... aneb časopis studujících
NHL 2005 - Návrat Krále

Inu, NHL nám neodstartovala, hráči se přou s vlastníky týmů a zřejmě se budou moci ledové plochy na stadionech v USA a Kanadě rozmrazit, protože teď se hraje NHL v Čechách! Abych byl přesný, v Tipsport Extralize Ledního Hokeje, kde hrají české hvězdy NHL. Jenom namátkou, nejlepší střelec NHL Milan Hejduk hraje v Pardubicích, Tomáš Vokoun, skvělý gólman, na Znojmě a konečně uvedeme i Jardu Jágra, který si to rozdává na Kladně.
My si ale můžeme oddychnout, NHL si zahrajeme aspoň na našich PC. Ano, pochopili jste dobře – dorazila „nová verze“ NHL od EA Sports, přivítejme tedy NHL 2005! Uvítáme ji s fanfárami nebo neustávajícím bučením? Inu, uvidíme, ale letošní sestřičku doufám zamkli do skříně a „dvatisícepětka“ bude stát za to…

„INTRO“
Ach, jak já jsem se těšil na ty hokejisty, kteří se podívají do kamery a řeknou: „EA Sports – It’s in the game“! Doufám, že jste pochopili, že jde o ironii :). Upřímně, nemohl jsem to vystát! Teď je to lepší – filmeček je jen jeden (nestřídají se), takže jde o menší zlo. Přijede hráč Vancouveru Canucks (Näslund) a do kamery řekne onu zprofanovanou větu. Dá se to přeskočit, takže „no problemo“!

MENU HRY
Oproti minulému dílu NHL se menu (řekl bych) podstatně změnilo, ale naštěstí k lepšímu – menu je flashové, slušně animované (ale musím vám něco napsat – když jsem poprvé NHL 2005 spustil, menu se zaseklo! Prostě vytuhlo a nic dál se nedělo, prostě chyba skriptu. ;). Také musím říct, že se menu zpřehlednilo – ze začátku máte na výběr základní možnosti typu přátelák, jiné typy zápasů, možnosti, online hru. Dále pak v hlubším menu se už dostáváte na více konkrétnější možnosti, ale základní menu je přesně takové, jaké se mě líbí (pokud nesouhlasíte, vyjádřete se v diskusi k článku). Pouze menu Dynasty Módu (známe z NHL 2004 – pro neznalé: jedná se o mód, kde jste generální manažer týmu a svoje svěřence si vypipláváte, někdy trejdujete či vyhazujete, kupujete atd.), Světového Poháru (novinka – místo „international“ je zde „The World Cup of Hockey“) a sezóny mi přišly trochu nepřehledné. Ale nyní již pojďme od menu přímo do hry, tedy exhibice, zvolíme týmy, dáme si Ottawu s Dominikem (snad chytá zase dobře), vybereme si dresy a jdeme na to. Postavíme proti sobě Dominika Haška a Tomáše Vokouna – uvidíme, kdo vyhraje…

obrázek z článku

OVLÁDÁNÍ A „OPEN ICE CONTROL“
Kdo vyhraje? To až za chvilku, protože teď si nejdříve povíme o ovládání NHL 2005. Možná byste čekali, že bude stejné jako u NHL 2004, ale ne. Přibylo nám pár funkcí (a tedy i pár tlačítek ;), které stojí za zmínku. Hlavně se hodně rozpitvaly střely a obranné zákroky – nyní máme střelu příklepem a střelu tahem. Obranné zákroky máme tyto: klasický „bodyček“, lehání a rybičky a pak přidržení na mantinelu a bránění holí. Vše je zajímavé, ale nejvíce funguje bránění holí, přidržení a bodyček (ovšem pak jdete někdy na lavičku hanby za nedovolené bránění či hrubost).
V nadpisu tohoto odstavce zazněl výraz „Open Ice Contorl“, což je nová funkce, kterou do NHL 2005 její tvůrci přidali. Jde o to, že pokud tuto funkci při hře tlačítkem aktivujete, nemusíte hrát nutně za hráče s pukem – můžete s počítačem ovládaným hráčem založit útok a třeba mu čistit cestu pro slušnou akci a střelu. Samozřejmě se taky můžete postavit k brance, počítač vám přihraje a vy z první skórujete! Myslím, že se jedná o velmi povedenou funkci, kterou mnoho z vás ocení.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

HRA
Tak už je to tu – dočkali jste se! Otevírají se brány stadionu a hráči nastupují na led. Zazní hymna a už se hráči staví na buly. První, co vás na hře překvapí je kupa animací a pohybů, které hráči provádějí. Podrazíte jim nohy svou nohou, bodyčekem hráče srazíte na led, uděláte „prdelku“, tedy, že hráče svým pozadím uzemníte.
První gól jsem dal Vokounovi asi po pěti minutách z akce, kdy jsem jel po pravé straně a přihrál jsem doleva kolegovi, který pálil z první. Gólman se dokonale přesunul, ale lapačkou už na puk nedosáhl – prostě nádherný gól. Brankáři předvádějí už konečně reálné zákroky a pouští reálné góly. Bohužel ale je tu zas a znovu problém, když brankář puk dokonale nedrží – kroutí se tam v rozkleku jak kobra na píšťalu, ale puk stejně za červenou doklouže. Takové góly mě štvou, ale nevadí, třeba příště.
Další novinku, kterou jsem vypozoroval je, že asi tvůrci více zapřemýšleli nad rovnováhou hráčů – když někdo do někoho narazí, nemusí to znamenat, že spadne. Prostě se trochu uhne, zatrmácí, puk udrží a dokonce možná i v pádu vystřelí. To už je vcelku reálné.
Poslední perličkou pro mě bylo, že hráči už konečně nejsou dokonalí a přihrávky někdy nedobruslí nebo nezachytí či promáchnou na prázdno. Další reálnost, která mne potěšila!
Pouze se ve finále zmíním o faktu, že EA Sports už konečně získala svolení od společností vyrábějící hokejové výstroje a ty jim propůjčili své značky. Nyní už nenajdete brankáře s výstrojí „Detroit“ nebo „Pad-L“, ale hráči mají na hokejkách CCM, TPS, Bauer Vapor a jiné. Gólmani zase na betonech TPS či EAGLE a Bauer Supreme. Prostě to se povedlo…

obrázek z článku obrázek z článku

GRAFIKA
Jako vždy asi očekáváte opěvné ódy na grafickou stránku hry a bude tomu tak i nyní s drobným černým puntíkem, který si snad u mě tvůrci vyžehlí updatem. Tedy, grafika se od NHL 2004 změnila jen drobně. Je vidět trochu víc polygonů na hráčích a stadionech, jen brankáři by si zasloužili už konečně hezčí lapačku a vyrážečku! Nehledě na to, že Dominik (a jiní) chytají helmami, které mají tu „Americkou mřížku“ a ne tu Haškovskou. Za to se na tvůrce zlobím už 3 roky a nic se nezměnilo! Inu, popojedem!
Ten tmavý puntík je, že se tvůrci pustili do reálného modelingu obličejů (ale vypadá to fakt dobře!), barvy očí, vyražené zuby a další mimické detaily, ale kupa hráčů je bez obličeje (mají nějaké defaultní)! Např. Dopita, Vokoun a Hašek! Dopita vypadá jako nějaký 20 letý klučina, Vokoun má sice holou hlavu, ale má zato fousy a Hašek? Tak černé a výrazné obočí neměl ani Brežněv! Věřte mi!

obrázek z článku

ZVUK
Má cenu se zmiňovat o ozvučení hry? Dabing (resp. komentář) nám zde zajistili jako vždy Jim Hugson a Don Taylor a věřte, je to furt to samé, jenom s pár hláškami navíc. A hudba a zvuky? Trochu (se mi zdá) snížili kvalitu (víc to šumí a zní počítačově), ale jinak to samé!

obrázek z článku obrázek z článku

FINÁLE
Jak hru na závěr shrnout? Inu, jedná se o velmi dobré pokračování série NHL a po dlouhé době asi nejlepší (od NHL 2002). Je na něm konečně znát, že tvůrce navštívila múza a dostali kupu nových nápadů. Jsou to sice jen detaily, ale velmi významné detaily. Tedy, NHL 2005 je velmi dobrá sportovní hra s tématikou hokeje NHL! Radím tedy, jděte do toho!

HODNOCENÍ

Grafika: 93%
Zvuk: 78%
Hratelnost: 85%
Multiplayer: 90%


CELKEM: 86,5%Publikováno: 31.10.2004 v rubrice PC hry - Recenze
Diskuze: 3 příspěvky
Autor: wizaard (Šéfredaktor)
Náhled pro tiskčara no... (HemeDroid (Redaktor))
čaračara Re: no... (Filip)
čara DrobounkĂĄ oprava (Martin Svoboda (Redaktor))

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2019 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona