Nahoru ]


Eva...

Tenis :-)

Vítám vás v novém týdnu. Sdělovacími prostředky hýbe epidemie způsobená bakterií, tzv. EHEC (EnteroHaemorrhagic Escherichia Coli), v Německu. Je to téma, které i v současném počasí spolehlivě způsobí mrazení. Na celé kauze mě zaujalo množství poměrně značně rozporuplných informací. Komická na celé věci je neochota jasně formulovat problém. Totiž bakterie způsobivší infekci totiž není EHEC :-) Ve skutečnosti se jedná o chiméru, nesoucí v sobě DNA z mnoha rozličných zdrojů. Více najdete >>ZDE>> Takže ji lze nazvat transgenní. To ovšem kupodivu žádný sdělovací prostředek neučinil :-) Protože definice transgenního organismu říká, že: "Transgenní organismus je geneticky manipulovaný organismus, přírodní artefakt uměle vytvořený transgenozí. Obsahuje ve svém genotypu záměrně vnesenou cizorodou genetickou informaci. Připravuje se cíleně jako vhodný produkční organismus pro potřebu biotechnologií." Takže dokud se někdo k vytvoření kmenu bakterie nepřihlásí, bude jednodušší jí nazývat chimérou. Ono je to v podstatě totéž, ale připouští to možnost "přirozeného" vzniku. Nicméně pokud se zamyslíme nad výše uvedeným odkazem, tak nelze než dodat..."Ta potvůrka měla ale štěstí, že tak pěkně zmutovala..."
Bylo by dobré si taky odcitovat Wikipedii, takže si představme bakterii Escherichia coli:
Escherichia coli (velmi často jen zkráceně E. coli) je fakultativně anaerobní gramnegativní bičíkatá tyčinkovitá bakterie žijící v tlustém střevě teplokrevných živočichů. Je jedním z nejdůležitějších zástupců střevní mikroflóry a její přítomnost je nezbytná pro správný průběh trávicích procesů ve střevě.
Byla objevena německo-rakouským pediatrem a bakteriologem Theodorem Escherichem v roce 1885.[1]
Význam
Její přítomnost ve vodě indikuje čerstvé fekální znečištění a vede k vyloučení vody pro použití jakožto pitné vody. Některé vzácnější kmeny E. coli jsou, nebo za určitých okolností mohou být patogenní. Mohou způsobit různé zánětlivé stavy jako např. zánět močového měchýře. Také u ptáků způsobují infekce (viz kolibacilóza). Existuje několik skupin patogenních kmenů E. coli způsobující převážně průjmová onemocnění lidí a zvířat. Tyto kmeny se dělí na základě mechanismů, kterými působí na buňky střeva, na enterotoxigenní (ETEC), enterohemoragické (EHEC), enteroinvazivní (EIEC), enteropatogenní (EPEC) a enteroagregativní (EAEC).
E. coli je používána jako důležitý modelový organismus v genetice a mikrobiologii, který je významný zvláště pro obecné modelové studium bakterií. Dále je pak významná jako nástroj používaný pro svou relativní jednoduchost v biotechnologiích např. pro konzervování požadovaných úseků DNA, přenos rekombinantní DNA pomocí konjugace do jiných organizmů (Agrobacterium v rostlinných biotechnologiích) a jiné.
Takže? Napadá vás  to co mne? Ale možná jsem zbytečně paranoidní :-)


"Člověk by neměl spojovat, co Bůh rozloučil."
WOLFGANG PAULI

Náhodný citátek od mojí maličkosti do nového týdne...


Pod pyramidami v Gíze se skrývá rozsáhlý jeskynní komplex

Britští výzkumníci objevili pod majestátními pyramidami v Gíze rozsáhlou síť jeskyní propojenou tunely. Podzemní svět obývaný především jedovatými pavouky a koloniemi netopýrů dosud unikal pozornosti, přestože prostor pyramid patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům na Zemi.


Čínská "obluda z hlubin" se opět vynořila, svědky museli ošetřovat

Když se řekne jezerní příšera, mnohým na mysl vytane lochneska ze skotského jezera Loch Ness. Čína má ovšem taky svou legendu, která v úterý navečer doslova ožila. Třicet turistů, kteří navštívili jezero Kanas v čínské provincii Sin-ťiang, spatřilo příšeru na vlastní oči a jeden přítomný ji dokonce natočil.


A jak tento týden ?

 

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 8.6.2011
Jak vypadají jednotlivé aspekty ?

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Merkur, Venuše a Saturn, síla ostatních planet bude vyrovnaná.

Mějte se hezky...

Hade, 5.6.2011