Gamelí vám ve věži?

/ Jitro kouzelníků, Rádio Akropolis, 11. 12. 2004 - 19:30

[*]Celý pořad (81 minut, 52 MB, formát OGG)

Záznam jedinečného koncertu, který se uskutečnil 8. 12. 2004 v Jindřišské věži v Praze. Sympatický Angličan Chris Stones trávil nějaký čas v Indonésii a když pak přijel do Prahy, začal tu vyučovat hru na tradiční javánský nástroj Gamelan. Je to spíš malý orchestr, složený z gongů, poklic, cinkátek a bubínků, hraje na něj několik lidí podle předem daných rytmických smyček. Tuto středu své síly gamelanisté spojili se zvonkohrou - neboli carillonem - umístěnou v Jindřišské věži, na niž hrál nadšenec do zvonů a varhan Radek Rejšek. A tak vysoko nad hlavami pražanů zněla hudba, ve které se snoubily dva světy - západní a východní. Nejprve každý představil to své, až se nakonec spojily do improvizačního pásma.


[*]Otevírací skladba Gamelanu (6 minut, 3 MB, formát OGG)

Jsme sice ve věži se zvony, ale dneska budeme hrát na gongy, což je něco úplně jiného. Zvony i gongy mají v Asii dlouhou historii. Nejstarší gongy pocházejí z jižního Vietnamu, kde se datují několik set let před naším letopočtem. Zvony pocházejí z Číny asi ze sedmého století př. n. l., kde z nich skládali veliké orchestry trochu podobné gamelanu. Narozdíl od starých jihovietnamských gongů, které se z kovu odlévaly podobně jako zvony, jsou tyto gongy - a dokonce i ten největší, metrový - vytepány z jednoho kusu žhavého bronzu. Dnešní vystoupení není úplně první na světe, ve kterém se gamelan a zvony spojily, podařilo se nám nedávno vypátrat už dvě podobná. Nejvýznamější byla asi skladba, kterou napsal javánský skladatel [Pa Hardžíto] v roce 2001 pro Rockefeler Memorial Carillon, druhou největší zvonkohru na světě. Skladba, kterou jsme teď hráli, se jmenuje [Lan Čaran], je to jedna z těch jednodušších a rychlejších skladeb, tradičně se používá jako uvítací nebo otevírací. Další skladby budou o něco klidnější, některé se zpěvem, jedna s housličkami jménem [Ribab]. A pak je tu s námi Radek Rejšek, který bude hrát na půvabný carillon zavěšený v trámoví věže. Úplně nazávěr zahrajeme společně a to bude... senzační. -Chris Stones


[*]Carillon - improvizace na lidovou píseň ze Sušilovy sbírky - Radek Rejšek (3:05 minut, 1.6 MB, formát OGG)

[*]Gamelan - skladba s housličkami Rebab (12 minut, 5.8 MB, formát OGG)
[*]Carillon - improvizace na adventní gregoriánský nápěv Danielis Prophecia - Radek Rejšek (3:30 minut, 1.8 MB, formát OGG)

Další skladba je hodně zvláštní. Javánský gamelan mívá obvykle jedno ze dvou ladění - jedno je pětitónové neboli pentatonické a nazývá se Slendro a to tady dneska provozujeme. V Čechách jsou jenom pentatonické gamelany. Nás to už trochu neba, takže teď zahrajeme skladbičku v druhém ladění nazývaném Pelog. Otázka zní - jak můžeme na slendrový gamelan zahrát skladbu v pelog? Odpověď je - zazpívat ji. Takže následující skladba bude tedy hlavně zpívaná, s několika málo gamelanovými nástroji. Dávné javánské gamelany neměly tolik nástrojů, jako máme my tady, sestávaly se jenom z toho největšího gongu, z bubnů, z [kenomů] a z těhle ručních nástrojů. Jmenují se [kenama] a vypadají jako bronzové banány. V průřezu jsou podobné zvonu a na Jávě se obejvily už dávno, v hinduistickém období. Mají dost zvláštní jakoby duchařský zvuk. Původně se používaly na javánských palácových dvorech a provázely posvátný tanec. Takhle nějak si představujeme, že to znělo: -Chris Stones


[*]Carillon - improvizace na adventní gregoriánský nápěv Angelus ad Virginem - Radek Rejšek (3:10 minut, 1.6 MB, formát OGG)

Poslední tradiční skladbička, kterou dneska uslyšíte, se jmenuje [Muki Rahaiu] a hraje se na javánských svatbách. Na nástroje zvané bonangy se v ní hraje trochu jinak, než jsme dosud slyšeli, a nálada skladby je daleko radostnější. A taky v ní poprvé uslyšíte buben zvaný čibon, který obvykle doprovází tanec a svými složitými a vzrušenými rytmy odpovídá pohybům javánského tance.

[*]Gamelan - svatební skladba (7:18 minut, 3.7 MB, formát OGG)
[*]Carillon - improvizace - Radek Rejšek (3:01 minut, 1.5 MB, formát OGG)
[*]Gamelan & Carillon - improvizace (8 minut, 4.1 MB, formát OGG)

Kromě toho jste v pořadu slyšeli i rozhovor s Radkem Rejškem a hráčem na gamelan Honzou Kolodějským.

Připravili Klokánek & Jíťa


[bla]Máte chuť reagovat? Debata!

pořad Jitro Kouzelníků