... aneb časopis studujících
Siemens CF62 - jsem jedno velké ucho!

Úvod do Siemensových véček…
Siemens, jak jste si asi už mohli všimnout, není společnost, která by se nějak hluboce věnovala „véčkovým“ telefonům. Od toho tu jsou jiné, daleko zažitější značky. První se nám dere na jazyk Samsung či Motorola. Ani Philips není moc pozadu, ale Siemens? Za celé své působení v Evropě vydal 3 véčka a navíc 2 z nich loni! Jednalo se o únorový trhák Siemens CF62 a CFX65. My si dnes popovídáme o CF62!

CF62 zvenčí (a zevnitř)
Siemens se poslední dobou drží zažitých a velmi nekonfliktních barev a designů telefonů. Ani naše CF62 nevybočuje z řady roku 2004 a její základní barevné provedení Cool Gray (tedy studená šedá) je barevně velmi podobná CX65.

Čelní strana v zavřeném stavu je celá stříbrná, uprostřed se nachází vnější displej, který je zasazen do lesklé šedé barvy, která je lemována „chromovaným“ proužkem. Nesmíme také opomenout také „chromovaný“ nápis Siemens pod displejem. Pokud telefon otočíme, naskytne se nám pohled na kryt baterie, který zabírá asi 80% zadní strany. Jeho barva je třpytkavá tmavší šedá. Ani zde si Siemens neodpustil své logo… Nyní se ale dostanu k tomu, proč jsem recenzi pojmenoval „jsem jedno velké ucho“ – navrchu telefonu se nachází velké ucho, neboli poutko a zároveň anténa (chytré a docela odvážné, mj. i CFX65 je takovýmto uchem vybaveno). „Ouško“ je vybarveno stejným štětcem jako kryt baterie.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Po otevření telefonu nás zaujme zajímavá klávesnice – všechny klávesy kromě ovládacího kříže nejsou vystouplé – jsou v jedné rovině s povrchem. Alfanumerické klávesy jsou čistě šedé, jejich řady jsou horizontálně dělené „pochromovanými“ vystouplými proužky. Funkční klávesy a „telefónky“ jsou průhledné s šedým podkladem, čímž získávají kus výrazu. Ovládací čtyřsměrný kříž je uprostřed stejně vybarven, jako okolí klávesnice, tedy třpytavě šedě (trochu světlejší než kryt baterie). Okraje kříže jsou ale již „pochromované“. Musím uznat, že touto barvou Siemens nešetřil nikde, ale také můžu s klidným svědomím říct, že to vůbec nevadí. Jdeme dál… Displej je oproti jiným véčkům malý, ale o tom až později, a tak museli designéři vymyslet, jak prostor vyplnit. Myslím, že se jim to povedlo – okolí displeje je čistě světle šedé, nad displejem je (zas a znovu) nápis Siemens a sluchátko, které jsou také „chromované“. Toto vše lemuje čistě tmavě šedý pruh. Úmyslně na konec jsem si nechal mléčně bílý plast, který celý telefon po obvodu lemuje (proužek asi 3mm). Na polovině s hlavním displejem má funkci pouze souměrnou (aby nebyl vršek jiný než spodek), ale právě na spodní straně zakrývá tzv. Dynamic Light, neboli sedm oranžových signalizačních diod, které vás (pokud si je zapnete) upozorní např. na příchozí SMS, MMS, hovor, budík aj. Velmi praktické je, že pokud blikání vypnete, světla nejsou vůbec vidět (ale je to škoda!).

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Displeje, výdrž a baterie
Jak jsem již naznačil, CF62 má dva displeje – vnější a vnitřní. Vnější displej je monochromatický, modře podsvícený a velmi jemný (96x64 px). Standardně se na něm zobrazuje čas, stav signálu a baterie, operátor a posléze upozornění na přijaté SMS, hovor, budík apod. Telefon nabízí i spořič buď ve formě digitálních hodin (praktické), obrázku (WBMP) či animace.

obrázek z článku

Vnitřní displej je podstatně lepší. Jedná se sice o pasivní CSTN displej, ale musím říct, že je na své parametry opravdu kvalitní. Jeho rozměry jsou 28x28 mm, rozlišení je 130x130 px a zobrazí až 16k barev (65 536). Musím naznat, že je velmi jemný, barvy podává velmi dobře. Jediný neduh, který ale souvisí s použitou technologií, je pomalé překreslování displeje.

obrázek z článku

Výdrž telefonu není nijak ohromující a nyní telefon nemůžu omlouvat základním firmware, protože v našem testovaném kusu byl nejnovější firmware 12. Pokud telefon vypínáte na noc a moc nevoláte a nehrajete hry (JAVA), tak vám CF62 na jedno nabití vydrží asi dva dny. Když jsem si s telefonem neustále hrál, baterie vydržela jeden den.

Baterie použitá v telefonu je Li-Ion 600mAh, tedy ta samá jako v C65. Co si budeme povídat, telefon by samozřejmě snesl lepší, hlavně silnější. Jediné pozitivum této baterie je, že je plně nabitá přibližně za hodinu a čtvrt.

Telefonní seznam, volání, zprávy
CF62 disponuje vícepoložkovým adresářem, do kterého uložíte až 500 záznamů (což je srovnatelné s nejlepším telefonem na trhu – Sony Ericsson K700i). Ke každému jménu můžete přidat toto: příjmení, jméno, telefon, tel. kancelář, mobil, fax, fax 2, e-mail, e-mail 2, URL, firma, ulice, PSČ, město, země, narozeniny a obrázek. Uff, to jest vše… Vyhledávání v adresáři je jednoduché – podle více prvních písmen.

Volání s CF62 je prostě lahůdka. Telefon je lehký (85g) a navíc dostatečně velký, aby krásně dolehl na tvář (to zveličuji, ne že byste museli chodit s telefonem nalepeným na xichtu! ;). Nikdy jsem neměl problém se zvukem, žádné šumy, vše je OK. Hlasité handsfree funguje na jedničku, také bez šumů. Navíc je dostatečně hlasité už na poloviční hlasitost.

Naše ušaté véčko podporuje všechny druhy zpráv – dlouhé SMS (760 znaků – 5 zpráv), EMS i MMS. V telefonu je vestavěný editor MMS, takže je CF62 umí i odesílat. E-mail bohužel CF62 nenabízí. Psaní na klávesnici mobilu je ale poněkud nezvyklé, protože některé klávesy mají téměř neznatelný zdvih. Problém to ale není, zvyknete si. Abych nezapomněl, telefon pochopitelně podporuje rychlé psaní s T9 (bez háčků a čárek).

Data na CF62
Telefon nedisponuje Bluetooth ani IrDA, takže vám zbude pouze propojení přes kabel. To je ale vcelku rychlé, takže žádný problém neshledávám. Velikost paměti CF62 je 1,56MB, což není moc, ale jelikož telefon nemá vestavěný fotoaparát a nemá velké rozlišení displeje, paměť postačuje. Do paměti nahrajete barevná schémata, MIDI (CF62 podporuje až 16 hlasé polyfonie), WAV, AMR, JPEG, GIF aj.

Siemens CF62 také disponuje podporou GPRS třídy 10 (4+2 timesloty) a dá se použít jako HW modem.

Kalendář a ostatní užitečné funkce
Organizačních funkcí není nikdy dost, ale ty, které nabízí CF62, vám budou myslím stačit. Kromě kalendáře s měsíčním náhledem a opakovanými záznami tu máme i opakovaný budík bez možnosti nastavení opakování, jednoduchou kalkulačku, převodník měn, stopky, minutku, podporu externího fotoaparátu IQP-500 a také ovládání telefonu hlasem. Hlasové ovládání ale není moc rychlé, než něco spustíte, tak byste měli klasickou metodou úkon hotový dříve.

S ušima do finále…
Siemens CF62 je malé (82x45x22 mm), lehké (85g), vybavené a vzhledově nekonfliktní véčko. Nebojte se vrzání, CF62 nevrže, kloub se otáčí plynule a dobře. Také nemějte předsudky proti displeji, je opravdu dobrý. Ušaté véčko od Siemensu mne tedy velmi mile překvapilo…

Fotografie pro článek byly použity ze serveru SiemensMania, jejich autory jsou Radim Zeman a Roman Gregor!

Zajímavé odkazy:
Siemens Fan Web - CZ
SiemensMania



Publikováno: 3.1.2005 v rubrice Mobily - Recenze
Diskuze: 8 příspěvků
Autor: wizaard (Šéfredaktor)
Náhled pro tisk



čara Ä?eskĂĄ T9 (LaÄ?a)
čaračara Re: Ä?eskĂĄ T9 (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))
čara Vypinani (Asteriks)
čaračara Re: Vypinani (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))
čara Sms (Asteriks)
čaračara Re: Sms (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))
čaračaračara Re: Re: Sms (Asteriks)
čara CF62 T-Mobile black (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2020 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona