knight Lightningově obžalobě. Tajná služba USA dostala příkaz vyjmout a zničit všechny záznamy o jeho případu. (Zdroj: Sterling)
17. září 1991
Dochází ke kolapsu části telefonní sítě v New Yorku. Přerušeno bylo spojení se třemi letišti, zrušeno bylo více než 500 letů a dalších asi 500 letů mělo zpoždění, takže problémy se spojením mělo asi 85 000 pasažérů. (Zdroj: Sterling)
10. dubna 1995
Po čtyřech letech odkladů je Kevin Poulsen souzen a odsouzen na 51 měsíců vězení. Většinu trestu má tou dobou za sebou. (zdroj: Littman)
1995
V tomto roce se podle ministerstva obrany podařilo ve 162 500 případech proniknout do sítě Pentagonu. Odhalen a stíhán je prý pouze jeden ze 150 hackerů.5.11
listopad 1996
Hackeři pronikají do systému dublinského nahrávacího studia a kradou zde a na Internetu zveřejňují dvě dosud nevydané skladby U2 Discotheque a Wake up Dead Man. Skladby začali též v Irsku a Británii šířit na kompaktech po deseti dolarech.5.12
1997
Pentagon oznámil, že jeho veřejnosti nepřístupné počítače připojené na Internet jsou čtvrtmilionkrát do roka cílem hackerských útoků - ze 64 procent úspěšných.5.13
17. března 1998
Pentagon přiznává, že hackeři ze skupiny MOD pronikli loni v říjnu k programu, který kontroluje vojenské satelity, ,,nervovou soustavu`` americké armády. Avšak zatímco mluvčí ministerstva obrany USA Susan Hansenová tvrdí, že nedošlo k úniku tajných informací, hackeři už nabízejí k prodeji program, s jehož pomocí prý vojáci navádějí přes satelity na cíl rakety a využívá se také k navigaci civilních letadel.5.14
únor 1999
Hackeři přebírají kontrolu nad britským vojenským komunikačním satelitem a požadují výkupné. Uvádí to list The Sunday Business s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Podle zdrojů listu hackeři v první polovině února změnili dráhu jednoho ze čtyř britských vojenských komunikačních satelitů a zastavení manipulací podmiňují složením výkupného. ,,Je to naše noční můra,`` vyjádřil své pocity jeden ze zaměstnanců tajné služby. Vojenští stratégové tvrdí, že při jakémkoliv (i jaderném) útoku na Británii jsou případnému agresorovi největším trnem v oku právě komunikační systémy. ,,Nejedná se o nějaké počítačové nadšence, kteří jen tak naslepo zkoušejí, co se dá. Je to velmi vážné a vyhrožování to dělá ještě vážnějším,`` cituje agentura Reuters bezpečnostní zdroj. Policie se odmítá ke kauze vyjádřit, protože vyšetřování je prý ve velmi citlivé fázi. Nevyjadřuje se ani britské ministerstvo obrany.5.15


Další: Mentorův manifest Nahoru: Přílohy Předchozí: Přílohy   Obsah



Klokánkova homepage