Nahoru ]

Prostě taková netypicky vánoční fotka. Další z divností noční Prahy...

Vítám vás v novém týdnu. Omlouvám se za absenci horoskopu. Bohužel zase mi nemoc nějak ukradla síly. Nicméně vám přeji hezké a klidné svátky. No na Jéžiška nevěřím, na Vánoce taky ne, ale i tak se mějte hezky :)

"V tomhle druhém Londýně jsou stovky lidí. Možná tisíce. Lidé, kteří pocházejí odtud nebo lidé, kteří sem propadli škvírami. Bloudím tudy s dívkou, které říkají Dvířka, s její osobní stráží a s jejím bláznivým velkým vezírem. Včera v noci jsme spali v malém tunelu, o němž Dvířka říkala, že to kdysi bývala část regentské kanalizace. Osobní stráž byla vzhůru, když jsem usínal, a byla vzhůru, když mě probudili. Myslím, že nikdy nespí. Ke snídani jsme měli kousek ovocného koláče. Markýz měl kus v kapse. Proč tak někdo nosí v kapse kus ovocného koláče? Zatímco jsem spal, skoro mi vyschly boty."

Neil Gailman,NIKDYKDE

Náhodná ukázka od mojí maličkosti do nového týdne.
 


 Za tajemnými dolmeny do hlubokých lesů Kavkazu
11.12.2006 - O megalitech v oblastech jako Stonehenge či Carnac každý někdy slyšel. Ještě donedávna se ale v této souvislosti moc nemluvilo o Kavkaze. Hluboké lesy tohoto mystického pohoří jsou přitom dolmeny doslova posety. Odkud se tady obrovské kameny vzaly a proč se některé tvarem podobají pyramidám v Gíze, zůstává pro vědce záhadou.

Převzato: http://www.halonoviny.cz

Nové tajemné druhy v hlubinách moří


Vědci v mořských hlubinách i teď objevují stvoření tajemnější,

než si řada z nich kdy uměla představit, napsala v úterý agentura AP. Na jednom místě v Korálovém moři podle jejich zjištění v hloubce 3,2 kilometru žijí krevety kolem otvoru, z něhož se valí voda teplá až 407 stupňů Celsia. Okolní voda přitom má jen asi dva stupně. O tomto druhu se experti domnívali, že vyhynul před 50 miliony let.

Zdá se, že živočichové si cestu, jak přežít, najdou prakticky všude, prohlásil Jesse Ausubel ze Sloanovy nadadce, když představoval letošní nové objevy z už zhruba šest let trvajícího projektu sčítání mořských zvířat. Další vědec Ron O'Dor ho doplnil: Nemohli jsme najít místo, kde bychom neviděli něco nového. Sčítání mořských živočichů je dlouhodobý projekt, jehož konečné výsledky by se měly zveřejnit v roce 2010. Podílí se na něm OSN i další organizace - celkem 2000 vědců z 80 zemí. Vědci letos v oceánech uskutečnili 19 expedicí, 20. nyní probíhá v Antarktidě. Kromě toho odebírají vzorky na řadě dalších míst, využívají satelitních snímků aj. technologií.

Některé zajímavosti z letošních výzkumů v rámci projektu:

- Objev krevet, mlžů a škeblí žijících poblíž velmi horkého termálního pramene v Atlantiku, kde čelí nárazům téměř vařící vody vystřikované do studeného moře.

- Zjištění, že ve vzorcích z temných hlubin pod více než 1600 metrů tlustým ledem kolem Antarktidy bylo víc neznámých druhů než těch, o jejichž existenci už experti věděli.

- Objev nového druhu korýše v Korálovém moři, který dostal jméno Neoglyphea neocaledonica a který se podobá langustě. Vědci mysleli, že vyhynul před miliony let.

- Objev korýše vypadajícího jako humr, který je pokryt chlupy. Je tak odlišný od ostatních druhů, že pro něj vědci vytvořili novou taxonomickou skupinu - dali mu jméno Kiwa hirsuta.

14. prosince 2006, redakční zpráva


Led kolem Arktidy může do čtyřiceti let zmizet


12. prosince 2006 14:40
V okolí severního pólu hrozí vymizení ledovce. Vědci Washingtonské univerzity tvrdí, že jestli člověk nezpomalí tempo vypouštění skleníkových plynů do atmosféry, do roku 2040 se led kolem Arktidy rozpustí.

Vyplývá to ze studie amerických vědců vedených Marikou Hollandovou z Washingtonské univerzity. Výzkum zveřejnil v nejnovějším čísle odborný časopis Geophysical Research Letters.

Zřetelné snížení množství vypouštěných skleníkových plynů by mohlo klimatickou změnu v určité míře pozdržet, míní Hollandová. Počítačová simulace klimatických změn severní polokoule, kterou její tým uskutečnil, předpokládá v létě 2040 poslední malé ledovce na pobřeží Grónska a severokanadských ostrovů.

V zimních měsících sice ledovce opět posílí, oproti současné pobřežní tloušťce tři a půl metru však budou ani ne metrové.

Vědci zdůvodnili tak rychlý ústup ledovců především samozesilujícím efektem: stále větší, relativně tmavé plochy mořské vody budou ve srovnání s bílým ledovcem mnohem intenzivněji přijímat sluneční paprsky a prohřívat své okolí. Moře se tedy bude ohřívat tím rychleji, čím více ledu již roztaje.

Klimatické změny navíc zřejmě ovlivní i mořské proudění - teplé vody nesené Golfským proudem se dostanou mnohem severněji, do Arktidy. Na pevné zemi, jako je Grónsko, se proto led může teoreticky udržet o něco déle než na moři.

Odborníci pracující na evropské klimatické studii s názvem Damocles varovali začátkem prosince, že zahřívání zemského povrchu ohrožuje i stavy ledních medvědů a lze očekávat i závažné narušení potravinového řetězce vůbec.

"Změny budou mít vliv na hojnost ryb, které tvoří značnou část lidské potravy, zvláště u přímořských národů," řekl badatel Eberhard Fahrbach.

Na druhé straně by ústup ledovců a zvýšená možnost lodní dopravy v severských oblastech umožnily výraznější těžbu nerostného bohatství, včetně ropy a plynu v Arktidě.
jba, iDNES.cz, ČTK


K následujícímu článku jen jednu poznámku. Koukněte i na další články na Hadově webu například >>ZDE>.

Greg Braden o roku 2012 a přepólování Země


V současné době existuje již velmi mnoho indikátorů, které naznačují, že Země a s ní pochopitelně celá Sluneční soustava procházejí velmi radikálními změnami, které se před tím, v doposud zaznamenané lidské historii, nikdy nevyskytovaly. Nacházíme se v unikátním procesu změn na makrokosmické i mikrokosmické úrovni. Každý vnímavý a všímavý člověk by neměl být vůči těmto procesům pasivní. V rovině své vlastní individuality by měl zaujmout aktivní postoj, protože jedině tak bude mít šanci harmonicky koexistovat s událostmi nastávajícími.

 


Mějte se hezky...

Hade, 10.12.2006