Ostara (20.-23. března)
Ostara, též nazývaný Jarní rovnodennost (angl. Spring Equinox nebo Vernal Equinox), oslavuje příchod jara.
V novodobé křesťanské tradici jsou mu nejblíže Velikonoce (angl. Easter). Svátek Ostara označuje dobu, kdy noc a den jsou stejně dlouhé a vyrovnané ve chvíli, kdy Slunce na své severní dráze překročí rovník. V onen den je oslavována Ostara, severská bohyně plodnosti se svým symbolem vejcem (symbol vzniku vesmíru) a posvátným zvířetem králíkem (ztělesňuje plodnost; jeho obraz také často spatřovali pohané modlící se k Ostaře na povrchu úplňku). To je také prazáklad vzniku i našich současných velikonočních "rekvizit".
Původně lidé pro zpestření oslav vybírali vejce různých barev z hnízd rozličných ptáků. Až později se místo toho ustálil zvyk barvení vajec slepičích. Ptačí hnízda je také možná inspirovala k pletení prvních velikonočních košíků...Keltové zapalovali očistné ohně za východu slunce.
Jarní úklid obydlí nezbavoval jeho obyvatele pouze špíny fyzické, ale byl prováděn s pozitivní myslí a vymetal z domu veškeré negace... Touto dobou již sníh začíná tát, dny se oteplují, a v polích se objevuje nový život. Ovce rodí svá jehňata a raší první lístky a květiny. Mužská a ženská energie (jin a jang) jsou v rovnováze. Je to období radosti, tance a oslav. Zima odešla, přežili jsme nevlídnost tmavých dnů. Začíná nový život. Je čas zúrodnit naše květinové, bylinné, zeleninové a duchovní zahrádky. Sny a cíle, vložené o Imbolcu do brázdy Vašeho života by nyní měly být začít rozvíjeny. V době Ostary je čas očistit svou mysl a začít znovu, postupně realizovat nové plány...

Agrimonrix, 20.3.2003

Zpět na keltský rozcetník