Gochang

Gochang se nachází v provincii Jeollabuk-do (viz mapa). Dolmeny nejsou přímo ve městě, ale v jeho okolí, asi 5 km na západ. Nemůžete je přehlédnout - jedete po silnici, pořád nic, najednou vyjedete ze zatáčky a dolmeny jsou prostě úplně všude. Jsou poměrně malé, jak již bylo řečeno, ale zato jich je hodně. Soudě podle jejich počtu sloužily určitě k pohřbívání i obyčejnějších lidí, nejen šlechty.

V rámci lokality jsou dolmeny seskupeny v dalších šesti skupinkách. Jejich velikost (na délku) je 1 až 6 metrů, váží 10 až 300 tun. To je sice hodně, ale největší dolmeny spočívají na opravdu velmi nízkých "nohách". Postaveny byly pravděpodobně v 7. - 3. století před Kristem.

Kameny pro dolmeny se těžily v lomech, které jsou stále ještě patrné přibližně tři sta metrů od nejbližších dolmenů. Nebyla to tedy žádná velká dálka. Lomy jsou navíc na kopci, dolmeny se nacházejí na jeho svahu. U těžších dolmenů není vyloučeno, že byly na své místo dokutáleny. Velké dolmeny mají totiž vzezření balvanu, nikoliv placky, jak jsme zvyklí z Evropy, takže se poměrně snadno kouleli. Ovšem je to pouze moje osobní domněnka.

Zvláštností v oblasti je dolmen u vesnice Dosan-ri, který se trochu více podobá evropským dolmenům, jak jsem se již zmiňoval. V informačním středisku jsem ovšem viděl fotografie, jak tento dolmen stavěli (jeřábem), takže o jeho autenticitě je možné s úspěchem pochybovat. Přístup korejců k jejich vlastní historii je totiž poněkud svérázný. Pokud se jim nějaká zajímavá památka nedochovala, tak si ji prostě postaví. No a někomu asi bylo líto, že v Koreji nejsou taky tak hezké megality, jako v Evropě, tak si jeden takový postavil.

Také bych rád upozornil na jeden zajímavý jev. V Koreji se totiž stále často pohřbívá tradičně do malých mohylek, nikoliv na hřbitov. Tato mohylka je vybavena obětním stolem, sloupkem s nápisem, kdo je na daném místě pohřben, a dvěma sloupky ve tvaru lotosových květů. Místo pro hrob musí určit šaman - geomant, aby mělo místo posledního odpočinu vyvážený vliv všech čtyř živlů. (V Koreji je šamanismus stále živý, šamanisti jsou vpodstatě všichni korejci, i když jich je asi polovin křesťanů a polovina budhistů.) Takže mezi dolmeny vidíme i řadu moderních hrobů. Kdo by v tom hledal nějakou spojitost, toho musím zklamat - hroby jsou v Koreji úplně všude, nezdálo se mi, že by jich bylo kolem dolmenů nějak více.

Dolmeny u Gochangu 1
Dolmeny u Gochangu, největší skupina, celkový pohled
Velký obrázek - Malý obrázek
Dolmeny s hrobem
Dolmeny s moderním mohylovým hrobem v popředí
Velký obrázek - Malý obrázek
Dolmeny v řadě
Dolmeny jsou většinou postaveny v řadách
Velký obrázek - Malý obrázek
Dosan-ri
Podezřelý dolmen u Dosan-ri, dosti nepravděpodobná rekonstrukce
Velký obrázek - Malý obrázek
Jungnim-ri
Středně velký dolmen u vesnice Jungnim-ri, asi nejhezčí dolmen u Gochangu. Je vysoký asi dva metry.
Velký obrázek - Malý obrázek
Velký dolmen
Jeden z největších dolmenů u Gochangu. Stojí na miniaturních "nožičkách", z dálky vypadá spíše jako kus skály. Zblízka taky.
Velký obrázek - Malý obrázek


[Zpět na megality] [Úvod] [Dále do ostatních nalezišť]